Bizimle iletişime geç

Son Dakika Güncel Haberler, Ekonomik ve Finansal Gelişmeler

Haberler

21 Aralık 2020 Pazartesi 12:10:04

Kandilli’den Flaş Uyarı: “İstanbul İçin Kuraklık Artık Depremden Daha Büyük Tehlike”

Kandilli Rasathanesi Meteoroloji Laboratuvarı Başkanı Tek, İstanbul’da kuraklık sorununun depremden daha büyük bir tehlike arz ettiğini açıkladı. Günlük 2 saati aşmayacak şekilde sembolik su kesintilerinin yapılmasının gerekliliğine vurgu yapan Tek, İstanbul’un yaşadığı durum için “felaket” kelimesinin kullanılmasının da yanlış olmayacağını belirtti.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Meteoroloji Laboratuvarı Başkanı Adil Tek, İstanbul’u bekleyen tehlike için uyardı. İstanbul’un kar yağışına ve zamanında yağan yağmurlara ihtiyacı olduğunu söyleyen Tek, “Barajlar sadece bu şekilde dolabilir” dedi.

Aşırı sıcaklar, kurak geçen yağmur dönemleri, dolular ve seller büyük bir ekonomik ve sosyal yıkıma neden oluyor. Türkiye’nin gündeminde ise gittikçe yükselen, gıda güvenliğini ve üretim zincirini tehdit eden kuraklık tehlikesi var. Bu da ekonomi üzerinde büyük bir etki sağlamaktadır. Uzmanlar, pandemi döneminde ne kadar önemli olduğu bir kez daha ortaya çıkan tarımsal üretimin, korunması gerektiğine vurgu yapıyor.

 

1,5 DERECELİK SICAKLIK ARTIŞI İSTANBUL İÇİN TEHLİKE DEMEK

1911’den bu yana yaptıkları ölçümlerde İstanbul’un ortalama sıcaklığının 1,5 derece arttığını gördüklerini ve aslında bugün yaşadığımız iklim kaynaklı tüm sorunların nedeninin bu 1,5 derecelik sıcaklık artışı olduğunu vurgulayan Adil Tek, “İstanbul’daki bu artış uluslararası kurumların ölçümlerine göre dünya ve Avrupa ile paralel. Bu durum tarımda ve sanayide hatta aklınıza gelecek her alanda büyük bir sorun demek. Bu şartlarda ekonomik sürdürülebilirlik mümkün değil” dedi.

 

“SU KESİNTİSİ OLMALI”

İnsanlarda kuraklık ve su kıtlığı bilincinin oluşması gerektiğini söyleyen Adil Tek, “Türkiye’de çok sayıda deprem olmasına rağmen gerçek deprem bilinci 1999’dan sonra oluştu. İnsanlar yaşamadan asla gerçek farkındalığa sahip olmuyor.

Başka türlü insanların tüketim alışkanlıkları değişmeyecek. Sembolik kesintiler bu konuda davranışları değiştirecek” diye açıkladı.

 

İKLİM ÖLÜMLERİ YAŞANABİLİR

Kentte gözlemlenen en düşük sıcaklıkların giderek arttığını bekirten Adil Tek, “Rekor sıcaklıkların yaşanma sıklığı ve şiddeti artıyor. Özellikle son 10 yılda büyük bir artış var. Sürekli rekorlar yenileniyor. Bununla beraber yaşanan en düşük sıcaklılar da yükseliyor. Karlı gün sayıları azalırken sıcak dalgalarının yaşandığı kurak gün sayıları artıyor” dedi.

İstanbul’un yaşadığı durum için artık felaket kelimesinin kullanılmasının yanlış olmayacağını belirten Adil Tek, “İstanbul’u bekleyen bir deprem tehlikesi var. Deprem için önlem alabilirsiniz. Kişisel olarak kurtulmam mümkün. Ama iklim krizi için aynı şey geçerli değil. Aşırı hava olayları ve kuraklık tehlikesi artık ciddi boyutta. Çok yakında iklim kaynaklı ölümleri görmeye daha net başlayacağız. Zaten iklim ölümleri bilimsel olarak depremden daha büyük bir tehlike” şeklinde açıkladı.

 

ZAMANSIZ VE ŞİDDETLİ YAĞIŞLAR FAYDA SAĞLAMIYOR

İstanbul’un 109 yıllık detaylı verileri incelendiğinde yıllık ortalama yağışlarda 140 kilogramlık bir artış gözlemlediklerini belirten Adil Tek, “Evet ortalama yağışlar artmış. Peki neden kuraklık var? Nedeni yine o 1.5 derecelik artış. Yağmurlar asıl yağması gereken zamanda yağmıyor. Haziran ayında yağan düzensiz ve şiddetli yağmurlar bu ortalamayı yükseltiyor ama o su toprağa karışmadan hızlıca akıp gidiyor. Seller oluşturuyor. Bunlar faydasız yağışlar. İstanbul’un asıl kar yağışına, daha sakin ve zamanında yağan yağmurlara ihtiyacı var. Barajlar sadece bu şekilde dolabilir” dedi.

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

Güncel Haberler

Yukarı