Mevziler Hazır Mı? Marvel vs DC

Dünyayı kim kurtaracak? Batman mi Iron Man mi? Superman mi Deadpool mu? Çizgi roman dünyasının kahramanları karşı karşıya. Satış rakamları, pazar payı derken bakalım dünya evreninde karşılaşmadan kim galip çıkıyor?


Mevziler Hazır Mı? Marvel vs Dc
Evet evet.. Marvel çizgi roman uyarlamalarının en yenisi Avengers: Infinity War (Yenilmezler: Sonsuzluk Savaşı) en hızlı 1 milyar dolar gişe hasılatına ulaşarak rekor kırdı. DC ve Marvel'ciler yine karşı karşıya geldi. 

"Bir defa Marvel'in çoğu karakteri DC'den çalıntı" kavgalarından gişedeki hasılat kavgalarına kadar bakalım neler oluyor? 

Sinema Evreninde Marvel Fark Atıyor
Sinema evrenine baktığımızda kabul edelim ki açık ara Marvel önde. Tamam tamam sakin olun DC'ciler. Çizgi roman dünyasında sizin yerinizin daha saygı duyulası olduğu bir gerçek.

Her şey İkinci Dünya Savaşı'yla Başladı
Biraz tarihi karışıtıralım. Amerika’nın savaşa girmesi çizgi romanların hikaye akışını etkilemiş. nasıl bi etkilenme mi? Süper kahramanlar savaş döneminde çizgi romanlarda hep Nazilere ve çılgın bilim adamlarına karşı savaşmış. Bunlardan en büyük örneği Marvel Comics’in en önemli karakterlerinden Kaptan Amerika.

Savaş sonrası dönemde DC Comis bir süper kahraman ekibi kurmaya karar verdi. Amerika Adalet Birliği'ni yaratan DC ekipte Superman, Batman, Wonder Woman, Hawkman, Flash, Martianman ve Aquaman’e yer verdi.

E bunun üzerine Marvel Comics boş durur mu. Marvel'de Fantastik Dörtlü’yü kurdu. Hulk, Thor, Örümcek Adam, İntikamcılar ve X-man gibi karakterler popülerliği kısa sürede yakaladı..
 


Çalmak Yok Esinlenme Var
Warner Bros’un sahibi olduğu DC Comics, 1934 yılında Malcolm Wheeler-Nicholson tarafından kuruldu. DC'nin çizgi romanları şüphesiz ki Marvel'e göre çok daha köklü, saygın bir yere sahip.

Marvel ise 1939 yılında Timely Comics adı altında kuruldu. 2009 yılında The Walt Disney Company’e satıldı. 

Popüler Kültür Marvel Diyor
Çizgi roman hasılatında Marvel sinema atağına kalkana kadar DC zirvedeydi. Ama modern dünyaya Marvel ayak uydurdu. Üzgünüm DC.

Beyaz perdede atağa kalkan ve rekorlar kıran Marvel, DC hayranlarını kızdırdı. İkili arasındaki rekabet kızıştı. Karakterlerin birbirlerine olan benzerlikleri ise şirketlerin rekabetini iyice arttırdı. 

Hasılat Önemli
Marvel’ın sinemada atağa kalkması, (belki de karakterlerin işleniş şekillerinin sinemaya daha uygun olması nedeniyle) yayın hakları bölünmüş durumda. DC’de bütün karakterlerin hakları DC’ye ve Warner Bros’a aitken, Marvel'de sermaye büyük olduğundan işler biraz daha karışık. Karakterlerin yayın hakları farklı şirketlere verilmiş.
 


Peki Kim Kimi Döver?
Karakterleri özet geçecek olursak DC’ye baktığımızda Superman, Batman, Joker, Wonder Woman, Green Lnatern, The Flash, Catwoman gibi popüler karakterler mevcut. 

Marvel'da ise en bilindik olarak Spider-Man, Captain Marvel, Hulk, Thor, Iron Man, Black Widow, Captain America, Wolverine ve Deadpool yer alıyor.
 

Mizah Mı? Ciddiyet Mi?
Karakter analizinde genelde aynı hikayeler ve görüntüler olsa da DC’de yer alan karakterler daha mitolojik, tanrısal ve ciddi diyebiliriz.

Marvel'de ise karakterler geçirdikleri kazalar ile üstün yetenekler elde etmiş ve mizah yönü daha ağrılıklı kişiliklere sahip. E bu da Marvel'i sinemada daha popülere kültüre yakınlaştırıyor.
 

Marvel vs DC
Hikayelerin geçtiği mekanlara da bakacak olursak, DC Comics’in hikayelerinde kullandığı mekanlar, hayali yerler. Karakterleride bu hayali yerlerin koruyucuları. Superman Metropolis’in, Batman Gotham'ın..  Marvel‘ın hikayeleri ise genel olarak gerçek mekanlarda geçiyor diyebiliriz.
 


Mevziler Hazır Mı? Marvel vs Dc
Evet genel olarak bir birlerinden çok fazla şey esinlenmiş 2 şirket. Rekabet hem parasal hem de popülarite açısından sürüyor. Son yıllarda sinema filmleri hasılatı ortamı fena kızıştırsada Marvel bu konuda hem rakamsal hem de popüler kültür olarak bir adım önde..

Mevziler Hazır Mı? Marvel vs Dc
Bakalım DC sessiz sedasız atağa geçecek mi? 

Süper Kahraman Denilince Bir Saniye
Sizi bilmem ama süper kahraman denilince herkesin durması gereken biri var ...  Mask Smokin..


Mevziler Hazır Mı? Marvel vs Dc

ÇOK TIKLANANLAR