Resmi Gazetede Yayımlandı. Kuyruk Başına Vatandaşa 5 TL Verilecek!

Balıkçıların av malzemelerine ve denizlerdeki biyolojik çeşitliliğe tehdit oluşturan balon balığının ekosisteminin azaltılması için avcılık teşviki devlet tarafından finanse edilecek.

Resmi Gazetede Yayımlandı. Kuyruk Başına Vatandaşa 5 TL Verilecek!
Yayın Tarihi: 4.12.2020 22:36:00

Balıkçıların av malzemelerine ve denizlerdeki biyolojik çeşitliliğe tehdit oluşturan balon balığının ekosisteminin azaltılması için avcılık teşviki devlet tarafından finanse edilecek.
Kızıldeniz üzerinde ülkemiz denizlerine giriş yapan ve denizlerimize ait olmayan, istilacı, diğer balık türlerine karşı zararlı balon balığının avlanmasının teşvik edilmesi için Resmi Gazete’de tebliğ yayımlandı. Akdeniz ve Ege Denizi’nde avcılık yapan balıkçılara destekleme ödemesi yapılacak. Buna göre 31/12/2020 tarihine kadar 1 milyon balon balığı kuyruğu için balıkçılar ödeme alacak. Her bir kuyruk için 5 lira balıkçılara ödenecek.

ÖDEMELER SADECE KUYRUKLARI İÇİN

Resmi Gazetede yayımlanan tebliğ ile resmiyet kazanan balon balıklarının avlanmasında balıkların sadece kuyrukları için ödeme yapılacak. Balon balığı bütün halde karaya çıkartılırsa avcılara ödeme yapılmayacak.


AVLANAN BALIKLAR ÖLDÜRÜLECEK

Destekleme kapsamında avcılığına izin verilen ve avlanılan balon balıklarının kuyruk kesimi, balıkçı gemilerinde insan sağlığına risk oluşturmayacak koşullar altında yapılacak.
Avlanılan balon balıkları, etik kurallar çerçevesinde balığın kafasına tek seferde sertçe vurularak öldürülecek. Ölen balon balıklarının kuyruk yüzgeci koruyucu eldivenler kullanılarak kuyruk sapından yapılacak kesi ile alınacak.
Balon balığının kuyruğu dışındaki kısmı karın bölümü yarılarak denize atılacak, sadece kuyruğu belirtilen noktalardan karaya çıkartılacak.
Balon balıkları kıyıya bir deniz mili mesafeden daha yakın noktalarda, koylarda, liman ve barınak içlerinde kesinlikle denize atılamayacak.
Balıkçılar, avladıkları balon balıkları kuyruklarını karaya çıkartıp teslim edinceye kadar geçen süre içerisinde, diğer balıklarla ya da diğer balıkların temas ettiği araç/gereçlerle temas etmemeleri ve sızdırmaz poşet veya kapalı kaplarda taşınmaları konusunda gerekli önlemleri almakla yükümlü olacak.

ÖDEMELER ZİRAAT BANKASINDAN

Desteklemeler için gerekli kaynak, Bakanlık tarımsal destekleme bütçesinden karşılanır ve gerekli paranın aktarılmasını müteakip Bakanlık tarafından Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası aracılığı ile balıkçılara ödenecek. Karar kapsamında yapılan destekleme ödemeleri kamu kaynağı olduğundan hak sahibinin hesabına aktarılmadan önce, haciz/icra, temlik ve benzeri işlemler yapılmayacak.
 
HABERİ PAYLAŞ

 
 
 

ÇOK TIKLANANLAR