Kredi sicil affındaki yeni gelişmeleri Berat Albayrak Duyurdu

Kredi sicil affındaki yeni gelişmeleri Berat Albayrak açıkladı. Bankalarda kredi notu düşük olanlara müjdeli haber geldi. Kredi sicil affı bekleyenlere ve ilk defa kredi çekeceklere Berat Albayrak'tan açıklama geldi.

Kredi sicil affındaki yeni gelişmeleri Berat Albayrak Duyurdu
Yayın Tarihi: 15.10.2020 10:02:00

Kredi sicil affındaki yeni gelişmeleri Berat Albayrak açıkladı. Bankalarda kredi notu düşük olanlara müjdeli haber geldi. Kredi sicil affı bekleyenlere ve ilk defa kredi çekeceklere Berat Albayrak'tan açıklama geldi.

Türkiye Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'tan kredi notu düşük olanlara güzel haber geldi. Kredi notu düşük diye kredi çekemeyenlere sonunda güzel haber geldi. Bunun yanında hiç kredi çekmemiş vatandaşlara 5 000TL, 10 000TL ve 15 000 TL'ye varan kredi kullanma hakkı verilecek. Kredi çekmek için sicil affı bekleyen vatandaşlara ve 9 ay boyunca kredi notu ve ayrıca kredi puanı sebebiyle kredi alamayanlara ürkiye Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'tan sevindirecek açıklamalar geldi.

Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank olmak üzere bu 3 banka kamu bankası yani devlete ait bankadır. Bu üç kamu bankası her vatandaşa Sicil Affı kredisiyle 5000TL, 10000TL ve 15000TL verecek. Krediye müracaatlar 14 Eylül pazartesi 2020 tarihinden itibaren başlayacak. Bu tarihe kadar önceden kredi puanı sebebiyle ret yediyseniz tekrardan başvurmanız durumunda ret yememe durumunuz oldukça yüksek olacaktır.
Koronavirüsün çıkmasıyla pandemi sürecinde ekonomik olarak çok sıkıntı çeken vatandaşlar için kredi sicil affı resmi bir şekilde yürürlüğe girdi. Devlet kredi sicil affı ile ilgili yasasını yürürlüğe koyduve vatandaşlar başvurulara başladı. Bankalara kredi konusunda eski puanda olan vatandaşların çok düşük kredi notları 0 olarak sisteme alınacak. Daha tam olarak resmi olarak açıklanmayan kuruluşlar konu ile ilgili çalışmalara başladı. Kredi Sicil Affı'ndan istifade eden yurttaşlarımız Vakıfbank, Ziraat Bankası ve Halkbank olmak üzere bu 3 kamu bankasından kredi kullanabilecek. Bu 3 devlet bankasından kredi kullanmak için tek şart konu ile ilgili olarak 9 ay boyunca kredi almamış olmak ve kredi sicil affının çıkmasıyla birlikte vatandaşlar ekonomik olarak biraz daha rahatlayacak. 3 ay ve 6 ay erteleme isteyecek vatandaşlara ise bu 3 kamu bankası olan Vakıfbank, Ziraat Bankası ve Halkbank en düşük faiz oranlarıyla bu isteklerini kabul edecek. Burada en önemli madde, 9 ay içinde kesinlikle herhangi bir kredi veya kredi kartı borcunuz olmaması gerekmektedir. Bankaların sicil affı ile ilgili yeni kararlar alması ve eksi puanları sıfırlamasının tek ve en önemli nedeni hiç kredi çekmeye, kredi puanı yüzünden başvurmamış olmanız. 9 ay boyunca kredi almayan tüm yurttaşlara 3 farklı paket verilmesi planlanıyor.

Sicil affı uygulamasının gelmesiyle vatandaşlar daha şimdiden derin bir oh çekti. Kredi notunun düşük olması ve bundan dolayı bankalar bazı vatandaşlara kredi vermemektedir. Bu nedenle sicil affı uzun süredir vatandaştan talep görüyordu ve bankalarında gündemindeydi. Bankaların hesaplamalarına göre ilk 9 ay tarihin en fazla kar yapmış olduğu 9 ayı olmuş. Bankalarda durum böyle olunca hiç kredi almayan ve özellikle bu pandemi döneminde ekstra zorluk çeken ihtiyaç sahibi vatandaşlar için Berat Albayrak hemen çalışmalara başladı. Sicil affını bir kereye mahsus uygulamaya sokacak ancak tek şart bu noktada 9 ay boyunca kredi kullanamayan vatandaşların faydalanması talebiyle sicil affı çalışmalarına başlandı. 5000 TL, 10000 TL ve 15000 TL olacak şekilde 3 farklı krediyi faiz denecek kadar az bir faiz ile vatandaşlara kredi çekme imkanı verecek. Bu 3 paket ve uygulanacak olan yeni yasalar sadece kamu bankaları olan Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank'ta uygulanacak.

 
HABERİ PAYLAŞ

 
 
 

ÇOK TIKLANANLAR