Polina Dulsineya'dan Boxer'a Özel Röportaj

Artık Olimpiyatlarda izleyeceğimiz Pole Dans üzerine dansın en yetenekli isimlerinden Polina Dulsineya ile Boxer okuyucularına özel konuştuk.


Polina Dulsineya'dan Boxer'a Özel Röportaj

Önce biraz sizi tanıyalım? Nasıl başladınız Pole dansa?
Ben zaten sanat okulu bitirdim. Üniversitede Dans & Koreografi okudum. 21 yaşındaydım daha hiç düşünmüyordum aslında hocalık yapmayı. Daha çok kendim performans sergilemek istiyordum. O zamanlar Rusya'da okuldakiler Striptiz kulüplerinde çalışıyorlardı. Pole beni çekiyordu ama striptiz kulüplerinde soyunma şartı olduğu için gitmedim. Biraz utangaç olduğumdan cesaret bulamadım. Ama ben bunu yapmalıyım diyordum. O yıllarda bir gün bir fırsatım oldu arkadaşım sayesinde denedim ve hareketleri hemen yapabildim zaten okulluydum.

Ama Rusya'da beden eğitimi dersi çok iyi verilir. Yüzde 70 herkes yapabilir. Türkiye'de zayıf biraz. Keşke Türkiye'de spora bu kadar geç kalınmasa.

Pole dans nedir kısaca anlatabilir misiniz?
Pole ya seversin ya sevmezsin. Pole dans spor bir kültürdür. O yüzden üşengeç ve canı tatlı insanlar, bu hafta geldim ama haftaya gelemem diyenler başlamasın. Pole içinde çok şey var. Sosyalleşme var bir defa çünkü grupla yapıyorsun,  güç, esneklik, kondisyon, spor, dans, müzik hepsi var. 

Bu dansa kaç yaşında başlanmak uygundur?
Her yaşta başlayabilirsiniz. Mesela 50 yaşından sonra başlayıp şimdi ünlü bir pole dansçı olan var. Ama o fitness kökenliydi tabi. 

Ünlü isimlerden gelenler var ders almaya. Yaşı olan bir hanımefendi vardı mesela çok istekliydi bu ters dönme hareketlerinde özellikle. En sonunda başarmıştı hareketi. O ağladı, ben ağladım sarıldık. Demek ki ısrarcı olunca yapılabiliyor. 

Peki size gelen yaş aralığı nedir?
26-35 genelde. Zaten Exotic Pole pek genç kızlara göre değil. Topuklular falan. Onlar daha çok spor ve hareketli şeyler istiyorlar. 

Biraz Pole'u da açıklayayım. Pole 3'e ayrılır.
Pole Sport, Pole Art ve Pole Exotic. Spor'da yüzde 70 trick hareketler ve yüzde 30 dans. Ama mesela kıyafetin dekolte olmaması gerek, saçların toplu olması, yere inmeme zorunluluğu bunlar gibi katı kurallar var. Olimpiyatlarda olacak olanda Pole Sport.

Pole Art yüzde 50 dans ve hareketler. Exotic'de ise yüzde 30 hareket, gerisi ise dans. Ama mutlaka topukluların olması gerek. Seksiliğin ön planda olduğu bir dans.

Türkiye'de Pole dansa bakış açısı ön yargılar Rusya'ya göre farklı mı sizce?
Bir şey söyleyeyim mi çokta fark yok. Bir tek Türkiye'de genel olarak kötü kadın imajı var. Ama Rusya'da da dünyada da Pole zor algılanıyor. Striptiz ile bir tutuluyor. Sadece Rusya'da kim ne yapıyorsa yapsın etek giysin falan ona özel bir önyargı yok. Burada o var biraz. Türkiye'de ne iş yapıyorsunuz dediklerinde ben bırakın Pole dansı söylemeyi dansçı olduğumu bile söylemeye çekiniyorum. Ben sadece Pole değil akrobatik ve Hoop eğitimide veriyorum. Sorduklarında akrobatik ve Hoop dans diyorum. Türkiye'de kadınlara karşı ön yargı değişecek inşallah. 

Mesela topuklu ayakkabıyı ilk kez Pole'da giyen kadınlar var. Kadına özgüven geliyor. Belki de bu insanlara batıyor. 
 
Artık olimpiyatlara kabul edildi. Ön yargılar değişecektir. Ama kimseyi takmamak gerek. Herkes kendi işine baksa sorun olmayacak. Millet boşluktan, boş kafasından bir şey uyduruyor. Oturuyor evde şişko patates gibi bize önyargıyla yaklaşıyor. İnsanın bir işi olduktan sonra kimseye bulaşamaz aslında. Yani hayatı boş olan insanlar başkalarına bulaşıyor.

Peki ne sıklıkla yapılmalı?
Benim önerim hobi olarak haftada 2-3 gün. Çünkü her gün yaparsanız vücut yorulur. Haftada 1 de çok az mesela.
 

Peki neden Türkiye? Türkiye'ye ilk olarak nasıl geldiniz?  
Bende hep o soruyu soruyorum kendime. Neden Türkiye? Özellikle son 2 yıldır neden geldim diye. 10 yıl oldu geleli. Ben animasyon ekibinde çalışıyordum bir organizasyon için geldim ve kaldım. İnsanlar nasıl kalıyor biliyor musun anlatayım. Erkek arkadaşımda buradaydı zaten. Sonra ayrıldık ama düşün düm her şey kurulmuş ev  var televizyon her şey alınmış bırakmayayım bari diyerek kaldım.

Asıl Türkçe öğrenene kadar her şey çok iyi idi. Öyle sanıyordum yani. Anlamaya başladığında rahatsız olmaya başlıyor insan. Nasıl anlamamışım görmemişim diyor insan. Birde o zamanlar tam kültüre ait değildim. İnsanların çoğunu iyi niyetli sanıyordum. Şimdi yine de seviyorum çünkü çok iyi şeylerde var. İnsanlar çok yardımsever. Bir sürü arkadaşım var.  Çok iyi niyetliler. Türkiye sıcak bir defa. Rusya'da yaşayın bakalım. 7 ay kış. Birde burada her şey daha kolay.

Türkiye'de kadın olmak zor mu sizce? 
Aslında her yerde zor biraz. Şans meselesi. Sen Türkiye'de dünyanın en mutlu kadını olabilirsin. Evet burada kadınlar eziyet çekiyor ama her ülkede var. Hele Afrika ülkelerinde. Giyim konusunda biraz abartılıyor ama sanki. Sıkıcı bu konular. İnsanlar ne giydiğine hayat tarzına karışılmamalı. Bu da işte toplum meselesi. 
 

Peki Türk insanı ?
İyide var kötü de var. Her yerdeki gibi. 

Striptiz ile bir tutulması hakkında ne düşünüyorsunuz?
Strip kökeni bir şey çıkarmak anlamında. Bunu koltukta da yapabilirsin, masada da. Yani isteyen istediği yerde çıkarsın bizle bir tutmak saçma. İlla bir direk gerek yok ona. 

Ben instagrama fotoğraf koyarken bile dikkat ediyorum. Daha çok konsept ön planda fotoğraflarımda. Evet iç güdü olarak daha açık beden görülmek isteniyor ama be bunu yapmıyorum. Takipiçi artsın gibi bir derdim yok.  Benim Exotic'de bir sürü kurallım var mesela. Derslerde de rica ediyorum kızlardan abartı yok diye. Hatta bazen tartışmaya dönebiliyor. Çünkü bazıları için Pole bahane, amaç kendini göstermek. Bu sefer ne oluyor hop başa dönüyoruz insanların gözünde striptizci değiliz diye. Mümkünse her şey spora dönüşsün.

Pole dansa ilgi artıyor gibi son zamanlarda. Neler demek istersiniz bu konuda? 
Şu anda İstanbul'da okul sayımız 10 değil ama giderek yaygınlaşıyor. Pole büyük bir acı bu acıya hazır olun kızlar… bunu Pole'culara söylemek istiyorum çünkü düşeceksiniz vücudunuz direk temasından moraracak. Vücut temas etmek zorunda çünkü kıyafetle yaptığınız takdirde kayarsınız. Birde önemli olan ilk 3-5 ay çünkü ilk başlarda zor oluyor, yapamayabiliyorsunuz. Ama sonrası kolay. 

Polina Dulsineya'dan Boxer'a Özel Röportaj

Polina Dulsineya'dan Boxer'a Özel Röportaj

Polina Dulsineya'dan Boxer'a Özel Röportaj

Polina Dulsineya'dan Boxer'a Özel Röportaj

Polina Dulsineya'dan Boxer'a Özel Röportaj

ŞU AN BUNLAR TIKLANIYOR

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X