İş bulamayan gençlere 2 yıl ücretsiz sigorta yapılacak! Sadece başvuru yapanlar faydalanabilecek!

Türkiye’de Üniversite’den mezun olan genç sayısı her geçen yıla göre büyük bir oranla artış göstermektedir. Gençlerin iş bulamama gibi sorunlarında ise devlet otomatik olarak GSS prim borcu çıkartıyordu.

İş bulamayan gençlere 2 yıl ücretsiz sigorta yapılacak! Sadece başvuru yapanlar faydalanabilecek!
Yayın Tarihi: 1.07.2020 22:36:00

Türkiye’de Üniversite’den mezun olan genç sayısı her geçen yıla göre büyük bir oranla artış göstermektedir. Gençlerin iş bulamama gibi sorunlarında ise devlet otomatik olarak GSS prim borcu çıkartıyordu. Bu gibi durumların engellenebilmesi ve iş bulamayan gençlerin ücretsiz bir şekilde sağlıktan faydalanabilmesi için başlatılmış olan bu güzel uygulama ile beraber iş bulamayan gençlere özel olarak 2 yıl boyunca ücretsiz sağlık sigortası uygulaması yapılacak. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından başlatılan bu uygulama ile beraber milyonlarca işsiz Üniversite ve Lise mezunu gencimizin iki yıl boyunca ücretsiz bir şekilde sağlık sigortası yapılacak. 18 yaş ve üzeri olan gençlerimizin iş bulamamaları durumunda iki yıl boyunca iş bulamamaları durumunda GSS prim borcu olarak ödeyecekleri toplam borç 4 bin TL olacak şekilde ayarlanıyordu. Ancak artık bundan böyle iş bulamayan gençlere özel olarak iki yıl boyunca ücretsiz genel sağlık sigortası uygulaması yapılacak. İşte tüm ayrıntılar…

Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamında başlatılan uygulama ile beraber milyonlarca işsiz yeni mezun gencimizin genel sağlık sigortası prim borcuna af gelecek. Bu sayede yeni mezun olmuş olan gençlerimizin tamamına ücretsiz bir şekilde iki yıl boyunca ücretsiz genel sağlık sigortası uygulaması yapılacak. Ayrıca yeni mezun olacak olan gençlerimiz de başvuru yapmaları halinde iki yıl boyunca devletten ücretsiz genel sağlık sigortası alabilecekler. Sosyal Güvenlik Kurumu, milyonlarca genci ilgilendiren kararı açıkladı. 18 yaş ve üzeri gençler sağlık haklarından yaralanabilecek ancak yaş sınırı bulunmaktadır. Sağlık haklarından yararlanabilmenin şartları neler? İşte tüm ayrıntılar…

KİMLER ÜCRETSİZ GSS ALABİLECEK?

Liseyi yeni bitirmiş olan gençlerimiz 20 yaşına kadar, Üniversiteyi bitirmiş olan gençlerimiz ise 25 yaşına kadar ücretsiz bir şekilde GSS yani genel sağlık sigortası hakkı olacak. Bu sayede hem iş bulamayan gençlerimize gereksiz ve habersiz GSS prim borcu çıkartılmayacak hem de iş bulamamaları durumunda iki yıl boyunca devlet himayesi altında ücretsiz bir şekilde sağlık sigortasından faydalanabilecekler. Vatandaşlarımızın karşısına gelen bu güzel ve müjdeli haber sayesinde en az 4 milyon yeni mezun öğrencinin iki yıl içinde ödemesi gereken 4 bin TL’lik gereksiz GSS Prim borcu olmayacak hem de ücretsiz bir şekilde sağlık sigortalarından faydalanabilecekler. Sosyal Güvenlik sisteminde 2008 yılında köklü değişiklikleri gidilmişti. Bu değişiklerden biri de 18 yaşından küçüklere ücretsiz sağlık güvencesi hakkı oldu.


ÜCRETSİZ GSS İÇİN YAŞ SINIRI NEDİR?

Yaş sınırı lise ve dengi okullar için 20, yükseköğretim kurumlarında eğitim görenler için 25 olarak uygulanıyor. Genel Sağlık Sigortası (GSS) kapmasında gençlerin sağlık devlet tarafından ücretsiz olarak karşılanmaktadır. GSS’nin temel amacı tüm vatandaşların sağlık hizmetlerinden faydalanmasını sağlamaktadır. Yeni mezun olan gençler eğer iş bulamazlarsa GSS otomatik olarak başlatılıyor ve her ay 90 TL değerinde GSS prim borçları oluyordu. Ancak yapılan köklü değişiklikler sayesinde her yeni mezun vatandaşımıza ücretsiz GSS yani genel sağlık sigortası uygulanmış olacak.

NEREYE BAŞVURU YAPILACAK?

Ücretsiz GSS’den faydalanabilmek için yeni mezun olmuş kişilerin diplomaları ile beraber ilçe SGK müdürlüğüne başvuru yapmaları gerekiyor. İlçe SGK’da işlemleri tamamlandıktan sonra iki yıl boyunca ücretsiz bir şekilde genel sağlık sigortaları kapsamında hastanelerden ve eczanelerden faydalanabilirler.
 
 
HABERİ PAYLAŞ

 
 
 

ÇOK TIKLANANLAR