Bizimle iletişime geç

Son Dakika Güncel Haberler, Ekonomik ve Finansal Gelişmeler

Gündem

22 Aralık 2020 Salı 12:19:51

Grip Aşılarında Reçete Dönemi Kalktı! Artık Sadece Aile Sağlığı Merkezlerinde Yapılacak

Sağlık Bakanlığının 60 yaş üstü risk grubundaki vatandaşlara gönderdiği “Grip aşınızı Aile Sağlığı Merkezi’nde (ASM) olabilirsiniz” mesajı, Aile hekimlerini telaşa düşürdü. İstanbul Aile Hekimliği Derneği (İSTAHED) Yönetim Kurulu konu ile ilgili olarak, aşıların pazartesiden itibaren ASM’lerde reçetesiz olarak yapılacağını ama henüz aşıların gönderilmediğini bildirdi…

İstanbul Aile Hekimliği Derneği (İSTAHED) Yönetim Kurulu tarafından yapılan yazılı açıklamada, artık grip aşılarının aile hekimleri tarafından yapılacağının öğrenildiği söylenerek, Sağlık Bakanlığından; “Alınacak kararlar için aile hekimlerini temsil eden kurumlardan görüş almalarını, alınacak kararların önceden bildirilmesini ve gerekli tedbirlerin alınarak uygulamaya geçilmesini talep ettiklerini” bildirdiler. Büyük bir tedirginlik yaşayan hekimler sosyal medya gruplarında, “Pazartesi sabahı çok büyük bir kalabalık ASM’lere başvuracak bu talepleri karşılanamayınca orada şiddet ortamı olacak, bulaş riskinin çok daha arttığı bir ortam oluşacak” kaygısını dile getirdi.

Vatandaşların cep telefonlarına mesajlar gittiğini, ancak mesaj giden kişi sayısı kadar aşının gelmediğini belirten TTB Merkez Konseyi Üyesi Dr. Kazım Doğan Eroğulları, “Bir aile hekiminin bölgesinde risk grubuna giren 500 kişi varsa bunların tamamına bu mesaj gitti. Mesajı alan vatandaşlar Pazartesi sabahtan itibaren ASM’lere gidecekler. ASM’lere gönderilen aşı, SMS gönderilen kişi sayısı kadar değil. Bir ASM’ye 30 Aşı verip 500 kişiye yapılması isteniyor. Biz o 30 kişiyi neye göre seçeceğiz. Sanki bu sorunun muhatabı hekimler, sağlık çalışanlarıymış gibi bir sıkıntı yaşanacak. Sağlık çalışanları açısından şiddet riskini artıran faktörler olacak” ifadelerine yer verdi.

 

“BU TÜR DURUMLAR HEKİMLERLE HASTALARI KARŞI KARŞIYA GETİRİYOR”

Yapılan yazılı açıklamada şunlara değinildi:

“Pratikte uygulanması imkânsız bir aşılama takvimi ve karşılanması imkansız maddi koşullar gerektiren bir durumla karşı karşıyayız. Aşı uygulaması işini planlamak ciddi bir iştir. Sahadaki maddi imkanları ve uygulayıcıların çalışma şartlarını bilmeden, masa başında yazılan talimatlarla işler yürüyememektedir. Pandeminin başından beri zaten var olan iletişimsizlik had safhaya ulaşmıştır. Bizler şimdiye kadar yaratılan kaosu bu güne dek kendi yerellerimizde çözmeye çalıştık, belli ölçüde de bunu başardık, ne var ki son birkaç aydır yollanan talimatların ve uygulama taleplerinin artık Aile Hekimlerinin de düzeltemeyeceği seviyeye ulaştığını bildirmek zorundayız.

Bu geri bildirimin tek amacı vardır, o da toplumun etkin, sağlıklı ve güvenli aşıya ulaşımını sağlamaktır. Sağlık Bakanlığı’nın bizlerle basın aracılığı ile kurduğu iletişimle bu amacın yerine getirilmesi mümkün değildir. Sıklıkla yeni bir olayla ve üçüncü şahıs ya da kurumlardan aldığımız uygulamada değişiklik bilgisi ile güne başlıyoruz. Aile hekimleri olarak, 18 Aralık sabahı hasta takip sistemlerini açıp, e-nabızdan grip aşısı hakkı olan hastalara grip aşısı yazdığımızda, artık bu kişilere reçete yazamayacağımızı, aşıyı kendi dolabımızdaki aşılardan uygulayacağımızı öğrendik. Bu tür “sürpriz” durumlar hekimlerle hastaları da karşı karşıya getirmektedir.”

 

GELEN AŞILAR YETERLİ Mİ?

Geçtiğimiz haftaya da, “okullar kapalı olduğu için okul aşılarının aile sağlığı merkezlerinde yapılacağını öğrenerek başladıkları” belirtilen açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Geçtiğimiz hafta başında yollanan 30.11.2020 tarihli Halk Sağlığı Genel Müdürü Fatih Kara imzalı yazıda, normalde 1 yıl içinde yapılması gereken ilkokul 1. sınıfa ait aşıların her nedense 05.01.2021 tarihine kadar yapılıp bitirilmesi istenmekteydi. Peki, ‘bu kadar çocuğa yapılacak aşı bizlere ulaştırılıyor mu?’ sorusunun yanıtı, ‘zatürre aşısı ulaştırılıyor mu?’ sorusunun yanıtı ile aynı: Hayır. Ayrıca, planlaması yapılan bu aşılar bize yeterince ulaştırılmış olsaydı daha büyük bir sorunla karşı karşıya olacaktık. Zira bu kadar aşıyı bu kadar dar bir takvime sıkıştıran Bakanlık, bu aşıları nerede depolayacağımızı da hesap etmemişti. Her birimde en az 100 okul aşısı bekleyen çocuğa ikişer doz aşı, 300’ün üstünde 65 yaş üstü vatandaşımıza da grip ve zatürree aşısı yapılacağı hesaplanırsa ve bir aile sağlığı merkezinde bulunan aşı dolabının kapasitesi düşünülürse, gelen aşıların zayii olması dışında bir sonuç beklememek gerekir.”

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

Güncel Haberler

Yukarı