Ünlü Alcatraz Mahkumları

Alcatraz'ın en ünlü 10 mahkumu..


Al Capone #85
Al Capone, milyonlarca dolarlık yasadışı içki sattı. Şöhreti sevdiği için herkes tarafından biliniyordu. Yılda 60 milyon dolar kazanıyordu. Birçok insan onu bir kahraman olarak gördü. Suçluların Robin Hood'u gibi görülüyordu. Efsanevi gangster ve mafya patronu Al Capone, açıldıktan 10 gün sonra Alcatraz'a girdi. Bir yıl önce Atlanta'da bir hapishanede hizmet verdikten sonra, hapishane gardiyanları ve mahkumlardan rüşvet aldığı için Alcatraz'a transfer edildi. Alcatraz'da bulunduğu sürede özel muamele görmedi.

Machine Gun Kelly #117
George “Machine Gun” Kelly, Tennessee'de zengin bir aileden gelmiştir ve üniversiteye gitmiştir. Bir çok insan, karısı Kathyrn'in onu suçlu biri haline getirdiğine inanıyor. Evlenmeden önce yasalara karşı ufak suçlar işlemiştir fakat evlendikten sonra tamamen suçlu birisi haline gelmiştir. Kelly bankaları soydu. FBI'ın aranan posterleri onu “uzman bir makineli tüfek” olarak tanımladı. Zengin bir petrol kralını kaçırdıktan sonra Kansas'taki Leavenworth Hapishanesine yollandı. Noel zamanı hapishaneden kaçacağını söyledikten sonra yetkililer onu ciddiye aldı ve Alcatraz'a transfer etti.

Roy Gardner #110
Günümüzün suçlularının aksine Roy yalnız başına çalışırdı. Trenleri soymasıyla ün kazandı ve 25 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Bir zamanlar hareket eden bir trenden kaçtığı için “Kaçış Sanatçılarının Kralı” lakabına sahiptir. Ayrıca McNeil Island Hapishanesinden kaçarak çitin içinde bir delik açıp kıyıya yüzdü. Alcatraz'da kaçmaya yönelik bütün girişimleri engellendi, ancak hala muhafızlar için büyük bir acı kaynağı olmayı başardı. Oradayken hatıralarının çoğunu "Hellcatraz: Umutsuzluğun Kayası'nı" yazdıLeavenworth ve Atlanta hapishanelerinin Alcatraz'a kıyasla yazlık yerler olduğunu iddia etti.


Henri Young #244
Young'ın McNeil Island Hapishanesindeki birçok şiddet eyleminden sonra, ABD Başsavcısı JM Simpson Young'ın Alcatraz'a transfer edilmesini istedi. Oradaki gardiyanlara sorun olmaktan başka hiçbir şey yapmadı. Genel bir grev yaptı, hücresinden gardiyanlara eşyaları fırlattı ve Alcatraz'dan kaçmaya çalıştı. Mahkum Rufus McCain'i öldürdü. Her zaman zihinsel olarak kararsız davranışlar sergiledi, davranışları daha garip hale geldi. Garip duruşlar sergiledi ve yemek yemeyi reddetti, yoğun şekilde gülme ve ağlama krizleri geçiriyordu. Gardiyanları zihinsel problemleriyle şaşırtmıştır.

Arthur 'Doc' Barker #268

Barker, meşhur Barker ailesinin bir üyesiydiBarker ve erkek kardeşi, 1920'ler ve 1930'lar boyunca soygun, adam kaçırma ve cinayet gibi sayısız suç işledi. 1939'da Barker ve üç mahkum Alcatraz'dan kaçmaya çalıştı. Gardiyanlar onları gördü ve ellerini havaya kaldırmalarını emretti. İtaat etmediklerinde, gardiyanlar ateş açarak bacaklarından yaraladılar. Devriye botundan bir başka atış da Barker'ı kafasından vurdu. Barker yakalandı ama 24 saat sonra yaralarından dolayı öldü.


Alvin ‘Creepy’ Karpis #325
Karpis, 26 yılını Alcatraz'da, diğer mahkumlardan daha uzun süre kalarak geçirdi. Suçlu yaşamına 10 yaşındayken başlamıştır. Karpis, bankaları soyan ve posta teslimatlarını engelleyen meşhur Barker-Karpis Çetesinin bir parçasıydıBarker Kardeşler, Doc ve Fred masum insanlar tarafından vurularak öldürüldü, oysaki Genius IQ ile Karpis operasyonun beyniydi. Çete üyesi arkadaşı Fred Hunter, onu “süper akıllı” olarak tanımladı. Fotoğrafik bir belleği vardı. Alcatraz'da Karpis pek sevilmiyordu. Gülüşünden dolayı "Ürkütücü" lakabını almıştır.


Robert Stroud #594
Robert Stroud, Hollywood'un "Alcatraz Birdman" adlı bir filmine konu olduFilmde, hücresinde kuşları yetiştiren nazik bir cani olarak tasvir edildi. Aslında, Alcatraz’daki hücresinde hiç kuş yoktu. Kansas'taki Leavenworth Hapishanesinde hücresinde kuşları inceliyordu. Leavenworth'deyken, Stroud bir kuş yuvasını keşfetti ve kuşları tekrar sağlığına kavuşturmak için kuşları hücresine götürdü. Hapishane yetkilileri, hücresinde kuşları yetiştirmek için ona izin verdi. Posta siparişi yoluyla sattığı ev yapımı ilaçları geliştirmek için derme çatma bir laboratuar oluşturdu. Ayrıca kanaryalar hakkında iki kitap yazdı. Alcatraz'da mahkumlar ve gardiyanlar Robert Stroud'dan korkuyor ve nefret ediyordu. Birçoğu Stroud'un oradan alınması için yalvardı. Bir memur serbest bırakılsa ne yapacağını sorduğunda Stroud, öldüreceği insanların isimlerinin listesine sahip olduğunu söyledi.

Morton Sobell #996
Morton Sobell, Ethel ve Julius Rosenberg ile birlikte casusluk suçlamalarından hüküm giydi. Jüri, üçünün de Soğuk Savaş sırasında nükleer silahlara ilişkin gizli bilgileri olan bir Rus gizli ajanı olduğuna inanıyordu. FBI direktörü J. Edgar Hoover, bunu “yüzyılın suçu” olarak adlandırdı. Sobell 30 yıla mahkum edildi ve Hoover, Sobell'in Alcatraz'a gönderilmesi konusunda ısrar etti. Zamanını hapishane kütüphanesinden kitap okuyarak geçirdi. Sonunda üst sıradaki C-342 hücresine taşındı. Bu hücre diğerlerinden daha sıcaktı ve Golden Gate Köprüsü'nün bir görüntüsüne sahipti. 1969'da serbest bırakıldı. 2011 yılında, yüzlerce sayfadan oluşan gizli Hava Kuvvetleri belgelerinin kopyalanmasına yardımcı olduğunu itiraf etti. Daha önce 2008'de, 2. Dünya Savaşı'nda Sovyetler Birliği için casusluk yapmak için başvurduğunu itiraf etmişti.

James 'Whitey' Bulger #1428

“Whitey” Bulger için, Alcatraz'dan önceki suçları sadece bir başlangıçtı. Silahlı soygun suçundan mahkum edilen ilk uzun süreli hapis cezasından sonra, deneysel bir CIA uyuşturucu programı olan MKULTRA için gönüllü olduğu Atlanta Cezaevi'ndeydi. Mahkumlara LSD ve diğer ilaçlar verildi. Hapishane kaçışını planladıktan sonra 1959'da Alcatraz'a gönderildi. Bulger'e göre Alcatraz en iyi hapishane tecrübesiydi. Alcatraz'ın tarih yazarı Michael Esslinger'e yazdığı bir mektupta, "Mezarımı seçme imkanım olsa, Alcatraz'da olmayı tercih ederdim" dedi. Alcatraz 1962'de kapatıldığında, Bulger Leavenworth'a transfer edildi. 1965'te serbest bırakıldıktan sonra, South Boston'a döndü ve Winter Hill Gang ile çalıştı. Bulger 1995'den 2011'e kadar bir kaçak kaldı. 2000'de, FBI'ın Boston şubesi, Usame bin Ladin'in ölümünden sonra En Çok Arananlar listesinin başına geçen Bulger'ı bulmaya odaklanacak bir birim kurdu. Avrupa, Güney Amerika ve Asya'da yapılan aramalardan sonra, Santa Monica, Kaliforniya'da bir takma adı altında yaşayan Bulger'ı buldular. 11 cinayetten hüküm giydi. Bulger şimdi Florida'daki Coleman Cezaevi'nde bir mahkumJohn ve Clarence Anglin #1476/ #1485
Anglin kardeşler suça yöneldiklerinde, kimseyi incitmemeye çalıştılar. Bir yeri soyduklarında, işin kapatıldığı bir zaman seçti, böylece kimse zarar görmeyecekti. Bankaları sadece bir oyuncak tabancasıyla soydular. 1958'de, Alabama'daki Columbia Savings Bank'ı soydular. Yakalandıktan sonra, John (solda) devlet hapishanesinden kaçmaya çalıştı ve Alcatraz'a gönderildi. Kendi kaçış girişiminden sonra, Clarence (sağda), Alcatraz'da kardeşine katıldı. 11 Haziran gecesi Frank Morris ve Anglin kardeşler Alcatraz'dan kaçtı. Dokuz ay boyunca bu kaçışı planlamışlardı . Her gece beş ay boyunca, hücrelerinin arkasındaki çürüyen çimentoyu oymak için atılan testere bıçakları ve kaçak kafeterya kaşıkları kullandılar. Bu arada, 50 yağmurluk çaldılar ve bir sal yaptılar. Yağmurlukları birlikte dikmişlerdi. Yakındaki Angel Island'a kürek çekmek, bir tekneyi çalmayı ve sonra bir araba kullanmayı planladılar. Muhafızların gece boyunca her saat hücrelerini kontrol edeceğini bildikleri için, kardeşler sabun, tuvalet kağıdı ve ev yapımı çimento karışımından sahte kafalar yarattılar. Kafaları boyadılar ve onları berber dükkanından aldıkları insan saçıyla dekore ettiler. 11 Haziran 1962'de Frank Morris ve Anglin kardeşler hücrelerinden sürünerek çıktılar. Sabah uyandırma çağrısı sırasında gardiyanlara cevap vermediklerinde, çarşafları geri çektiler ve tuzakları keşfettiler. Hayatta kalmaları pek olası değildi. Su sıcaklığı 12 santigrat derece idi. Gelgitler saatte 13 kilometre idi. Koyda erkek bot parçaları bulunmuştur. Çalınmış hiçbir tekne ya da araba bildirilmemiştir. Yine de, hayatta olduklarına dair şehir efsaneleri bugüne kadar devam etmiştir.

ÇOK TIKLANANLAR