Milli Gururumuz İnsansız Silahlı Deniz Aracı "Wattozz"

Savunma alanında çalışan özel bir şirketin projesi olan, insansız silahlı deniz aracı Karadeniz Teknik Üniversitesi denetimi altında çalışmaları devam eden projenin görüntüsü Vatoz şeklinde olacak. Balık görünümündeki araçların deniz altında tespit edilemiyor.

Milli Gururumuz İnsansız Silahlı Deniz Aracı "Wattozz"
Yayın Tarihi: 19.04.2018 18:35:00

Türkiye'nin son dönemde terör örgütlerine karşı yürüttüğü operasyonlarda etkin şekilde kullanılarak başarılı sonuçlar alınmasını sağlayan yerli savunma araçları ve silahlara bir yenisi daha ekleniyor. Savunma alanında çalışan özel bir şirketin projesi olan insansiz Silahlı İnsansız Deniz Aracının denetimi Karadeniz Teknik Üniversitesi tarafından yapılacak.Görünüm itibarıyla bir vatoz balığı şeklinde ve büyüklüğünde olan Silahlı İnsansız Deniz Araçları, bu alanda dünyada ilk ve tek olma özelliği taşıyor.

Silahlı İnsansız Deniz Araçları su altında balina ve yunus balığı gibi hayvanların çıkardığına benzer nitelikte kriptolu akustik ses dalgalarıyla kontrol edilecek. Normalde bir gözlem aracı olarak tasarlanan milli Silahlı İnsansız Deniz Araçları askeri alanlarda da kullanılabilecek.


Sinyal emici boyayla kaplanmış iç kabukları sayesinde radarlar tarafından ne deniz zemininde ne de hareket halindeyken tespit edilebilmesi olanaksız olan Silahlı İnsansız Deniz Araçlarında, olası bir saldırı anında düşman bir denizaltıyı ya da savaş gemisini batırabilecek bir bombayı söz konusu hedefe ulaştırma ve patlatma özelliği de bulunacak.

Titanyum ve alüminyum alaşımdan oluşan bu aracın, 10 kilometre hıza ulaşması bekleniyor.

Bu araç denizde 12 saat sürekli hareket edebiliyor ve 240 saat deniz zemininde stand-by modunda bekleyebiliyor. Günümüz teknolojisiyle şu an 300 metre derinlikte böyle bir aracı tespit etmek mümkün değil. Radarların alanına girmemesi için aracın üzeri tamamen silikon, içi ise sinyal emici boya ile kaplı. Araç, deniz altındaki yırtıcılara karşı sadece kendi çevresinde elektromanyetik ve ultrasonik bir kalkan oluşturuyor ve bu hayvanları kendinden uzak tutuyor.

Bunu ilk etapta deniz altı gözlem aracı olarak geliştirdik. Ancak eğer karasularımızda herhangi bir saldırıyla karşılaşırsak vatozumuz Milli Savunma Bakanlığı'nın tasarrufunda taşıma kapasitesine uygun olduğu müddetçe herhangi bir bombayı da taşıyabiliyor. Yani hareketli bir mayın sistemi olarak düşünülebilir. Elektromanyetik mıknatıslarla bir savaş gemisinin altına yapışabilen vatozlar, bir uçak gemisini patlatabilecek bir güce sahip.


HABERİ PAYLAŞ

 
 
 

ÇOK TIKLANANLAR