Lider Karizması Neydi? Tarihe İmzasını Atmış En Karizmatik Liderler

Kimi duruş, kimi söz, kimi de seks kasetleriyle yer etti gönüllerde. Lider olmak bir sanattır. Lider doğulur mu yoksa başarılı PR çalışmaları ile olunur mu tartışması şöyle dursun. Biz tarihe dokunan karizmatik liderlere bir bakalım.


Bill Clinton
Bir Küvette Seks değildi belki ama o da Beyaz Saray'da Seks ile gönüllere girmedi mi?.. Karizmasını bu olaydan sonra mı elde etti dersiniz? 

Kim Jong-Un
Dışı sizi, içi Kuzey Kore'dekileri yakar.. Kim diyebilir ki böyle şirin bir surat psikopat bir ruha sahip diye?

Recep Tayyip Erdoğan
Şüphesiz karizmasıyla yol yapan liderlerden.. 


Silvio Berlusconi
O bir İtalyan işi. Seks, seks ve seks.. E bu özgüven karizması kaçınılmaz tabiki

Adolf Hitler
Korkunun hakimiyetinin getirdiği duruşlar vardır. Önünde eğilir, eğiltirler ama saygıdan değildir. Olmasaydı güzel olurdu.

Vladimir Putin
Söze gerek yok sanırız. Putin ve karizma kelimeleri eş değilde nedir?


Fidel Castro
Devrimcilerin eşsiz gördüğü bir lider. Siyasi karizması purosu ile gençlerin gözdesi.
 

Şimon Peres
İsrail siyasetinin en önemli figürlerinden biri olan Peres'i "One Minute" olayıyla tanıyanlar çıkacaktır. Kendisi gerilim hattının en önemli karizmatik liderlerindendir.

Saddam Hüseyin
Bir diktatör karizması mı yoksa düz zorbalık mı bilemedik. Irak lideri Saddam Hüseyin'in sonu için hala komplo teorileri mevcut.


Mahatma Gandi
Naiflerde karizmatik olamaz mı? Pasif direnişin en büyük zaferini kazanan Gandi, bazen şiddetli sessizliklerin verdiği mesajın büyüklüğünü göstererek orjinal adamlara adını yazdırmıştır.

Kofi Annan
Bir diplomattan lider çıkamaz mı dersiniz? Birçok liderden daha karizmatik bir duruşa sahip olan Annan, bir dönemin en gündem adamıydı. Kıbrıs adının adeta Kofi Annan ile özdeşmiş olduğu yılları hatırlayanlar burada mı?

Abraham Lincoln
Köleliği kaldırarak çığır açmış bir ABD başkanı. Amerikalıların saygıyla eğildiği bir lider. Kendine has karizmasının yanı sıra yaşadıkğı zorluklara rağmen, karakterini hiç bozmamış bir adam. 


Mustafa Kemal Atatürk
Liderlerin görsellerini araştırırken dahi bambaşka bir boyut görüyoruz.. Devrimleri, sözleri, karizması... Şüphesiz ki bu konuda gerçek anlamda rakipsiz.

ÇOK TIKLANANLAR