İzmit’te Her Gün Aynı Saatte Gelip Saatlerce Mazgalı İzleyen Köpek Dikkat Çekti

Sokak köpeğinin yaşadığı travma ne? İzmit halkı durum karşısında ne diyor? Vatandaşların ilgi odağı köpek ve mazgalada…

İzmit’te Her Gün Aynı Saatte Gelip Saatlerce Mazgalı İzleyen Köpek Dikkat Çekti
Yayın Tarihi: 14.11.2020 14:00:00

İzmit'in en işlek caddelerinden birisi olan Fethiye Caddesi'nde her gün saatlerce mazgalın içerisini izleyen sokak köpeği, esnafın merak konusu oldu. Mahalle Esnafı köpeğin her gün neden bu davranışı sergilediğini merak ederken, Veteriner Hekim Ejder Dalkıç, bunun köpeğin geçmişinde yaşadığı bir travma sebebiyle gösterdiği bir davranış olabileceğini söyledi.

‘SÜREKLİ HAREKETSİZ BİR ŞEKİLDE MAZGALA BAKIYOR’

Köpeğin yaklaşık 3 aydır mahalleye gelerek mazgala baktığını ifade eden Yalçın Akgündüz, "Ben işim gereği sürekli bu caddeyi kullanan bir insanım. Köpek benim de dikkatimi çekiyordu, sürekli hareketsiz bir şekilde mazgallara bakıyor. Sokaktan gelip geçenler bazen başını okşuyor ama o hiçbir şekilde tepki vermiyor. Mazgalın içerisinde ilgisini çeken bir durum olduğunu tahmin ediyoruz. Hiç kimseye hiçbir şekilde tepki vermiyor sadece tek bir noktaya odaklanıp orada bekliyor." diye konuştu.

'SOKAKTAN GEÇENLER FOTOĞRAFINI ÇEKİYOR’

Sokaktan geçen insanların dikkatini çektiğini ve köpeğin fotoğrafını çektiklerini belirten esnaf Cafer Öziri, "Köpek sürekli bu caddede aynı noktada mazgallara bakıyor. İlk gördüğümüzde anlam veremedik. Sürekli bunu yapmaya başladı, artık sokaktan geçen insanlara da tuhaf geliyor bazen fotoğraflarını çekiyorlar. Bana göre caddede bir sembol haline geldi, sürekli burada vakit geçiriyor." dedi.


‘SOKAKTAN GEÇENLER NE OLDUĞUNU MERAK EDİYOR’

Esnaf Meryem Akbulut sokaktan geçenlerin köpeğin neden oraya baktığını merak edip kendilerinin de gidip mazgalaya baktıklarını söyleyip şunları ekledi: "Bana gelip 'Neden bakıyor' diye soranlar bile oldu. Bazıları yavrusunu kaybettiğini düşünüyor, kimisi fare aradığını söylüyor ama ne olduğunu bilmiyoruz. 2-3 aydır sürekli mazgallara bakıyor. Her gün belli saatlerde geliyor, görenler şaşırıyor bazen fotoğraf çekiyorlar bazen de yanına gidip köpekle beraber mazgala bakıyorlar. Hatta ilk gördüğümüzde 5-6 arkadaş toplanıp biz de onunla beraber aşağıya baktık ama bir şey bulamadık."    

“YAŞADIĞI BİR TRAVMAYI ONA YANSITIYOR OLABİLİR”

Köpeğin travmatik bir olay yaşamış olabileceğini söyleyen Veteriner Hekim Ejder Dalkıç, durumu şu şekilde açıkladı:

"Köpeğimiz muhtemelen bir travmada, avlanma güdüsüyle hareket ettiğini düşünüyorum. Köpek eğer yavrusunu böyle bir mazgala düşürdüyse ya da o bölgede dramatik bir olay yaşadıysa her gün onu aramak amacıyla geliyor olabilir. Her gün oradan bir hayvanın geçmesini de bekliyor olabilir. Bu büyük bir fare ya da benzer bir şey olabilir. Avlanma içgüdüsüyle onu bekliyor olabilir.

Anne köpekler genellikle tehlikeli gördükleri durumlarda yavrularını taşıma eğilimi gösterirler. Bu bölgede yerleşim yeri olduğu için zoraki bir doğum yapmış olabilir ve yavrularını taşırken de bir tanesini o mazgala düşürmüş olabilir. O bölge yaşadığı bir travmayı ona yansıtıyor ya da hatırlatıyor diye düşünüyorum."
HABERİ PAYLAŞ

 
 
 

ÇOK TIKLANANLAR