Kredi Kartı Aidatı Dolandırıcılığına Dikkat! Ticaret Bakanlığı Vatandaşları Uyardı! Bu Tuzağa Düşmeyin!

Ticaret Bakanlığı yaptığı yazılı açıklama ile 'Kredi Kartı Aidatı Dolandırıcılığına’ karşı vatandaşları uyardı.

Kredi Kartı Aidatı Dolandırıcılığına Dikkat! Ticaret Bakanlığı Vatandaşları Uyardı! Bu Tuzağa Düşmeyin!
Yayın Tarihi: 23.11.2020 18:00:00

Ticaret Bakanlığı yaptığı yazılı açıklama ile 'Kredi Kartı Aidatı Dolandırıcılığına’ karşı vatandaşları uyardı.
 
Ticaret Bakanlığı, Bakanlıklarının ya da diğer kamu kurum ve kuruluşlarının isim ya da logoları kullanılarak "kredi kartı aidatlarının iadesinin yapıldığı" yönünde bazı sosyal medya hesapları üzerinden yapılan paylaşımlara karşı vatandaşları uyaran yazılı bir açıklamada bulundu.
 
Bu tür dolandırıcılık faaliyetlerine karşı  tüketicilerin dikkatli olmaları gerektiği vurgulanan açıklama şöyle:

“Son zamanlarda bazı sosyal medya hesapları üzerinden Bakanlığımız ya da diğer kamu kurum ve kuruluşlarının adları ya da logoları kullanılarak “Geçirdiğimiz pandemi dönemine istinaden bankaların kredi kartı aidat iade işlemleri başlamıştır. İadenizi almak için yukarıdaki linke tıklayın.” şeklinde bazı paylaşımlar yapıldığı tespit edilmiştir.
 
Tüketicilerimizin kredi kartı bilgileri kullanılarak dolandırıcılığa maruz kalmamaları ve mağduriyet yaşamamaları amacıyla aşağıdaki bilgilendirmenin yapılmasında fayda görülmektedir.
 
6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ile kart çıkaran kuruluşların tüketicilere yıllık üyelik aidatı ve benzeri isim altında ücret tahsil etmedikleri bir kredi kartını sunma zorunluluğu getirilmiştir. Söz konusu kanunun ilgili maddesine dayanılarak Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından hazırlanan ve 7 Mart'ta yürürlüğe giren "Finansal Tüketicilerden Alınacak Ücretlere İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Tebliğ"in ‘Banka ve Kredi Kartı Ücretleri’ başlıklı maddesi ile kart aidatlarına ilişkin düzenlemeler yapılmıştır.
 
Söz konusu madde ile kart çıkaran kuruluşların ‘Yıllık üyelik ücreti tahsil etmedikleri bir kredi kartı türünü tüketicilerin kullanımına sunmak zorunda oldukları, kredi kartlarının özelliklerine göre yıllık olarak belirlenecek tutar kadar ücretlendirileceği, kartlardan alınan bu ücretlerin ancak tüketiciyi borçlandırıcı nitelikteki ilk kullanımı müteakip yıllık olarak alınabileceği, kesintisiz en az 180 gün hareket görmeyen kredi kartından bu kart hareketsiz kaldığı müddetçe yıllık üyelik ücreti alınamayacağı’ gibi hususlar hüküm altına alınmıştır.
 
KREDİ KARTI DOLANDIRICILIKLARINA KARŞI DİKKATLİ OLUNMALI
 
Bu düzenleme gereği kredi kartlarından kart aidatı alınabilmekte olup, Bakanlığın ya da diğer kamu kurum ve kuruluşlarının adları ya da logoları kullanılarak kredi kartı aidatlarının iadesinin yapıldığını iddia eden sosyal medya hesaplarına itibar edilmemesi, vatandaşlarımızın bu tür dolandırıcılıklara karşı dikkatli olması gerekmektedir.
 
ÖNCE KART ÇIKARAN KURULUŞA BAŞVURULMALI

Kart aidatlarına ilişkin olarak alışveriş taahhüdüne bağlı ücret alınmaması ve söz konusu mevzuat hükümlerine aykırılık oluşturabilecek uygulamalarla karşılaşılması halinde öncelikle kart çıkaran kuruluşa başvurulması gerekmektedir.
 
Kart çıkaran kuruluş ile uyuşmazlığın çözülememesi durumunda ilgili Kanun kapsamında 10 bin 390 liranın altında olan uyuşmazlıklar için 'Tüketici Hakem Heyetleri'ne, bu tutarı aşan uyuşmazlıklar için Tüketici Mahkemelerinde dava açılmadan önce, dava şartı olarak arabulucuya başvurulması gerekmektedir.”HABERİ PAYLAŞ

 
 
 

ÇOK TIKLANANLAR