Futbolda Şike Davası’nda Flaş Karar! Tüm Sanıklar Beraat Etti

Yeniden görülen "Futbolda Şike" davasında Fenerbahçe Spor Kulübü Eski Başkanı Aziz Yıldırım ile aralarında Mecnun Otyakmaz ve Şekip Mosturoğlu'nun da bulunduğu 23 sanık beraat etti.

Futbolda Şike Davası’nda Flaş Karar! Tüm Sanıklar Beraat Etti
Yayın Tarihi: 7.11.2020 19:00:00

Yeniden görülen "Futbolda Şike" davasında Fenerbahçe Spor Kulübü Eski Başkanı Aziz Yıldırım ile aralarında Mecnun Otyakmaz ve Şekip Mosturoğlu'nun da bulunduğu 23 sanık beraat etti.

Yargıtay 5’inci Ceza Dairesi tarafından usul eksikliği nedeniyle bozulan ve İstanbul 13'üncü Ağır Ceza Mahkemesi tarafından yeniden görülmeye başlanan Futbolda Şike Davası’nda Fenerbahçe Spor Kulübü Eski Başkanı Aziz Yıldırım ve diğer tüm sanıklara beraat kararları verildi.
 
Çağlayan Adliyesi’nde yapılan dava sabah erken saatlerde yoklamayla başladı. Art arda iki ayrı duruşma yapıldı. İlk duruşmada Fenerbahçe eski yöneticileri Ali Yıldırım ve Şekip Mosturoğlu, ikinci duruşmada da Aziz Yıldırım ve eski yönetici İlhan Ekşioğlu’nun beraat talepleri Mahkeme Heyeti tarafından kabul edildi.

Bu kararlarla Aziz Yıldırım ve eski yöneticiler Şike ve Teşvik suçlamalarından beraat etmiş oldu.
 
‘SAVCI MÜTAALASINDA BİR HUKUK DERSİ VERMİŞTİR’

Beraat kararlarının ardından Fenerbahçe Spor Kulübü Hukuk İşlerinden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Fethi Pekin, basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.


Alınan kararlardan son derece mutlu olduklarını belirten Pekin, “Gerçekten de 9 yılı aşkın bir süredir camia olarak derdimizi anlata anlata bu noktaya geldi. Yargıtay 5. Ceza Dairesi’nin kararı neticesinde dava 2 dosyaya ayrılmıştı. 2 duruşma art arda yapıldı. Aynen ifade edildiği gibi beraat kararları çıktı. 9 yılı aşkındır FETÖ’nün Fenerbahçe’ye yaptığı bu eylemin, bu tuzağın, bu kumpasın, bu haksız fiillerin ortaya çıkması savcımızın mütaalasında da açık ve net bir şekilde her iki dosyayla ilgili de ifade edilmiştir. Bu son derece sevindirici bir durumdur. Zaten beklentimiz de buydu. Bu yargılamanın bu kadar uzun sürmesi bir ayıptı ama bugün çıkan karar da hukuk devletimizin düzgün verdiği, neticesi son derece olumlu olan bir karar. Her iki karar da 7 gün içerisinde itiraz edilmezse kesinleşecek. Önümüzdeki hafta da önemli bir hafta. Pazartesi günü 23’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde Silivri’de Kumpas Davası’nın duruşmasıyla devam edeceğiz. 11 gün, 2 hafta sürecek. Onu da yakından takip etmeye devam edeceğiz. Bu tarafa gelirsek (Futbolda Sözde Şike Davası’na) savcının mütalaasına değinmek istiyorum. Bir hukuk dersi vermiştir. Son derece yetkin, dolu dolu, bizim baştan beri iddia ettiğimiz, ifade ettiğimiz her noktaya değinerek bunun nasıl bir tuzak, nasıl illegal yollarla delillerin toplandığı, delillerin düzmece olduğu konularına değinmiştir, mütaalasını vermiştir. Aynı zamanda sanıkların beraatını talep etmiştir. Mahkeme Heyeti de neticede sanıkların beraatına karar vermiştir. İlk dosyada Ali Yıldırım, Şekip Mosturoğlu’nun bulunduğu dosya ve diğerleri. İkinci dosyada da Sayın Aziz Yıldırım ve İlhan Ekşioğlu’nun bulunduğu dosyalarda beraat kararları çıkmıştır.” dedi.
 
Bundan sonraki süreç hakkında da bilgi veren Pekin, “Bu kararlarla kapanmış olduğunu düşünmek istiyorum ama hukuken 7 gün içerisinde Yargıtay nezdinde itiraz edilme hakkı vardır. Göreceğiz. 7 gün bekleyelim. Gerekçeli kararı bekleyelim. Gerekçeli kararı gördükten, okuduktan sonra daha fazla açıklayacağımız konular olabilir. Yine bir araya gelir, değerlendirmemize devam ederiz” ifadelerini kullandı.
 
‘FENERBAHÇEMİZİN HAKKINI ARAMAK İÇİN ELİMİZDEN NE GELİYORSA ARDIMIZA BIRAKMAYIZ’

Silivri’de görülmesine önümüzdeki hafta devam edilecek olan Fenerbahçe’ye Kumpas Davası ile ilgili olarak da açıklamalar yapan Fethi Pekin, “O duruşmanın tarihi de çok önemliydi. Enteresan bir tesadüftü. Bugün de 6 Kasım olması son derece enteresan bir tesadüf. Hocamızın da geçen günkü röportajında dediği gibi kasım ayları Fenerbahçemizin ayları olur. Bugün de aynen 6 Kasım’da yine son derece sevindirici bir neticeyle bugünü bitirmiş olacağız. Önümüzdeki süreci tahmin edebiliriz. Benim tahminim, 23’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki dosyamız bu 2 haftalık duruşma sürecinden sonra 1 ya da 2 tane daha duruşma olacağını düşünüyorum. Oradan çıkacak kararın önümüzdeki yılın ortalarına geçmeyeceğini düşünüyorum. Hatta daha erken bile olabilir. Burası bitti şu anda. Şu anda Yargıtay’dan onama kararının süratle çıkacağına inanıyorum. Bütün camiamızın beklediği de o. Biz de elimizden ne geliyorsa tüm gücümüzle bu iki dava da kesinleştikten sonra Fenerbahçemizin hakkını aramak için elimizden ne geliyorsa ardımıza bırakmayız.” dedi. 
HABERİ PAYLAŞ

 
 
 

ÇOK TIKLANANLAR