Bizimle iletişime geç

Son Dakika Güncel Haberler, Ekonomik ve Finansal Gelişmeler

Gündem

22 Aralık 2020 Salı 09:08:01

Son Güncelleme: 22/12/2020 09:09:01

İngiltere’de Koronavirüs Alarmı! Seyahat Yasağı Geldi

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, ülkede daha hızlı yayılan yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) bir türünün ortaya çıktığını ve yüzde 70 daha hızlı yayıldığını aktardı. Virüsün yayılmasını önlemek için başkent Londra dahil, Güneydoğu İngiltere’nin birçok bölgesinde yeni, daha sıkı önlemler altına alındı…

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) , İngitere’de ortaya çıkan yeni koronavirüs mutasyonuyla ilgili olarak yetkililerle ‘yakın temasta’ olduklarını bildirdi. Hollanda, Fransa, İtalya ve Belçika, Birleşik Krallık’a yapılacak tüm uçuşları askıya aldı. Bulgaristan ve İrlanda da İngiltere’yle yolcu trafiğini geçici olarak durdurdu. Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn, ülkede henüz yeni tür koronavirüs görülmediğini belirterek, İngiltere’nin yanı sıra Güney Afrika ile de seferlerin durdurulduğunu açıkladı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da İngiltere, Danimarka, Hollanda ve Güney Afrika’dan Türkiye’ye uçuşlarda geçici durdurma kararı alındığını açıkladı.

Hollanda hükümeti, İngiltere’deki durum hakkında “daha büyük bir netlik” oluşana dek, yeni mutasyonun Hollanda’ya girişini riskinin mümkün olduğunca çok önlenmesi gerektiğini belirtti.

Ayrıca İngiltere’den virüs girişi riskinin daha da azaltılması için, önümüzdeki günlerde diğer AB üyesi ülkelerle çalışılacağı kaydedildi.

 

SEYAHAT YASAĞI GELDİ

İngiltere’de yeni bir koronavirüs mutasyonunun tespit edilmesinin ve hızla yayıldığının duyurulmasının ardından, Türkiye, Hollanda ve Fransa dahil birçok ülke İngiltere’den seyahatleri yasakladı. Yasak kararı alacak ülkelerin sayısının artması bekleniyor.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından Türkiye’nin de seyahat yasağı getiren ülkeler arasında olduğunu açıklayarak, “Koronavirüsün mutasyonuyla İngiltere’de bulaş hızının arttığı bildirilmiştir.

Cumhurbaşkanımızın talimatı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımızın koordinasyonu ile tedbiren; İngiltere, Danimarka, Hollanda ve Güney Afrika’dan ülkemize olan uçuşlarda geçici durdurma kararı alınmıştır” dedi.
Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Avrupa’daki üye ülkelere önlemleri artırmaları uyarısında bulundu.

Fransa, Pazar gece yarısından itibaren 48 saatliğine İngiltere’den yolcu ve yük taşıma araçlarının ülkeye girişini yasakladı..

Hollanda ve Belçika İngiltere’den uçuşları durdurdu, İtalya da 6 Ocak’a kadar seyahat yasağı getirdi. Belçika tren seferlerini de durdurdu.

İrlanda ve Almanya da Pazar gece yarısından itibaren İngiltere’den uçuşları askıya aldı.

Kanada da, 72 saat süreyle İngiltere’den yapılan uçuşları durdurduğunu bildirdi. Başbakan Justin Trudeau, Pazar günü gelen yolcuların sağlık önlemlerine tabi olacağını ifade etti. Hükümetten yapılan açıklamaya göre, kargo uçuşları yasağa dahil edilmedi.

 

BÜTÜN AB ÜLKELERİ UÇUŞ YASAĞI GETİREBİLİR

Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn, henüz ülkede mutasyona uğramış koronavirüs vakası tespit edilmediğini ama İngiltere’den gelen haberleri ‘çok ciddiye aldıklarını’ açıkladı.

Belçika da bu gece yarısından itibaren İngiltere’den tüm uçuş ve trenlerin askıya alındığını bildirdi. Başbakan VRT televizyonuna yaptığı açıklamada, yasağın en az 24 saat geçerli olduğunu ve daha sonra ek önlemler gerekip gerekmediğini değerlendireceklerini söyledi.

İtalya Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio, “Hükümet olarak İtalyanları koruma görevimiz var, bu nedenle, Britanya hükümeti tarafından uyarıldıktan sonra Sağlık Bakanlığı İngiltere’den uçuşları askıya alan kararı imzaladı. Önceliğimiz, İtalyanları, vatandaşlarımızı korumak” dedi.

AFP’ye konuşan Alman hükümeti kaynakları da kısıtlamaların AB üyesi 27 ülke tarafından uygulanabileceğini ve İngiltere’ye kara ve denizden ulaşımların durdurulmasına yönelik ortak bir karar konusunda görüşmeler yürütüldüğünü bildirdi.

 

“VİRÜSÜN MUTASYONUNDA 23 DEĞİŞİKLİK BELİRLENDİ”

Acıbadem Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tanıl Kocagöz, şimdiye kadar saptanan mutasyonların sayısının 5000’e yaklaştığını bildirdi. Bilim insanları corona virüsün yeni formunda 23 değişiklik belirledi. Virüsün yeni formunun daha bulaşıcı olduğu açıklandı.

Prof. Dr. Kocagöz, son dakika açıklamasında aşı çalışmalarını olumsuz kılacak herhangi bir bulgu olmadığını aktarırken dikkat çekici değerlendirmelerde bulunarak şu açıklamaları yaptı: “İngiliz bilim insanları, virüsün yeni mutasyonunda 23 farklı değişiklik tespit etti. Bu değişikliklerin çoğu virüsün ürettiği proteinde meydana geldi. Virüs insan hücresine girmek için bu proteini kullanıyor, değişiklik sayısının alışılagelmişin dışında olduğu belirtiliyor. Bulaşıcılığın arttığı yönünde bilgiler olan virüsün %70 oranında daha fazla yayıldığı tespit edildi. Bu virüsün bilinen Covid-19’dan daha ağır hastalıklara veya ölümlere yol açtığına yönelik veriler söz konusu değil. Virüsün hali hazırda uygulanan aşıları etkisiz kılacağına yönelik bir bilgi de söz konusu değil”

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

Güncel Haberler

Yukarı