Koronavirüse Karşı Geliştirilen Sputnik V Aşısının Fiyatı Belli Oldu!

Koronavirüse karşı geliştirilen aşılar ne kadar etkili? Aşı fiyatları nasıl olacak? Çalışmalarda son durum ne? Rusya'da Gamelaya Ensititüsü tarafından geliştirilen ve yüzde 95 oranında etkinlik gösterdiği açıklanan Sputnik V adlı corona virüs aşısının fiyatı belli oldu…

Koronavirüse Karşı Geliştirilen Sputnik V Aşısının Fiyatı Belli Oldu!
Yayın Tarihi: 26.11.2020 12:00:00

Koronavirüs salgınının şiddetli bir şekilde artmasıyla gözler aşı çalışmalarına çevrildi.  Beklenen çalışmalar art arda gelmeye devam ediyor. Pfizer, Moderna ve Oxford'un geliştirdiği koronavirüs aşıları ile ilgili gelen haberlerin ardından bu kez de Rusya'dan koronavirüs aşı çalışmaları ile ilgili son dakika açıklaması geldi. Rusya'da Gamelaya Ensititüsü tarafından geliştirilen ve yüzde 95 oranında etkinlik gösterdiği açıklanan Sputnik V adlı corona virüs aşısının fiyatı belli oldu. 

Rusya'da Gamaleya Enstitüsü tarafından geliştirilen Sputnik V adlı aşının uluslararası pazarda fiyatının 20 dolardan (Yaklaşık 160 Türk lirası) az olacağı duyuruldu. Rakamın iki doz halinde uygulanacak aşının toplam maliyetini ifade etmektedir.

YÜZDE 95 ORANINDA ETKİLİ

Rusya'da Gamaleya Araştırma Merkezi’nin geliştirdiği Sputnik-V corona virüs aşısının üçüncü aşama klinik denemeleri açıklandı. Yapılan açıklamaya göre, 39 doğrulanmış vaka ve her iki doz aşıyı da olan 18,794 hastadan elde edilen yeni klinik test verilerine istinaden, Sputnik V aşısının 28. günde %91.4 etkili, 42. gündeyse %95'in üzerinde etkili olduğu belirtildi.

Enstitü, testlerin ve gönüllü gözlemlerine devam edildiği aşı seri üretimlerinin ise hedeflenen doğrultuda devam ettiği bildirdi.


ÇALIŞMALARA DEVAM EDİLEN AŞILARDA SON DURUM

Koronavirüse karşı küresel aşı çalışmaları hızla devam ederken, Pfizer/BioNTech, Moderna, Gamaleya Enstitüsü ve AstraZeneca/Oxford, geçtiğimiz haftalardan itibaren art arda başarı sonuçlar elde etti. Pfizer tarafından geçen hafta yapılan açıklamada, Alman BioNTech SE ile birlikte geliştirilen aşının 6 ülkede 43 bin gönüllü üzerinde gerçekleştiren son aşama klinik deneylerinde, 28 günün ardından yüzde 95’in üzerinde etkinlik gösterdiği bildirildi. ABD’li Moderna tarafından yapılan açıklamada ise aşının yüzde 94,5 oranında başarılı olduğu ifade edildi. Moderna, son aşama klinik deneylerinin hala devam ettiğini ve bu yüzden etkinlik oranın artabileceğini bildirdi.

Rusya’da Gamelaya Enstitüsü tarafından geliştirilen Sputnik-V aşısının ise 10 bin kişi üzerinde gerçekleştirilen birinci aşama klinik denemelerinin sonucunda etkinlik oranının yüzde 92 olduğu açıklandı. 

AŞI FİYATLARI NASIL OLACAK?

Dört aşının da her birinin fiyat etiketleri büyük farklılıklar göstermekte. Moderna tarafından geliştirilen aşının tek dozunun fiyatı 38 dolar (yaklaşık 300 Türk Lirası) olarak açıklandı. Pfizer/BionTech aşısının ise Avrupa'ya tek dozu 15 Eurodan (yaklaşık 140 Türk Lirası) satıldı. Ancak AstraZeneca, İngiliz hükümetin aşının "bir fincan kahve ile aynı" fiyata mal olacağını açıkladı. Bu kapsamda aşının tek dozunun, İngiltere'de ortalama bir fincan kahve fiyatı olan 3 sterlinin (yaklaşık 31 Türk Lirası) altında olacağı bildirildi.

Bununla birlikte, dört aşının da iki doz halinde uygulanacağı düşünüldüğünde şu anda Moderna aşısının fiyatının 600 lira, Pfizer/BioNTech aşısının ise 280 lira, Sputnik V aşısınn 160 lira ve Oxford/AstraZeneca aşısının 62 lira civarında olacağı görülmekte.
HABERİ PAYLAŞ

 
 
 

ÇOK TIKLANANLAR