Kyk Kredi Borçları Siliniyor! Milyonlarca Öğrenciye Müjde!

Milyonlarca öğrencinin üniversite hayatında Gençlik ve Spor Bakanlığı bünyesindeki Kredi Yurtlar Kurumu (Kyk) tarafından tahsis edilen öğrenim kredisi ile ilgili talepleri her geçen gün artarak sürüyor.

Kyk Kredi Borçları Siliniyor! Milyonlarca Öğrenciye Müjde!
Yayın Tarihi: 2.07.2020 15:40:00

Milyonlarca öğrencinin üniversite hayatında Gençlik ve Spor Bakanlığı bünyesindeki Kredi Yurtlar Kurumu (Kyk) tarafından tahsis edilen öğrenim kredisi ile ilgili talepleri her geçen gün artarak sürüyor. Başta sosyal medya olmak üzere pek çok mecradan KYK borçlarının silinmesiyle ilgili talepler yükseliyor. Peki Hükümet KYK Borçlarıyla ilgili bir düzenleme yapacak mı? KYK Kredi borçları silinecek mi? KYK kredi borçlarıyla ilgili son gelişmeler ve tüm detaylar haberimizde sizlerle...

Öğrencilik yıllarında öğrenim kredi kullanan vatandaşlar ve hala kullanımda olan milyonlarca vatandaşımız bulunmaktadır. Bütün bu insanlar KYK kredi borçları için çıkacak bir af yada erteleme bekliyor. Peki böyle bir şek mümkün mü? Bu durumla ilgili yapılan çalışmalar devam etmektedir. Çalışmaların ne zaman biteceği ve sonucun ne olacağı belirsizliğini koruyor. Çalışmaların nerede olduğu ve kararın ne olacağına dair bir bilgilendirmede söz konusuz değil. Konuyla ilgili görüşülen belli çözüm önerileri var. Bu çözüm önerileri şu şekilde ; bütün kullanan kesimin borçlarının silinmesi , yada sadece faizlerin silinebileceği ve anaparanın ise ödenmesi ve e-haciz , ödeme yönteminde esnetmeye gidilmesi ve ödemenin kolaylaştırılması modelleri söz konusu. Öyleyse KYK öğrenim kredisi kullananların merakla beklediği KYK kullanım kredisi borçları silinecek mi? Yada kredi kullanımına af çıkacak mı?

Sosyal mecralarda bugün öğrenciler KYK borçlarına dair on binlerce tweet yolladı. Öğrenim kredisi kullanan öğrenciler hiç yoktan faizlerin silinmesi talebinde bulundular. Anaparanın geri ödenmesini ve kolaylık yapılmasını talep ettiler. Peki bununlar ilgili bir düzenleme yapılacak mı? Öğrenciler ‘’#KykBorçlarıUnutuldu’’ başlığı altında kendilerini tekrardan hatırlattılar. Cumhur Başkanı Recep Tayip Erdoğan KYK kredi , burs  ve yurtlarla ilgili bir açıklama yaptı. Bu durumda KYK öğrenim kredisi kullananların borçları silinecek mi? Öğrenim kredisi faizleri için bir af var mı? En güncel olarak yapılan açıklamalar ne? 

CUMHURBAŞKANI RECEP TAYİP ERDOĞAN’DAN KYK BURS VE FAİZ PAYLAŞIMLARI

‘’Öncelikle kredi ve burslarla ilgili bildiğiniz gibi göreve geldiğimizde Türkiye’de öğrencilere verilen bursa 45 liraydı. Şuanda ise burs noktasında çok daha iyi bir durumdayız. Öğrenci burslarını ciddi anlamda yükselttik. Şuan 550 liraya kadar yükseltmiş durumdayız. Lisans öğrencilerine 550 lira burs ve kredi sağlarken , aynı zamanda 1100 lira lisansüstü öğrencilerimize veriyoruz. Ve daha da arttırarak 1650 lira doktora öğrencilerimize kredi ve burs sağlıyoruz.’’

DOKTORADA RAKAM 1650 LİRAYA ÇIKTI


Bulunduğumuz dönemde başvuran bütün öğrencilerimiz kredi yada burs alabilir. Yaklaşık 1 milyon 600 bini aşan başvuru bulunmakta. Görevi devir aldığımızda öğrenci harçları vardı. Bu konuda büyük problemler yaşanıyordu. Şuanda harç söz konusu değil. Barınma konusundaki büyük zafiyetleri dönemimizde kapamış bulunmaktayız. Tam olarak 72 bin yurt yatağı 2021 sonuna kadar hazır olacak. Bütün çalışmalarımız öğrencilerin eğitimlerini rahat bir şekilde tamamlamalarını sağlamak.

KYK KREDİ BORÇLARINI CORONA VİRÜS SÜRECİ ZORLUYOR

Kredi yurtlar kurumu(KYK) , öğrenim gören vatandaşlar için mali destek sağlıyor. Bireylerin iş hayatına başlamalarıyla birlikte geri alıyor. Milyonlarca öğrenci okuldan mezun olur olmaz binlerce lira borçla başlıyor. Bu külfet ve iş yetersizliği sonucu bu ödemeleri gerçekleştiremiyorlar. Corona virüsün de eklenmesiyle durum daha da kötüleşmiş görünüyor. İş bulamamak ve borçlu olmak insanları bir çıkmaza sokuyor. Borçlarını taksitlendirmek yada ertelemek istiyorlar ancak devletin izin verdiği kadarıyla.

ÖĞRENİM KREDİSİ BORCU KİMLER İÇİN SİLİNEBİLİR?

Tam teşekküllü olan bir hastanenin sağlık kurulundan ‘hayatını çalışarak kazanamaz’ ifadesi barındıran bir sağlık raporu alanlar için yada vefat eden kimselerin borçları silinebiliyor.

KYK BORCU TEKRAR YAPILANDIRILABİLİYOR MU?

Tekrardan yapılandırılma imkanı sunuluyor. Başvuru için vergi dairesine yada gelir idaresi başkanlığına internet üzerinden başvuru yapılabilir.
HABERİ PAYLAŞ

 
 
 

ÇOK TIKLANANLAR