İkinci el araba tuzağına dikkat! Bu kişiler uzmanlar tarafından uyarılıyor!

Sıfır kilometre araçtan daha pahalı olan ikinci el arabaların artık mevcut durumları tüm ülke insanını rahatsız etmeye başladı. Duruma tepki gösteren MASFED Başkanı Aydın Erkoç, "Bayide 250 bin lira olan araç orada 300 bin lira. Sıfırdan pahalı ikinci el olur mu? Oluyor.

İkinci el araba tuzağına dikkat! Bu kişiler uzmanlar tarafından uyarılıyor!
Yayın Tarihi: 24.07.2020 21:39:00

Sıfır kilometre araçtan daha pahalı olan ikinci el arabaların artık mevcut durumları tüm ülke insanını rahatsız etmeye başladı. Duruma tepki gösteren MASFED Başkanı Aydın Erkoç, "Bayide 250 bin lira olan araç orada 300 bin lira. Sıfırdan pahalı ikinci el olur mu? Oluyor. Vergi, harç, SGK primi yok. Vergi Dairesi Başkanlığı, Rekabet Kurumu, Ticaret Bakanlığı harekete geçmeli, ceza vermeli. Bu açıklamalarımız ihbar kabul edilmeli" diye konuştu.

“Korona virüs sonrasında normalleşme adımlarıyla birlikte ikinci el araç fiyatlarında olağanüstü artış yaşanırken, otomobil bayilerinde bulunmayan sıfır araçlar, yatak, yorgan mağazalarında 50 bin lira karla satılmaya başlandı.”

Bayiler 'satılık araç yok' derken aslında depolarda araçların bulunduğu iddia edildi. Motorlu
Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) Başkanı Aydın Erkoç, "Aylardır bu sektörde kayıt dışılığı, olağanüstü fiyat artışlarını gündeme getiriyoruz. Ama bir kişi de çıkıp 'siz ne biliyorsunuz, anlatın da inceleme yapalım' diye kapımızı çalmadı. Açıklamalarımızın ihbar kabul edilmesi lazım" dedi.

Erkoç, yılda 6 milyon aracın ayakçı, denilen berber, manav, kasap, doktor, hatta hava pilotu kişilerce eş, çocuk, kaynana, kayınpeder üzerinden alınıp satıldığını, devletin kaybının kabaca 6 milyar olduğunu söyledi.


SIFIRDA 50 BİN LİRA KÂR

İkinci el araç pazarında artan fiyatlar ve sıfır araç bulunamamasına ilişkin Hürriyet'in sorularını yanıtlayan Erkoç, kayıt dışı pazarda yaşananları şöyle anlattı:

"Son 3-4 aydır meslekle alakası olmayan kişiler türedi. Sermayesi, parası var bayilerden sıfır aracı alıp, karıyla satıyorlar. İnternet sitelerindeki ilanlara girildiğinde gerçek meslek sahibi mi değil mi ortaya çıkar. Ankara'da bir vatandaş sıfır araç almak istemiş, bayide bulamayınca ilanları taramış. Bir telefon numarası bulmuş ama adamların kim olduğuna güvenemeyince galerici arkadaşından yardım istemiş. Birlikte Konya yolunda kendilerine verilen adrese gitmişler yatak, yorgan mağazası. Galiba yanlış geldik, araba almak istiyoruz, deyince doğru geldiniz denilip, depoya indirilmişler. 4 farklı marka araba duruyormuş. Bayiden aldık, satıyoruz, demişler. Bayide 250 bin lira olan araç orada 300 bin lira. Sıfırdan pahalı ikinci el olur mu? Oluyor. 50 bin lira karla satıyorlar. Vergi, harç, SGK primi yok. Vergi Dairesi Başkanlığı, Rekabet Kurumu, Ticaret Bakanlığı harekete geçmeli, ceza vermeli. Bu açıklamalarımız ihbar kabul edilmeli" diye konuştu.

DEPOLAR KONTROL EDİLSİN

Hürriyet'te yer alan habere göre, İstanbul'da bayilerin müşterilere 'araç yok' dediğini belirten Arkoç, "Depolar kontrol edilsin bakalım gerçekten araç var mı yok mu? Ayakçı dediğimiz insanlar var. Yılda 3 araca kadar alım satımın vergisizliğinden yararlanıp eş dost, akraba, gelin, kaynana, damat, kayınpeder üzerine alım satımla haksız ticaret yapıyorlar. 2019'da 8.6 milyon araç el değiştirdi. Bunun 1.5 milyonunu kayıtlı esnaf ve tüccar, bayiler; 1 milyonunu gerçek tüketici sattı. 6.1 milyon araç ise ayak üstücüler tarafından satılmış. Doktordan hava pilotuna kadar alım satım yapan var. Emlakçı, berber, manav, kasap herkes bu işi yapıyor. Bizler yüzde 1 ila 3 komisyon alıp, vergi, SGK primiyle devlete bin ila 10 bin lira öderken bunların karı doğrudan ceplerine iniyor" ifadelerini kullandı.
 
 
 
 
HABERİ PAYLAŞ

 
 
 

ÇOK TIKLANANLAR