Tablolardaki Gizli Mesajlar

Geçmişte, insanların fikirlerini veya inançlarını kamuya açık olarak ifade etmelerinin yasak olduğu ya da gerçek duygularını bilmeye izin vermenin kaba olduğu düşünüldüğünde, bir resim ya da heykel bir sanatçının mesajlarını gizleyebileceği uygun bir ortamdı. İşte bazı tablolardaki gizli mesajlar..


Leonardo Da Vinci, Son Akşam Yemeği
Leonardo da Vinci'nin Son Akşam Yemeği, çalışmalarında düzenli olarak gizli kodlar bulan komplo teorisyenleri arasında en çok tartışılan sanat eserlerinden biridir. “Son Akşam Yemeği” nin gizli kodlarla ve anlamlarla dolu olduğu ortaya çıktığı biliniyor. Tüm kodların yanı sıra, Leonardo bize biraz müzik bırakmış gibi görünüyor. Birkaç yıl önce Giovanni Maria Pala, esere 5'li nota portresi çizilirse her ekmeğin ve havarilerinin ellerinin bir nota oluşturduğunu keşfetmiştir. Başlangıçta pek mantıklı gelmese de daha sonradan Da Vinci'nin notaları sağdan sola doğru yazdığını hatırlayınca ortaya bir melodi çıkartmıştır. 

Michelangelo, Işığın Karanlıktan Ayrılması
Bir sonraki gizli mesaj, Michelangelo adlı Da Vinci'nin ünlü bir çağdaşı olan başka bir Rönesans ressamının eserinde görünüyor. En dikkat çekici sanat eserleri arasında, Sistine Şapeli'nin tavanındaki devasa resim yer alıyor. Bu devasa şaheser dokuz bölüme ayrılmıştır ve her biri Yaratılış Kitabı'ndan farklı bir hikaye anlatmaktadır. Işığın Karanlıktan Ayrılması adlı bölüme dikkatlice bakarsak, Tanrı'nın boynunun ve çenesinin bir insan beyninin görüntüsüne benzediğini görürüz. Neden Michelangelo, sanatındaki anatomik eskizleri gizledi? Gittikçe daha fazla sayıda teorisyen, bunun Michelangelo'nun kilisenin bilimsel gerçeği kabul etmeyi reddetmesine karşı çıkan protestosu olduğuna inanıyor.

Michelangelo, Adem'in Yaratılışı

Görünüşe göre Michelangelo insan beyni tarafından baya bir etkilenmiş. Sistine Şapeli tavanındaki başyapıtının popüler bir bölümünde, beynin başka bir görüntüsünü yerleştirdi. Hepimiz bir noktada “Adem'in Yaratılışı” olarak bilinen resmi gördük. Ne de olsa, tüm zamanların en çok kopyalanan dini resimlerinden biri. On iki figür tarafından taşınan Tanrı elini uzatır ve neredeyse Adem'in eline dokunur, ona yaşamın kıvılcımını iletir. İlk başta, tüm kompozisyonun yalnızca insan ve Tanrı arasındaki ilişkinin bir alegorisi olduğunu düşünüyoruz, ancak bazı uzmanlar tabloyu analiz etti ve Tanrı ve on iki figürün insan beyninin yapısına çok benzeyen dönen bir pelerin üzerine resmedildiğini fark etti. Örneğin, yeşil bir fular takan Tanrı'nın altındaki figür vertebral arterin neredeyse mükemmel bir temsilidir.


Vincent Van Gogh, Cafe Terrace

Van Gogh'un en değerli tablolarından biri olarak kabul edilen “Cafe Terrace” a baktığımızda göze çarpan fırça hareketleri ve güzel, canlı renklerin seçimi göze çarpan ilk şeyler. Sahne oldukça basittir. Gece ve yarı boş kafede bir grup insan bir şeyler içiyor. Birçok sanat araştırmacısı, Van Gogh'un bu resimle Son Akşam Yemeği hakkında kendi resmini yarattığına inanıyor. Bu teoriyi destekleyenler, bu resmin Son Akşam Yemeği'nin tasviri olarak açıklıyor. Ne de olsa, Van Gogh Protestan bir bakanın oğluydu ve kendisi çok dindardı. Hepimiz İsa'nın Son Akşam Yemeği'ni on iki havarisi ile birlikte yediğini biliyoruz. Tam olarak on iki kişi Van Gogh'un resmindeki kafede oturuyor, hepsi de garson veya İsa'nın kendisi olan uzun saçlı bir figürün etrafında toplanıyor. Teoriyi daha inandırıcı hale getirmek için, kompozisyonun etrafına dağılmış, biri Mesih benzeri figürün üstünde olan birkaç gizli haç vardır.


Leonardo Da Vinci, Mona Lisa
Gizemle dolu olan bu esrarengiz şaheser, yüzyıllardır araştırmacı ve sanat tarihçilerini şaşırttı. Mikroskop altında incelendiğinde, Mona Lisa'nın sağ gözündeki LV harflerini görmek mümkündür. Sol gözünde ise CE veya B harfi var ama neyi temsil ettiği bilinmemekte. Resmin arkasındaki köprünün kemerinde, 72 rakamı veya L harfi ve 2 rakamının var olduğu iddia ediliyor. Resmin altında ise 149 sayısının var olduğu söyleniyor. Bu harflerin ve rakamların ne anlama geldiğini kimse çözememiştir.

Sandro Botticelli, Primavera
Bu Botticelli başyapıtının kökeni biraz belirsiz. Ya Lorenzo de 'Medici tarafından görevlendirildi ya da bir süre sonra kuzeni Lorenzo di Pierfrancesco de' Medici tarafından görevlendirildi. Roma mitolojisinden gelen karakterlerle dolu olan resim, bilginlere (Cunningham ve Reich) göre, “dünyanın doğurganlığının ayrıntılı bir mitolojik alegorisi” dir. İlkbaharın birçok efsanevi açıklaması ve temsili dışında, birçok yorum vardır. Bazıları Medici ailesine karşı komploya ipuçlarını, bazıları ise Pagan Rönesansı Canlanma ve Neoplatonik felsefeyle bağlantılı olduğunu düşünüyor. Bu fikirden bahseden Marsilio Ficino, Floransa'nın önde gelen filozofuydu. İnsanın ortaçağın suçluluğa bakış açısıyla tezat oluşturduğu bir ilahiyat kıvılcımına sahip olduğuna inanıyordu. Resim üzerinde araştırma yapan botanikçilere göre, 200'den fazla farklı tür olarak sınıflandırılabilecek en az 500 ayrı bitki var. Bir teori, ilkbaharda 15. yüzyılda Floransa çevresinde yetişen bitkilerin hepsinin olduğunu gösteriyor.

Giorgione, The Tempest
Giorgione'nin “The Tempest” ında, biri erkek diğeri kadın olmak üzere iki figür görüyoruz. İkisi de bilinmeyen bir şehrin duvarlarının dışında ve uzaktan fırtına geliyor gibi görünüyor. Resim çok basit ve anlaşılır görünüyor, ancak yıllar boyunca birçok bilim adamı analiz etti ve en iyi yorumu bulmaya çalıştı. Sağda duran genç adam, asker, çoban, çingene veya genç aristokrat olarak tanımlandı. Karşısında oturan kadın ya Çingene, fahişe, Havva ya da İsa Mesih'in annesi olduğu söyleniyor. Ayrıca, bazılarına göre ebeveynlerin çocuklarına duydukları sevginin sembolü olan çatıların birinde leylek var. Etrafındaki her şey, yaklaşan fırtına beklentisiyle sessiz görünüyor. Salvatore Settis adlı bir İtalyan alime göre, arka plandaki şehir Cennet'in bir temsilidir, iki karakter ise Adem ve Havva ile oğulları Kabil'dir. Eski Yunan ve İbranice mitolojisinde, gökyüzündeki yıldırım, Tanrı'nın bir temsilidir. 

Pieter Bruegel, Hollanda Atasözleri
Pieter Bruegel'in yaptığı bu tabloda gizemli hiçbir şey yok, ancak yine de yukarıda belirtilenlerden daha az ilginç değil. “Hollanda Atasözleri”, Hollanda dilinde bulunan atasözlerinin büyük bir edebi yorumu olarak tanımlanabilir. Bruegel, zamanında popüler olan çok sayıda atasözünü bu eserde göstermeyi başardı. Araştırmacılar yaklaşık 112 Atasözü tespit etmeyi başardılar, ancak perspektifimizden açıklanamayan veya çok iyi gizlenmiş olanlarda var. Bir dakikanızı ayırıp resme bakarsanız, bugün hala kullanılmakta olan birkaç atasözü olduğunu göreceksiniz, mesela; “büyük balık küçük balığı yiyor”.

Hieronymus Bosch, Dünya Lezzetleri Bahçesi
Hieronymus Bosch'un çalışmaları, fantastik görüntüleri, ayrıntılı manzaraları ve dini kavramların ve anlatıların çizimleri ile ünlüdür. Bosch grotesk tasvirinde bir ustaydı. Her bir Bosch boyaması, küçük ayrıntıları fark etme yeteneğinizi test etmek için yapılmış büyük bir gizli nesne oyununa benziyor. Üç yıl önce Bosch'un resimlerinden birinde görülebilecek eğlenceli nesneler ve durumlar arasında, Amelia adlı bir blogcu Tumblr hesabına resimlerin bir tanesinde bazı gizli müzik notaları bulduğunu söyledi. O ve arkadaşı Hieronymus Bosch'un üçlüsüne bakarken, son bölümde cehennemin temsili olan bir şey fark ettiler. Cehennemde işkenceye mahkum edilen karakterlerden birinin poposuna basılmış notalar vardı.

Caravaggio, Bacchus
Caravaggio'nun Bacchus'u en beğenilen tablolarından biri. Bugün Floransa'nın Uffizi Galerisi'nde bulunmaktadır. 1595'te yapılan resim, bir bardak şarap içip izleyiciyi kendisine katılmaya davet ederken eğlenen Roma tanrısı Bacchus'u (Dionysus) gösterir. Tüm ortam oldukça sıradan görünüyor, açıktan daha fazla söylenecek bir şey yok. Ancak sekiz yıl önce, reflectography adı verilen modern bir teknolojiyi kullanan bir grup uzman, sol alt köşedeki şarap sürahisinin içinde kendine özgü bir şey görmeyi başardı. Caravaggio, şişenin içinde kendi portresini yapmıştı. Işığın şarabın yüzeyine yansımasıyla görünen portre, 25 yaşında, koyu kıvırcık saçlı, bir boya fırçası tutan Caravaggio'dan başkası değil.

ŞU AN BUNLAR TIKLANIYOR

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X