Bizimle iletişime geç

Son Dakika Güncel Haberler, Ekonomik ve Finansal Gelişmeler

Finans

19 Aralık 2020 Cumartesi 13:19:23

Son Güncelleme: 19/12/2020 13:20:38

Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal’dan Olası Enflasyon Açıklaması

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Naci Ağbal: “Fiyat istikrarını sağlamak hepimizin ortak amacı olmalıdır. TCMB olarak biz bu amaca yürekten inanıyoruz ve enflasyonu düşürmekte kararlıyız. Hedeflerimize ulaşmak için şartların gerekli kılması halinde politika duruşumuzu daha da sıkılaştıracağız. “ dedi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal, “2021 Yılında Para ve Kur Politikası” tanıtım toplantısında sunum yaptı. Ağbal, döviz tarafında dalgalı kurun devam edeceğini ve enflasyonu düşürmek için çalışmaların süreceğini belirterek şu ifadelere yer verdi:

“2021 Para ve Kur Politikası TCMB’nin uygulayacağı para, kur ve likidite politikalarının çerçevesini belirlemektedir. Para politikası kurulu ve ilgili birimlerimizle kapsamlı değerlendirmeler yaptık. Farklı kurumlardan temsilcilerle görüşmeler yaptık. Ortaya çıkan bu politika dökümanı bu çalışmaların sonucudur.

Bu tür paylaşımlar şeffaflık ve öngörülebilirliği artırıyor. TCMB için 2021 yılında yol haritasını oluşturan bu politika çerçevesini çok önemsiyoruz. Fiyat istikrarı sürdürülebilir büyüme istihdam ve toplumsal refahın ön koşuludur.

TCMB’nin temel amacı fiyat istikrarını sağlamak. Fiyat istikrarını sağlamak hepimizin ortak amacı olmalı. TCMB olarak enflasyonu düşürmekte kararlıyız. Bildiğiniz üzere Türkiye’de ekonomik faaliyet mart ayı itibarıyla zayıflamaya başladı. TCMB bu dönemde salgının ekonomik ve finansal etkilerini sınırlamak amacıyla faiz indirimlerinin yanında bir dizi kapsamlı likidite tedbirini de uygulamaya koydu. Bu dönemde ekonomiyi destekleyici çok sayıda adım atıldı.”

 

“ENFLASYONDAKİ YÜKSELİŞİN TEMEL SEBEBİ DÖVİZ KURUDUR”

Hızlı parasal genişlemenin gecikmeli etkileriyle, ekonomide ısınmanın son çeyrekte belirginleştiği söyleyen Ağbal, “ ÜFE’deki yükseliş eğilimi, TÜFE  2021 yılına girerken başta döviz kuru olmak üzere birikimli maliyet etkileri, emtiada yukarı seyir ve enflasyon beklentilerine yönlü riskler, enflasyonda yukarı yönlü risk oluşturuyor. ÜFE’deki yükseliş eğilimi, TÜFE üzerinde maliyet baskılarını artırdı. Enflasyondaki yükselişin temel belirleyicisinin döviz kuru olduğunu görüyoruz.

2021 yılına girerken başta döviz kuru olmak üzere birikimli maliyet etkileri, emtiada yukarı seyir ve enflasyon beklentilerine yönlü riskler, enflasyonda yukarı yönlü risk oluşturuyor. Enflasyona ilişkin yukarı yönlü riskler 2021 yılında para politikasının sıkı ve kararlı bir duruş sergilemesini zorunlu kılmaktadır.” dedi.

 

MERKEZ BANKASI’NDAN ENFLASYON AÇIKLAMASI

“Enflasyonda kalıcı düşüş ve fiyat istikrarı oluşana kadar sıkı duruş kararlılıkla sürdürülecektir. TCMB enflasyonda yüzde 5 hedefine varmada üretime düşen sorumluluğun bilincinde olarak, hedef ufku çerçevesinde kararlı ve uyumlu bir çerçeve sergileyecektir. 2021 yılı sonu için yüzde 9,4 hedefine ulaşma kararlılığı içindeyiz.

Önümüzdeki dönemde parasal sıkılık düzeyini enflasyondaki bu hedef yönelik belirleyecek ve uygulayacağız. 2021 yılında para politikası sade ve anlaşılabilir bir çerçevede oluşturulacak ve uygulanacaktır. TCMB’nin temel politika aracı bir haftalık repo faiz oranı olacak.

Gecelik faizlerde gün içi oynaklıkların sınırlanması amacıyla kullanılan faiz koridoru ve TCMB’nin nihai kredi merci işlevini gören geç likidite penceresi fonlama aracı olarak kullanılmayacak. Bankalara sunulan swap imkanı yıl içerisinde azalabilir.

Parasal aktarım mekanizmasının sağlıklı işleyişini sağlamak ve makrofinansal istikrara ilişkin riskleri sınırlamak amacıyla zorunlu karşılıklar ve diğer TL likidite araçları etkin olarak kullanılacak. Önümüzdeki dönemde dalgalı döviz kuru rejimi uygulaması devam edecek.”

 

‘DÖVİZ REZERVLERİNİ GÜÇLENDİRMEYİ AMAÇLIYORUZ’

Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada “Kurlar serbest piyasa koşullarında arz ve talebe göre oluşacak, TCMB kurların yönünü belirleme amaçlı döviz alım ve satımı yapmayacak” denilip şunlar eklendi:

“Para politikasının etkinliği ve finansal istikrar açısından döviz rezervlerini güçlendirmeyi amaçlıyoruz. Rezerv biriktirmeye yönelik araçlar uygun bir şekilde kullanılacak. Fiyat istikrarını finansal istikrar için bir ön koşul, finansal istikrarı da fiyat istikrar için en önemli unsurlardan biri olarak görüyoruz.

Önümüzdeki dönemde dalgalı döviz kuru uygulamasına devam edilecek. Kurlar serbest piyasa koşullarında arz ve talep koşullarında oluşacak. TCMB olarak kurların düzeyini ya da yönünü belirleme amaçlı döviz alımı ya da satımı yapılmayacaktır. Kurlarda aşırı dalgalanmalar görüldüğünde ise alış yada satış müdahalesi yapılacaktır.

Para Politikası Kurulu (PPK) 2021 yılında 12 tane toplantı yapacak.Temel iletişim araçlarımız PPK duyuruları ve enflasyon raporlarıdır. Paydaşlarla etkileşimin artırılması iletişim politikası önceliklerimizden birisi olacaktır. Teknik içerikli toplantılara devam edeceğiz. TCMB olarak fiyat istikrarı olarak üzerimize düşen sorumluluğun bilincindeyiz. Tüm paydaşları içeren üçüncül bir yaklaşımın farkındayız. Enflasyon hedeflerinin tüm paydaşlarca önemsenmesini önemli görüyoruz.

Hükümetle birlikte belirlenen yüzde 5 enflasyon hedefine bağlıyız. 2023 yılı itibarıyla bütün TCMB araçlarını kararlı bir şekilde kullanarak bu hedefi yakalamak için olağanüstü bir çaba sarf edeceğiz.

Belirli plan dahilinde döviz rezervlerini artıracağız. Enflasyon hedeflemesi rejimi içerisinde TCMB enflasyon patikası ile ilgili belirlemiş olduğu ara tahmin hedefi çalışmalarını kamuya enflasyon raporlarıyla paylaşmakta. Bir sonraki enflasyon raporu ocak ayı içerisinde paylaşılacaktır.
Önümüzdeki süreçte TCMB sistemin fonlama ihtiyacını swap kanalı dahil karşılamaya devam edecek. Gelişmeler de ona işaret ediyor. İç talep özellikle kredi kanalı dahil olmak üzere daha ılımlı bir görünüm arz edecek. Son dönemde yurt dışı yerleşiklerinde tasarruflarını TL cinsinden varlıklara yönlendirdiğini görüyoruz. Piyasada oluşacak döviz arz ve talebi gelişmeleri döviz rezervi biriktirmek için imkanlar oluşturacak.

Geçmiş dönem para politikası uygulamaları incelenmiş, 2006 yılında açık enflasyon hedeflemesi rejimine geçilirken ortaya konulan çerçeve ve iletişim politikalarının geliştirilerek 2021 yılında etkili bir şekilde uygulanması temel öncelik olarak belirlenmiştir.”

 

‘GELİŞMELERİ YAKINDAN TAKİP EDİYORUZ’

“Ortaya çıkabilecek tereddütleri gidermek şeffaflık politikamızı nasıl geliştirebiliriz diye içerde bir çalışma başlattık” diyen Ağbal, “Ocakla birlikte şeffaflık adımları atmış olacağız. TCMB olarak piyasadaki gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Son bir ayda yurtdışı yerleşiklerin Türkiye’ye yönelik para girişlerinde önceki yakın vadeye göre yukarı yönlü bir gelişme olduğunu görüyoruz.

TCMB kanununda çok açık bir şekilde 4. maddede bankanın temel amacı fiyat istikrarını sağlamak olarak hüküm altına alınmış. Dolayısıyla Merkez Bankası Kanunu’ndan gelen bu açık görev ve amaç çerçevesinde TCMB olarak üzerimize düşen görevi sonuna kadar yerine getireceğiz.” diyerek gelişmeleri yakından takip ettiklerini bildirdi.

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

Güncel Haberler

Yukarı