Dünyanın En İlginç ve En Tuhaf Şehirleri

Tuhaflıklarıyla çığır açmış, birbirinden ilginç şehirler. Kimisi rengarenk, kimisi cünupdur. Bakalım nerelerde neler var.


Centralia, Pennsylvania
 1962 yılında başlayan bir yangın 50 yıl boyunca hiç sönmemiştir. Bir sürü insan 1980 yılında yanan bir çocuğun çukura düşmesiyle başka şehirlere, ülkere göç etmişlerdir.
 

Colma, ABD Kaliforniya
En fazla ölü nüfusuna sahip şehirdir. Yaklaşık 2 milyon adet mezar vardır. Birden fazla dini mezar bulunmaktadır. İnsanlara özgü değil, aynı zamanda hayvanlar içinde mezarlık bulunmaktadır.

Manshiet Nasser, Mısır
Bu şehirde Kahire'nin  tüm çöpleri birikip, toplanır. Şehirde 6000 kişinin yaşadığı bilinmektedir. Bu insanlar geçimlerini bu çöplerden 
sağlamaktadır.

Pompeii - İtalya
Pompei şehrinin taş kesilerek yok olmasına farklı bir bakış açısıyla bakılmıştır.  Bilim adamlarına göre olay tamamen doğal felaketken Müslüman çevrelerce, şehrin başına gelenler ceza niteliğindeydi. Şehirde fuhuşun, kumarın, kavgaların, çocuklara yapılan tecavüzlerin ve türlü ahlaksızlıkların baş göstermiş olması; yaşanan felaketin nedeni olarak kabul görülmüştür. Müslümanlar yaşanan felaketin normalden çok farklı gelişmiş olması, sıradan lav püskürtmelerinde anlık taşlaşma gibi durumların olamayacağı düşüncelerini savunarak düşüncelerini dile getirmişlerdir. Taşlaşma konusunda ortaya atılan sayısız görüş ve düşünce bilimsel ispat içermediğinden genel kabul görmemiştir. Ancak günümüzde de Müslümanlar Avrupa’nın Lut kavmi olarak görülen Pompei şehrinin helak edildiğine, ibret olsun diye cezalandırıldığına inanıyorlardır.
 

Procida, İtalya
Procida'nın İtalyan bir adası her konudan eşşizdir. Dünyanın en eski tatil yerlerinden  biridir. Minyatür adacıkların ana simgesi, gökkuşağının bütün  tonlarının güzel evlerinin bulunduğu settir. Kartpostallarda ve hediyelik eşyada görülebilen adanın bu görüntüsü, su yüzeyinin ve büyüleyici mavi gökyüzünün aksine, parlak evler muhteşem göürünüyor.

Sheffield, Avustralya
1980’li yıllarda ortaya çıkan  bir iddaa olan “Yaparsanız gelirler” fikrine uyan şehrin insanları, kendi içerisinde bir turist federasyonu kurarak turistleri şehirlerine gelmelerini sağlamak istemişlerdir. Bunu da şehirdeki çoğu duvara resim çizerek gerçekleştirmiştir. 2003 yılından beridir düzenli olarak şehirde duvar resmi festivali düzenleniyor. Şehrin nüfusu 1000'den az olmasına rağmen bu festivale her yıl 200 – 250 bin turist geliyor. Şehirde sanata önem verilmiştir. 

Slab City, California
Kaliforniya eyaletinin güney kısmında olan  Salton denizi kuyusunda 2. Dünya Savaşı sonrasında bir asker sığınağından kurulmuş şehirde en ilginç detay ise herhangi bir yasa bulunmamaktadır. Şehre yolunuz düşerse ABD’li görsel sanatçı Leonardo Knight taraşından yapılmış devasa Salvation Dağ yapısını görünce anlayacaksınız. Başka bir ilginç bir olayıda temiz su şebekesi yoktur.

Şafşavan, Fas
Yerliler gelenekleriyle büyük gurur duyuyorlar. Fas'ta, Reef Dağları'nın eteklerinde, muhteşem  bir Şefchaouen şehri. Başlıca güzelliyle, duvarları geleneksel olarak mavi renkte boyalı eski evlerdir. Bu tuhaf gelenek, bu yerlerin ilk yerleşimcileri Yahudi'yle ilişkilidir. 15. yüzyılın ikinci yarısında. İspanyol Engizisyonundan kaçarak dağlarda küçük bir yerleşim yeri kurdu. İlk kiracıların antik taş evlerini çoktan terk etmesine rağmen, duvarları mavi renklerle boyama geleneği kaldı. 

Thames Şehri, Çin
İşin içinde Çin varsa her şeyin çakmasıda elbette mümkündür. Çakma Eyfel Kulesi yapmış adamlar. "çakma" konusunda baya iyiler.
 

Yedi Devler Kayalıkları, Sibirya – Rusya
 Kuzey Urallar’da, Sibirya'nın ortasında yer alan kayalıklar efsaneye göre, kaçarken donarak ölen gerçek dev askerlermiş. Kayalıkların yüksekliği 30-40 metredir.

ŞU AN BUNLAR TIKLANIYOR

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X