RTÜK'e başvuru yapmayan Netflix Türkiye'den çekiliyor mu

İnternet üzerinden yapılan yayınları denetim altına almak için düğmeye basan RTÜK bu yayın platformalarına lisans alma zorunluluğu getiren yönetmeliği bugün devreye soktu. Tabi bu lisansı almak isteyen kanallar 1 ay içinde RTÜK'e başvurmak zorunda ve şu ana kadar başvuranlar arasında Netflix yok.

RTÜK'e başvuru yapmayan Netflix Türkiye'den çekiliyor mu
Yayın Tarihi: 3.09.2019 11:39:00

RTÜK'e başvuru yapmayan Netflix Türkiye'den çekiliyor mu? sorusu arama motorunda en çok aranan sorulardan biri oldu. Çünkü RTÜK'ün yeni yönetmeliğince internet üzerinden yayın yapan kanallar denetime tabi tutulucak. Yayın yapmak için Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'ndan lisans almak zorunda olan bu yayıncılar 1 ay içinde Rtük'e başvuru yapmalı. Ancak şu ana kadar başvuru yapan 247 şirket arasında Netflix Türkiye'nin olmadığı ortaya çıktı. Haliyle Netflix Türkiye'deki varlığına son mu veriyor? sorusu gündeme bomba gibi düştü. İşte detaylar...



NETFLİX TÜRKİYE'DEN AYRILIYOR MU?


İnternet yayınlarına RTÜK denetimini açan ve bu yayıncılara lisans alma zorunluluğu getiren yönetmelik tüm maddeleriyle yürürlüğe girdi. 

Konuyla ilgili RTÜK geçtiğimiz perşembe günü yaptığı açıklamada, kanalların lisans için 30 Ağustos 2019 Cuma, 31 Ağustos 2019 Cumartesi ve 1 Eylül 2019 Pazar günlerinde başvuru yapması gerektiği söylenmişti. 

Ancak Netflix bu tarhilerde başvuru yapan 247 şirket arasında yer almayınca kullanıcılar endişlendi. Haliyle Gözler Netflix'ten gelecek açıklamaya çevrildi. Netflix Türkiye'nin bugün bir açıklama yapması bekleniyor. 




HABERİ PAYLAŞ

 
 
 

ÇOK TIKLANANLAR