Ötekileştirmenin Hedefi: Erkeklik

Toplumumuzda bir kadın ya da bir erkek olarak yaşamak belli başlı kurallar çerçevesinde gerçekleşiyor. Dışlanma korkusu ve toplumsal baskılar nedeniyle bu kurallara uyarak yaşanıyor. Peki ya, toplulumuzda erkeklere konulmuş kurallar neler?

Ötekileştirmenin Hedefi: Erkeklik
Yayın Tarihi: 25.07.2018 13:05:00

1. Erkek Dediğin Adam Gibi GiyinirKadınlarda olduğu gibi erkeklerinde giyinişleri eleştirilir. Modayı takip etmesi, renkli kıyafetler giymesi, vücut hatlarını belli etmesi aykırı görülür. Bir erkek toplumda dışlanmamak adına canlı renkler yerine mat renkleri tercih eder, dar pantolonlar giymez. 

2. Erkek Adam AğlamazBelki de şuan duygusuz görünen her erkeğin duygularını saklamasında ki neden bu söz olabilir. Erkek dediğin ağlamaz, erkek dediğin güçlüdür, erkek adam üzüntüsünü belli etmez. Ağlamanın bir yasağı yoktur aslında ama yapışmıştır tüm erkeklerin üzerine bu söz.

3. Erkek Dediğin Kadın İşleri YapmazKadını ve erkeği birbirinden ayıran tek özelliğin ev işleri, dikiş-nakış, temizlik gibi gösterilir. Çocukluktan, ergenliğe ve yetişkinliğe kadar toplumda hep aynı baskı vardır. Eğer bir erkekseniz sizin bulaşık yıkamanız uygun değildir. Yırtılmış bir kıyafetinizi sizin dikmeniz erkekliğe leke gibi görünür. 

4. Erkek, Maddi Anlamda Üstün OlmalıdırBir kız arkadaşınız olur, dışarı çıkarsınız; gezersiniz, alışveriş yaparsınız, yemek yersiniz. Ama bunların hepsini siz karşılamalısınız. Çünkü erkek bir kadına hesap ödetmemelidir. Bu konuda toplumda oluşmuş bir kuraldır. Fakat kadınlarda hesap ödeyebilir, bir erkek olarak maddi gücünüz o an yetersiz kalabilir. 

5. Askerlik Yapmayan Erkek, Adam DeğildirSon zamanların gündem konusu bedelli askerlik ve sosyal medyanında hedefi bedelli askerlik yapacak olan insanlar. Toplumumuzda erkeğin askerlik yapmasını gurur, şeref ve en kudretli iş olarak gösterilir. Bir erkek askerlik yapmıyorsa kadın gibi görülür. 

Sonuç olarak yukarıda okuduklarınız ve daha fazlası gibi toplumumuzda kadın ve erkeğe çok fazla rol verilir. Ama bilmeniz gerekir ki, bir erkek renkli kıyafetler giyebilir, yemek yapabilir, ağlayabilir, askere gitmeyebilir. Bunları yapmaması ya da yapmaması bir cinsiyetin belirleyici özellikleri değildir. Erkeklik, sadece dış görünüş ve cinsel dürtülerden ibarettir. Diğer unsurlar tamamen insanlık ve yaşam tarzlarını etkiler. Artık kadını ve erkeği ötekileştirmeden sadece biz olarak yaşayamak gerekir. Sizi siz yapan toplumun kuralları değil; hisleriniz, düşünceleriniz ve yaşantınızdır.HABERİ PAYLAŞ

EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİDEFİLELER
Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X