Jeep El Değiştiriyor

Çinli otomotiv şirketi Great Wall, Fiat Chrysler Grubu (FCA) bünyesindeki ünlü Jeep markasını satın almak için harekete geçti

Jeep El Değiştiriyor
Yayın Tarihi: 22.08.2017 11:33:00

Avrupa ve ABD merkezli otomotiv devlerinin adresleri hızla değişmeye devam ediyor. İlk olarak Çinli Geely’nin İsveçli Volvo’nun tamamını almasının ardından, bir başka Çinli şirket Dongfeng, PSA Grubu’na (Peugeot-Citroen) ortak olmuştu. Şimdi de yine bir Çinli otomotiv şirketi olan Great Wall, sürpriz bir şekilde İtalyan-Amerikan ortaklığı olan Fiat Chrysler Grubu (FCA) bünyesindeki ünlü Jeep markasını satın almaya hazırlanıyor.

Kendi pazarlarında Mercedes'ten Volkswagen'e BMW'den Renault'ya kadar neredeyse tüm otomotiv şirketleriyle işbirliği ve ortaklıklara giden Çinliler otomotiv sektöründe büyük oynamaya hazırlanıyor. 

Yılda 23 milyon adedi geçen otomotiv pazarıyla Amerika'yı geçerek son 6 yıldır dünyanın en büyüğü olan Çin, global ölçekte dev işbirliklerine ve satın almalara kaldığı yerden devam ediyor.

Çinli Great Wall'ın Asyanın en güçlü 7'nci kadını olan Başkanı Wang Fengying, yaptığı yazılı açıklamada Jeep'i satın almak istediklerini ve müzakerelere başlamak için FCA yönetimi ile bağlantı kurduklarını söyledi. Bu talebe yönelik FCA'dan bir yorum yapılmazken, analistler teklifin sürpriz olmadığını belirtti. Jeep'in tartışılmaz bir şekilde FCA'nın portföyünün en değerli kısmı olduğunu belirten analistler teorik olarak Jeep'i almanın tüm şirketi almaktan çok daha değerli olduğu yorumunu yaptı.

Başkan Wang Fengying'in yaptığı yazılı açıklama sonrası soruları yanıtlayan Great Wall sözcüsü Xu Hui ise Jeep'le ilgilendiklerini ancak henüz resmi bir teklifte bulunmadıklarını belirterek, "FCA'nın yönetim kuruluyla görüşüyoruz. Jeep ile çok ilgileniyoruz ve uzun zamandır takipteyiz. Bizim stratejik hedefimiz dünyanın en büyük SUV üreticisi olmak. Küresel bir SUV markası olan Jeep'i almak Great Wall'ın kendi markaları ile yapabileceğinden daha hızlı ve daha iyi bir hedefe ulaşmamızı sağlayacaktır" açıklamasını yaptı. 


2. DÜNYA SAVAŞINDA DOĞDU

II. Dünya Savaşı sırasında doğan ve Amerikan ordusunun talep ettiği araçlarla üretime başlayan Jeep'in serüveni 1941'de başladı. Elde ettiği global başarıyla bugün Fiat Chrysler Grubu'nun en önemli mücevheri olan Jeep, bu yıl 2 milyon adetlik satış hedefliyor.

JEEP'İN PİYASA DEĞERİ 17.20 DOLAR

Morgan Stanley analisti Adoam Jonas, Jeep'in hisse değerinin 17.20 dolar olduğunu, Jeep dahil Fiat Chrysler Grubu'nun hisse değerinin ise 16.40 dolarda kaldığını belirterek, "Buna göre FCA'nın 32 milyar dolarlık değerine karşı Jeep'in değeri 33.5 milyar dolar olmalı" açıklamasını yaptı. 

Geçtiğimiz yıl Jeep dünya çapında 1.4 milyon adetlik satışa ulaşırken, Great Wall'ın toplam araç satışı ise 1.1 milyona yaklaştı.
HABERİ PAYLAŞ

 
 
 

ÇOK TIKLANANLAR