Dünyanın En İyi Korunan Gizemli Yerleri

Evimizin kapısını anahtarla iki kere çevirip kitlediğimiz zaman bile kendimizi güvende hissederiz. Ancak bu yerlerde ne kadar korunsakta güvenli hissedemeyeceğimiz mekanlardır. Dünyaya kilit vurmuşcasına korunaklı ve gizli yerleri merak ediyorsanız buyurun listemize bakalım.


İngiltere Merkez Bankası
Birleşik Krallığı'n en büyük altın rezervi 4600 tondan fazla altınla ile korunuyor. Duvarları bombaya dayanıklıdır. Güvenlik sistemleri; ses tanıma, üç ayak tuşarı... gibi birçok özellik vardır.

İsviçre Bankaları
İsviçre bankaları dünyanın en güvenli bankaları olarak biliniyor. 3 tuşlu güvenlik kasası, dünyanın en varlıklı ve zengin vatandaşlar tarafından 200 yıldan fazladır kullanılmaktadır. 
 

New York Federal Rezerv Bankası
Bu çok ünlü bankada Fort Knox'tan çok daha fazla altın künçesi var. Bu denli çok değerli eşyaların bir arada oluşuda tabi ki de çok sıkı bir güvenlik gerektiriyor. Sinek bile uçmuyor lafının gerçekleştirildiği bir yer diyebiliriz. Taşıma işlemleri için robotlar çalıştırılmaktadır. O kadar sıkı güvenlik tedbirleri var ki yabancı hükümetler bile altınlarını burada depoluyorlar. 

Fort Knox
Bu yer en iyi korunan yerlerinden biri olması pek şaşılacak bir durum değil, çünkü bu sıradışı yer ABD'nin 'külçe muhafazası' durumundadır. Binlerce yer depolamakla kalmayıp, Bağımsızlık Bildirgesi ve Magna Carte gibi önemli tarihi bilgileri barındırdığıda söylenmektedir.
 

Cheyenne Dağı
Kompleksi bir noktada Kuzey Amerika Uzay Savunma Komutanlığı ve ABD Uzay Komutanlığı misyonlarının  komuta merkeziydi. Tüneller granik taşlarla iyi bir şekilde korunmaktadır. Çok tuhaf ve ilginç bir diğer yönü ise, popüler Tv şovu Stargate SG-1'de kurgusal Yıldız Geçidi Komutanlığı da eviydi. 

 

ADX Florence Hapishanesi
Açılımı İdari Maksimum Tesis olan ADX, kötüleri barındıran erkekler için olan bir hapishanedir. Bu suçlular ABD'deki en tehlikeli olanları kabul ediyorlar ve hapishaneye "Rockies'in Alcatraz" lakabını kazandırıyorlar. Eski bir ADX müdürü "cehennemin daha temiz bir versiyonu" olarak tanımlanan cezaevindeki güvenlik önlemleri tahmin edemeyeceğiniz kadar sıkı bir güvenlik seviyesindedir. Saldırı ve kontrol köpekleri , hapishane duvarları, 8 metrelik tel çitler, 1400 adet uzaktan kumandalı çelik kapı, hareket tespit eden lazerler, basınç yastığı ve kameralar... gibi daha nice güvenlik tedbirleri vardır. Girmek isteyenler granik duvarlardan geçmesi sonra güvenlik görevlilerini atlatarak 22 tonluk bir kapıyı aşması gerekiyor. Bu da anca filmlerde olur. 

 

Iron Mountain
Demir Dağı çoğu gizli belgenin kendi altında tutuldauğuna dair bahsi geçen bir yerdir. Yerden 200 feet aşağıda, kireçtaşı madeninin büyüklüğü yaklaşık  1.7 milyon metrekaredir. Buradaki en büyük kiracı ve kasa sahibi ABD hükümetidir. Warner Brothers, Smithsonian Enstitüsü ve Corbis'in hepsinin sırları olduğunu biliyoruz. Binlerce tarihi ana kayıt, fotoğraf negatifleri ve orijinal film makaraları burada bulunmaktadır. Ayrıca Amerika'nın en büyük şirketlerinden bazılarını destekleyen  bir veri merkezi olan Room 48'e ev sahipliği yapmaktadır. 
 

Svalbard Tohum Deposu
Asıl resmi adı Svalbard International Seed Vault olarak bilinen depo, ürün çeşitliliğini korumak ve insanlara gıda kaynağı bulmalarını sağlamak tohum depolamak üzere tasarlanmış bir yerdir. Arctic Circle'daki büyük, bir kaya adası durumda ve depo bir madenin içinde bulunmaktadır.  İzole edilmiş yerde bulunan depoda, tohum emniyeti için patlamaya karşı dayanıklı kapılar, hareket sensörleri ve hava kilitleri bulunmaktadır. 
 

Kore Askersizleştirilmiş Bölge
Kore Savunma Alanı, Kuzey Ve Güney Kore'yi bölen bir toprak şerididir. 160 km uzunluğunda ve 2.5 mil genişliğinde olan bu sağlam bölge dünyanın en korunaklı sınırlarından biridir. Yüksek güvenlik önemleri alınan bölgeye gitme cesareti bulunanlar var mı merak sorusu.
 

51.Bölge
Nevada'daki gizli hava kuvvetleri üssü çok iyi korunmaktadır. Kimsenin içeri girmesi mümkün değildir.  Bu alan hareket algılayıcılarla kaplı ve burada araçlar devriye geziyor. Burası yıllarca hikayelere konu olmuş UFO'lar ve yabancı komplolarla ilgili her şeyin temeli ve yapıtaşıdır. 
 


POPÜLER GALERİLER
ŞU AN BUNLAR TIKLANIYOR