İlk Ramazan Ne Zaman? Hangi Gün Oruç Tutacağız?

2020 yılının Ramazan ayı başlangıcı ile birlikte Allah’ın izniyle ilk oruç tutulacak. 2020 yılında Ramazan başlangıcı Nisan ayı içerisinde başlayacak ve 30 gün sürecek. Ardından da Ramazan bayramı idrak edilecek. Peki, Ramazan başlangıcı ne zaman? Hangi gün sona erecek?

İlk Ramazan Ne Zaman? Hangi Gün Oruç Tutacağız?
Yayın Tarihi: 22.04.2020 20:54:00

2020 yılının Ramazan ayı başlangıcı ile birlikte Allah’ın izniyle ilk oruç tutulacak. 2020 yılında Ramazan başlangıcı Nisan ayı içerisinde başlayacak ve 30 gün sürecek. Ardından da Ramazan bayramı idrak edilecek. Peki, Ramazan başlangıcı ne zaman? Hangi gün sona erecek?

Milyonlarca Müslüman 2020 yılının Nisan ayında Ramazan ayının ilk orucu için ilk sahuruna kalkacak. 2020 yılında Ramazan Nisan ayına denk gelmesiyle birlikte Ramazan ayına ilişkin detaylı bilgi Diyanet’in dini günler takvimi içerisinde açıklandı. Ramazan ayında milyonlarca Müslüman oruç tutarak üstlerine düşün görevi yerine getirecek.

Oruç Ne Zaman Başlar?

Ramazan ayı 24 Nisan 2020 tarihinde başlayarak ilk sahura Perşembeyi Cumaya bağlayan gece kalkılacak. Böylelikle 24 Nisan Cuma günü oruçlu olunması gerekiyor. Aynı zaman Kadir Gecesi 19 Mayıs Salı gününe denk gelecek. Namaz vakitleri, orucun başlama ve bitiş saatleri il il olarak diyanet tarafından belirlendi. Diyanet’in verdiği veriler esas alınmasıyla birlikte hazırlanan liste ile birlikte oruç ile ilgili merak edilen soruların cevabını bulacaksınız.

Ramazan Bayramı Hangi Gün?

Ramazan ayının gelmesiyle birlikte milyonlarca Müslüman orucunu tutarak ibadetini yerine getirecek. 24 Nisan 2020 Cuma günü Ramazan ayının başlamasının ardından Ramazan 30 gün sürecek. Böylelikle Ramazan ayı 23 Mayıs 2020 tarihinde sona erecek. Bu durumda 24 Mayıs Pazar günü Ramazan Bayramının birinci günü olacak. Ramazan Bayramının 3 gün sürmesinin ardından 26 Mayıs Salı günü bayramın 3. Ve son günü olacak.


İlk Oruç Ertelenir mi?

Diyanet’in geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamalar şu şekildedir;
Yüce dinimizin ilkelerine göre her ibadetin ifa edileceği zaman, mekân ve şartlar vahiyle belirlenmiştir. Ramazan ayında sağlıklı olan her müminin oruç tutması Allah Teâlâ’nın emriyle (el-Bakara, 2/183-185) farz kılınmıştır. Bu ibadetin topyekûn ertelenmesi mümkün değildir.
Böylelikle Diyanet İşleri Başkanlığının yaptığı açıklamalar doğrultusunda detaylı bilgiler verildi. Ancak Diyanet İşleri Başkanlığının da dediği gibi Ramazan’ın komple ertelenmesi söz konusu olmamaktadır. Bundan dolayı Ramazan ayı ertelenmeyecek. Böyle bir durum söz konu dahi değildir.

Üç Aylar Ne Zaman Başladı?

2020 yılının Dini takvimine göre üç aylar 25 Şubat 2020 tarihinde başladı. Üç Aylar birbiri ardına açılan rahmet ve mağfiret kapıları ile birlikte Recep, Şaban ve Ramazan ayını içinde barındırmasıyla dikkatleri çekiyor. Regaip kandiliyle başlar, Miraç ve Berat ile devam etmektedir. Aynı zamanda üç aylar bin aydan daha hayırlı bir kadir gecesiyle de zirveye ulaşır. Ramazan Bayramının gelmesiyle maddi ve manevi alanda Bayrama dönüşerek yükseliş ve bağışlanma görülür.

2020 Ramazan Bayramı Ne Zaman?

Dünyada 1,5 milyarın üzerinde bulunan Müslümanlar için özel ve yeri doldurulamaz anlamı olan 11 ayın sultanı Bin aydan daha hayırlı günlere vesile olan Ramazan Bayramı 24 Mayıs 2020 Pazar günü başlıyor.
  • 23 Mayıs cumartesi Ramazan Bayramı Arifesi
  • 24 Mayıs pazar Ramazan Bayramı 1.gün
  • 25 Mayıs pazartesi Ramazan Bayramı 2.gün
  • 26 Mayıs salı Ramazan Bayramı 3.gün
Yukarıda verilen bilgiler Diyanet’e göre hazırlanmıştır.
HABERİ PAYLAŞ

 
 
 

ÇOK TIKLANANLAR