O kişilerin maaşına 375 TL zam geliyor! İşte Aile Bakanlığı’ndan açıklama

Asgari ücretli vatandaşlarımız tarafından beklenen zam sonrasında milyonlarca vatandaşımız araştırmaları sürdürmeye devam etmektedirler. Pek çok vatandaşımız son zamanlarda memur ve emekliler için yapılan zam sonrasında maaşlarına zam müjdesini bekleyerek umut taşımaktadırlar.

O kişilerin maaşına 375 TL zam geliyor! İşte Aile Bakanlığı’ndan açıklama
Yayın Tarihi: 27.07.2020 14:42:00

Asgari ücretli vatandaşlarımız tarafından beklenen zam sonrasında milyonlarca vatandaşımız araştırmaları sürdürmeye devam etmektedirler. Pek çok vatandaşımız son zamanlarda memur ve emekliler için yapılan zam sonrasında maaşlarına zam müjdesini bekleyerek umut taşımaktadırlar. Yapılan açıklamalar kapsamında milyonlarca vatandaşımız için müjdeli haberin gelmesine kısa bir süre kalmasıyla beraber yakın zaman içerisinde gerekli açıklamaların yapılacağı bildirilmiştir. Bu kapsam doğrultusunda meclise verilen talepler ile birlikte Asgari ücretliler den kesilen vergilerin kesilmemesi ve bu vergilerin maaşlara yansıtılması talebi oluşturulmaktadır. Bu talebin kabul edilmesi durumunda asgari ücretli bireylerin maaşlarına ek olarak 375 TL olarak ödemelerin yapılması gerekecektir.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından milyonlarca vatandaşımız bu konuya dair detaylı açıklama beklemesi ile birlikte asgari ücretliler için zam yapılıp yapılmayacağını araştırmaya devam etmektedirler. Asgari ücretli çalışan bireyler için yılda 1 defa zam yapılması ile birlikte yıllık enflasyon oranları kapsamında zam oranları belirlenmesi ile gündemimizde ki yerini almaktadır. Ocak ayı içerisinde alınan zam sonrasında bu ücretin vatandaşlarımız için yeterli olmadığı açıklanması ile birlikte yeni talepler oluşturularak zam istendi. Özellikle korona virüs salgını sebebiyle her şeye zam gelmesi ile birlikte bu zorlu süreç içerisinde destek sağlayarak asgari ücretle çalışanlar için de zam yapılması bekleniyor.

ASGARİ ÜCRET 2020 ÖDEMELERİ!

Asgari ücret ile ilgili pek çok vatandaşımız tarafından talep oluşturulmasıyla birlikte pek çok vatandaşımız zam yapılmasını beklemektedir. Bu kapsam doğrultusunda Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk yapmış olduğu açıklamalar kapsamında milyonlarca vatandaşımız için 2020 asgari ücret açıklamalarında bulundu. Asgari ücretli bireyler Ocak ayı itibari ile yılın ilk ayında gerekli zam ödemelerini almaları ile gündemimizde ki yerini almaktadır. Ancak bu zorlu süreç içerisinde talep oluşturan vatandaşlarımız için halen bir umut beklenmektedir.


Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı tarafından yapılan açıklamalar kapsamında;
Bakan Selçuk'un açıklamaları şöyle; 1 Ocak 2020'den itibaren geçerli olacak asgari ücret brüt 2 bin 943 TL, net 2 bin 324 TL. Böylece geçen yıla göre asgari ücret net yüzde 15,03 oranında artmıştır. Bu da Merkez Bankası'nın açıkladığı son enflasyon rakamında 2019 yılsonu beklenen enflasyon oranı yaklaşık yüzde 12 olarak ön görülmekteydi. Dolayısıyla enflasyon oranının 3 puan üzerinde bir artış sağlayarak işçimizi enflasyona ezdirmeyeceğimize dair sözümüzü bir kez daha tutmuş olduk.

SENDİKALARIN ASGARİ ÜCRET 2020 TALEBİ’

Pazarlık öncesi Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, 558 lira zam beklediklerini söyledi. Asgari ücretin belirlenmesine ilişkin devam eden görüşmelerde 3 sendikadan ortak açıklama gelmiş ve Türk-İş, Hak-İş ve DİSK, 2 bin 578 TL'den geri atmayacaklarını duyurmuşlardı.

BRÜT ASGARİ ÜCRET NE KADAR?

Asgari geçim indirimi olan AGİ ise kişinin evli, bekar, çocuklu ve eşinin çalışıp çalışmama durumuna göre değişkenlik gösteriyor. Aşağıdaki rakamlardan size uyanı 2 bin 104 TL'nin üzerine ekleyerek
 
 • AGİ Bekar                                     220,73TL
 • Evli eşi çalışmayan                       264,87 TL
 • Evli eşi çalışmayan 1 çocuklu       297,98 TL
 • Evli eşi çalışmayan 2 çocuklu       331,09 TL
 • Evli eşi çalışmayan 3 çocuklu       375,23 TL
 • Evli eşi çalışmayan 4 çocuklu       375,23 TL
 • Evli eşi çalışmayan 5 çocuklu       375,23 TL
 • Evli eşi çalışan                              220,73 TL
 • Evli eşi çalışan 1 çocuklu              253,83 TL
 • Evli eşi çalışan 2 çocuklu               286,94 TL
 • Evli eşi çalışan 3 çocuklu               331,09 TL
 • Evli eşi çalışan 4 çocuklu               353,16 TL
 • Evli eşi çalışan 5 çocuklu               375,23 TL
 
 
HABERİ PAYLAŞ

 
 
 

ÇOK TIKLANANLAR