Müjde Geldi! Koronavirüs'e Karşı Yüzde 90 Etkili Olan Bir Aşı Yapıldı!

Pfizer ile BioNTech SE ortaklığı ile geliştirilen ve Türk'lerinde aralarında olduğu on binlerce gönüllünün katıldığı bir çalışmada, bu aşının Korona virüse karşı yüzde 90 ölçüde etkili olduğu görüldü!

Müjde Geldi! Koronavirüs'e Karşı Yüzde 90 Etkili Olan Bir Aşı Yapıldı!
Yayın Tarihi: 13.11.2020 14:00:00

Pfizer ile BioNTech SE firmaları tarafından geliştirilen ve on binlerce gönüllünün katıldığı bir çalışmada, corona virüsü aşısının enfeksiyonu yüzde 90'dan fazla önlediği ifade edildi.

Bu aşı ile corona virüsü yüzde 90'dan fazla önleme başarısı sağlanıyor. ABD'li ilaç şirketi Pfizer açıklamada bulunarak, deneysel corona virüs aşısının, klinik denemelerin son aşamasında başarıya ulaştığını ve bu aşının pandemiye karşı mücadelede bir kilometre taşı olduğunu ifade etti.

İnsanların kullanımına hemen sunulmayacağını belirten Pfizer, aşının Gıda ve İlaç Dairesi tarafından değerlendirilmeye tabi tutulacağını belirtti.

On binlerce gönüllüyle yapılan araştırmada bir gruba iki doz deneysel aşı diğer gruba tuzlu su plasebo enjekte edildi. Yapılan çalışmada aşının yüzde 90’dan fazla etkili olduğu ortaya çıktı.

Aşı üzerindeki çalışmalar ve etki düzeyi araştırmaları devam ederken, sürece rağmen aşının işe yaradığını belirten Pfizer CEO'su Albert Bourla yaptığı açıklamada, "Bugün bilim ve insanlık için harika bir gün" derken "Aşama 3, COVID-19 aşısı denememizin ilk sonuçlarıdır. Bu aşama aşımızın COVID-19'u önleme yeteneğinin ilk kanıtını ortaya koyuyor" şeklinde konuştu.

KORONAVİRÜSTE VAKA SAYISI ARTIYOR!


Türkiye'de dün itibariyle koronavirüs nedeniyle 84 kişi vefat etti, 2516 yeni hasta tespit edildi. Son 24 saatlik verilere göre, hasta sayısı 2516 oldu. Böylece toplam vaka sayısı 395 bin 255'e ulaştı. 84 kişinin hayatını kaybetmesiyle toplam vefat sayısı 10 bin 887'ye çıktı.

Hasta sayısının 21 Ekim'den bu yana 2000'nin altına düşmemesi ise endişenin boyutunu gözler önüne seriyor.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise Twitter  hesabından yaptığı açıklamada, "Bugün tespit edilen 2.516 yeni hastamız var. Ağır hasta sayımız 2.740'a ulaştı. Bugün taburcu olan 2.000'den fazla iyileşen hastamız oldu. Zorunlu olmadıkça kalabalık ortamlardan uzak durun. Hijyene dikkat edin.

İKİ TÜRK BİLİM İNSANI TARAFINDAN KURULDU!

İki Türk bilim insanı Dr. Özlem Türeci ve Prof. Dr. Uğur Şahin'in kurucusu olduğu BioNTech ile Pfizer işbirliğinde geliştirilen corona aşısı tüm dünyanın gündemine oturdu. Corona virüsü salgınında ‘önemli başarı’ olarak görülen aşı ile ilgili değerlendirmelerde bulunan uzmanlar ise aşı bulunsa da ‘pandeminin kısa sürede sona ereceği’ algısının yanlış olduğunu vurguluyor.

TÜRKİYE'YE AŞI ÖNCELİĞİ!

2 ortağın Türk olması aşının Türkiye'ye ve Türk insanına öncelikli ulaşacağının bir göstergesi. Bu başarılı 2 Türk bilim insanı bizler için elinden geleni yapacaktır, bundan hiç kimsenin kuşkusu veya şüphesi olmasın!
HABERİ PAYLAŞ

 
 
 

ÇOK TIKLANANLAR