Sahibinden Kiralık ve Satılık Ev İlanı Vermek Yasak mı? Cezası 25 Bin TL!

Son yapılan yasal düzenlemeler çerçevesinde artık taşınmaz konut satışı için ilan sitelerine bireysel ilan verilemeyecek! Taşınmaz ticaret yetki belgesi olmayanlar Sahibinden ve diğer ilan sitelerine ilan veremeyecek.

Sahibinden Kiralık ve Satılık Ev İlanı Vermek Yasak mı? Cezası 25 Bin TL!
Yayın Tarihi: 8.05.2020 14:40:00

Son yapılan yasal düzenlemeler çerçevesinde artık taşınmaz konut satışı için ilan sitelerine bireysel ilan verilemeyecek! Taşınmaz ticaret yetki belgesi olmayanlar Sahibinden ve diğer ilan sitelerine ilan veremeyecek. Son düzenleme için artık resmen geri sayıma geçildi. 31 Ağustos 2020 tarihi itibariyle ilan sitelerinde ev sahiplerinin kendilerinin satılık veya kiralık ev ilanı vermesi yasaklanacak. Yasağa rağmen yetki belgesiz ilan verenlere 25 bin TL'ye kadar ceza kesilebilecek. Detayları haberimizde sizler için hazırladık...

Son yapılan yasal düzenlemeler çerçevesinde artık konut satışı ve kiralık ev ilanı için yetki belgesi alınması gerekecek! Yetki belgesi olanlar ancak satılık veya kiralık ev ilanı verebilecek. Düzenlemeyle ilgili geri sayım başlamış durumda. 31 Ağustos 2020 tarihinden itibaren, ev sahiplerinin bireysel olarak satılık ya da kiralık ev ilanı verebilmeleri mümkün olmayacak. Taşınmaz satış yetki belgesi olmaksızın ilan verenlere büyük idari para cezaları uygulanacak. İlan sitelerine satılık ve kiralık ev ilanları için tek yetkili emlakçılar olacak! Yeni düzenlemeler emlak sektörünü de canlandıracak.

Sahibinden.com ve diğer ilan sitelerinde satılık ev veya kiralık ev ilanları böylelikle sadece emlakçılar ve elinde yetki belgesi bulunan kurumlarca verilebilecek. Yetkili merci, elinde taşınmaz yetki belgesi bulunan emlakçılar olacak! Haberin duyulmasının ardından milyonlarca kişi araştırmalara başladı. Detaylar merak ediliyor. İlan sitelerine konut ilanları bundan böyle sadece emlakçılar tarafından verilebecek! Aksi taktirde 25 bin TL'ye kadar idari para cezası yaptırımı uygulanabilecek.

Bu uygulamanın 31 Ağustos 2020 itibariyle yürürlüğe girmesinin ardından bireysel olarak vatandaşlar taşınmaz ticareti kapsamında evleri için sahibinden kira ya da satılık ilanı veremeyecekler. Taşınmaz ticaret yetki belgesi şartı ardından uygulamaya uymayarak sahibinden ilan veren kişilere ise 25 bin TL'ye kadar idari para cezası uygulaması yapılacak. 


Sahibinden'e Kiralık veya Satılık Ev İlanı Verenlere 25 Bin TL'ye Kadar Para Cezası! 31 Ağustos'tan İtibaren Geçerli

31 Ağustos 2020 tarihi itibariyle İlan sitelerinde taşınmaz ticaret yetki belgesi olmayan kişilerin ilan vermesi yasaklanacak. Eğer yeni bir erteleme yapılmayıp 31 Ağustos 2020 tarihinden itibaren yeni düzenleme hayata geçerse ilan sitelerinde konut satış ve kiralık ev ilanları yalnızca yetki belgesine sahip emlakçılar tarafından yapılabilecek. Bu uygulamanın 31 Ağustos 2020 itibariyle yürürlüğe girmesinin ardından bireysel olarak vatandaşlar taşınmaz ticareti kapsamında evleri için sahibinden kira ya da satılık ilanı veremeyecekler. Taşınmaz ticaret yetki belgesi şartı ardından uygulamaya uymayarak sahibinden ilan veren kişilere ise 25 bin TL'ye kadar idari para cezası uygulaması yapılacak. 

Ayrıca yetki belgesi bulunmayan emlakçılar da yine vatandaş gibi ilan sitelerinde kiralık veya satılık konut ilanları yayınlayamayacak. Uygulamaya uymayan kişilere tespit edilmeleri halinde 25 bin TL'ye kadar idari para cezası yaptırımı uygulanacak!

İnternetten konut satışı ve kiralık ev ilanlarıyla ilgili tüm yetki böylece emlakçılara geçmiş olacak. Vatandaşlar, sahibi oldukları konutları ancak emlakçılar aracılığıyla satabilecek yahut kiraya verebilecekler. İnternet üzerinden ilan verme yetkileri de bu kapsamda emlakçılarda olacak.
HABERİ PAYLAŞ

 
 
 

ÇOK TIKLANANLAR