Pizzabulls Londra'ya Açılıyor

Pizzabulls, Türk pizzalarını İngilizlerle tanıştırmak için sonbaharda Londra’da ilk şubesini açacak.

Pizzabulls Londra'ya Açılıyor
Yayın Tarihi: 29.08.2017 23:49:00

Türkiye’de 1 milyar dolara yaklaşan pizza pazarı her yıl yüzde 5-10 aralığında büyüyor. Geçtiğimiz yıl 10. yaşını kutlayan Pizzabulls severler, markanın pizzalarını evde annelerinin yaptığı pizzalara benzetiyor. 38’i İstanbul’da olan 44 Pizzabulls şubesinin 41’i franchise modeliyle çalışıyor. Piyasayı dünyada da pizzanın en çok tüketildiği yer olarak, Amerikan firmaları domine ederken, yerli sermayeli iki firmadan biri olan Pizzabulls yüzde 5’e yakın pazar payı ile üçüncü sırada.

Üretim ve dağıtım Ümraniye’den yapılıyor. “Hamurlar bile bir noktadan şubelere dağıtılıyor. Hamur üretildikten sonra dinlenmesi için iki gün bekleterek, şubelere dağıtıyoruz. Böylece mideyi de yormuyor; taze hamurun mideye oturma gibi bir özelliği vardır” diyen Pizzabulls CEO’su Cavit Can Kırbeyi, hamurların dondurulmadığını da belirterek; “Pizzada kullandığımız tüm ürünleri de Türkiye’nin önde gelen, markalı firmalarından tedarik ediyoruz” diyor. 2015’te 1 milyon dolarlık alt yapı yatırımı ile üretim tesislerini büyüten Pizzabulls, çağrı merkezi, lojistik departmanı ve üretimi aynı yerde, Ümraniye’de topladı. “Yaklaşık 4 bin metrekare kapalı alanlı bir yere taşındık. Pizzabulls’u Türkiye çapına yaymayı düşünüyoruz” diyen Kırbeyi Ankara ve İzmir’de birer lojistik merkezi daha kuracaklarından söz ediyor. Ankara için planlanan vade 2018 yılı sonuna doğru; İzmir için ise, 2019.


FİYAT REKABETİNDE EZBER BOZUYOR
Franchise modeliyle büyüyen Pizzabulls, çok büyük bir aksilik olmadıkça gelecek yıl şube sayısını 100’e çıkarmayı hedefliyor. Yatırımcıların çoğu şubelerde çalışanlar arasından seçilmiş. “Çünkü onlar işe hâkimler. Sermayenin bir kısmını kendileri koyuyorlar; bir kısmını biz finanse ediyoruz” diyen Kırbeyi üç şubesi olan iki; dört şubesi olan bir franchise’ları olduğunu söylüyor ve  “Zaten büyüme öyle geliyor. Mevcut franchise’lar birden fazla şube açmaya başladıklarında markanın ve şirketin büyümesi hızlanıyor. Bir ara 18 şube bizim kendi şubemizdi. Onları özelleştirdik ve gördük ki; satışlar, kalite ve müşteri memnuniyeti daha hızlı artıyor.” Franchise bedeli ise, 120 bin dolar + KDV. Anlaşmaların dolar üzerinden yapılmasının yatırımcılar açısından bir hoşnutsuzluk yarattığını da değinen Kırbeyi;  “Şubelerde kullandığımız tüm ekipmanlar yurtdışından geldiği için buna mecburuz” diyor. Yatırımın kendini amorti etme süresi için ise, ortalama iki yıl deniyor.

Bloglarda ve ekşi sözlük sitesinde Pizzabulls tüketicilerinin lezzete tama yakın not verirken pizzaya yapılan zamları eleştirdiği görülüyor. “Büyük pizzacıların” fiyat “aldatmacası” yaptıklarını söyleyen Kırbeyi, “Zam yaptık fakat orta boy pizza 20 TL iken, pazar lideri firmada 30 küsur TL. Büyük boy pizzada ise bizde 30 TL olan pizza, onlarda 49 TL. Yani fiyatlarımız normal; onların fiyat politikaları garip diyebilirim. Sektörde pazar liderinin “oyunlarıyla” tüketicilerin kafası karıştırılıyor” diyor.

İNGİLİZLERE “KAVURMALI PİZZA” YEDİRECEK
Pizzabulls ilk yurtdışı yatırımını İngiltere’ye yapacak. Londra’da ilk şubesini açma hazırlıklarında olan marka, İngiltere’de toplam beş şube için 500 bin sterlin tutarında yatırım planlıyor. İlk şubenin Eylül ayında açılması hedefleniyor. “Türkiye’de yılda kişi başına ortalama iki pizza yenirken; İngiltere’de 11 pizza yeniyor. Londra’dan başlama nedenimiz bu. İngiltere’de kavurmalı pizzayı ön plana çıkarmayı düşünüyoruz” diyen Kırbeyi, İngiltere’deki şubeleri ABD ve Çin’in izleyebileceğini söylüyor. 2016’da yüzde 45 büyüyen Pizzabulls’un, bu yıl Trabzon’da ikinci şubesi ve ardından Ordu ve Giresun şubeleri açılacak. “Pizza soğuk iklimi olan yerlerde daha fazla tüketiliyor.  Marmara, İç Anadolu ve Karadeniz bölgesinde büyümek bizim için daha öncelikli” diyen Kırbeyi ekliyor; “2016’yı 50 milyon TL ciro ile kapattık. Hedefimiz bu yıl ciromuzu en az ikiye katlamak. ”
 
Pizzabulls’ın Karnesi
Her gün 10 bin pizza satılıyor.
Her ay 25 ton peynir tüketiliyor.
Her gün 2,5 ton un yoğuruluyor.
Pizzabulls’ta 700 kişi çalışıyor.
En çok tercih edilen pizzaları Sacremento (karışık pizza)
Pizza fiyatları 10 lira-30 lira arasında değişiyor.
Pizzabulls toplam satışlarının yüzde 60’ı internetten geliyor.
HABERİ PAYLAŞ

 
 
 

ÇOK TIKLANANLAR