Sesli cinayetin sanığı konuştu

Sesli cinayetin sanığı konuştu. İstanbul'un Büyükçekmece ilçesinde 5 Şubat 2020’de mahallede yapılan gürültü yapanları korkutmak için mahalledeki 3 gence ateş eden ve gençlerden Ahmetcan Avşar'ı öldürmesiyle tutuklanan sanık ilk kez hakim karşısına çıktı ve cinayet ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Sesli cinayetin sanığı konuştu
Yayın Tarihi: 13.10.2020 16:36:00

Sesli cinayetin sanığı konuştu. İstanbul'un Büyükçekmece ilçesinde 5 Şubat 2020’de mahallede yapılan gürültü yapanları korkutmak için mahalledeki 3 gence ateş eden ve gençlerden Ahmetcan Avşar'ı öldürmesiyle tutuklanan sanık ilk kez hakim karşısına çıktı ve cinayet ile ilgili açıklamalarda bulundu.

İstanbul'un Büyükçekmece ilçesinde Sanık Şaban Eksil'in 5 Şubat 2020’de evinin önünde mahallede bulunanların gürültü yapmalarından dolayı mahalledeki 3 kişiye av tüfeğiyle ateş eden ve gençlerden Ahmetcan Avşar’ı öldürdüğü gerekçesiyle hakkında müebbet hapis cezası istenen ve dava açılan tutuklu Sanık Şaban Eksil, olaydan sonra ilk kez hakim karşısına çıktı. Sanık Şaban Eksil, "korkutmak için ateş ettiğini" söyledi.

Bakırköy 19. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya tutuklu sanık Şaban Eksil, Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi ile katıldı. 5 Şubat 2020'de yaşanan bu olayda hayatını kaybeden 19 yaşındaki Ahmetcan Avşar’ın annesi Yasemin Avşar ve Ahmetcan Avşar'ın babası Kadir Avşar ile kız kardeşi Nur Sema Avşar katıldı.

Bakırköy 19. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada müşteki olarak yer alan Eray Takniş yer alırken, Müşteki Avukatı Tülay Bekar ve Sanık Müdafi Avukatı Cemil Can İnce ile Avukat Kardelen Ateşçi'de yer aldı.

İlk kez hakim karşısına çıkan ve SEBGİS ile bağlanan 43 yaşındaki tutuklu Sanık Şaban Eksil hakim karşısında kendini savunmak için, 5 Şubat günü, rahatsız olduğunu ve gece 3-4 gibi yüksek ses müzik duyduğunu ve bundan rahatsız olduğunu söyleyerek: "Dışarıdakilere ‘Gidin’ dedim, onlar da ‘Sana mı soracağız’ dediler. Onlara ailemle yaşadığımı söyledim. İçlerinden biri tuvaletini yaptı. Beni zorla aşağıya çağırdılar. Ben de korkutmak için bir iki el ateş ettim. İlla ‘Aşağıya in’ dediler. Bir, iki el daha ateş ettim, kesinlikle onların üzerine ateş etmedim. Üzerlerine ateş etsem 150 bilye var, hepsi üzerlerine gelirdi. Vurmak istesem mesafe 10 metreydi." dedi.


Hedef alarak ateş etmediğini söyleyen ve altını çizen Sanık Şaban Eksil, savunmasına şu sözleri de ekledi: "Bana ‘Aşağıya in, karının arkasına saklanma’ dediler. Olayın gerçekleştiği yer karanlık bir yerdi. Biz mahalle sakini olarak rahatsızdık. Oraya arabayla gelerek vakit geçirirler. Biz daha önce polise 5-6 defa söyledik. Belediyeye de şikayetlerimiz oldu. Olay günü ani gelişti, polisi aramadım" dedi.

Sanık Şaban Eksil'in verdiği ifadede: "Şeker hastasıyım, olay akşamı evde idim. Gece saat 03.00- 04.00 gibi uyumak üzere iken dışarıdan yüksek sesli müzik duydum. Yatak odasının balkonuna çıkıp "Müziği kısın buradan gidin" dedim. Benim evim ikinci kat arka cephe olarakta kot farkı nedeniyle zemin altında iki kat olduğundan5. kat gibi görünür. Yatak odası balkonun binanın arka tarafındadır. Balkondan uyarmak için çıktığımda binaya 50 metre kadar ötede park halinde bir arabanın önünde bir erkek şahsı silüet şeklinde gördüm. Bulunduğu yer karanlıktı, sokak lambası yanmıyordu, ben kendisini uyarınca o kişi "Sana mı soracağım yavşak" deyip sinkaflı sözlerle küfür ederek sokakta tuavletini yapıp "Aşağı in" dedi. Ben de kızdım. Mutfakta muhafa ettiğim tüfeğimi aldım. arabanın ve yanındaki kişinin bulunduğu yer mutfak balkonumun ve kızlarımın odasının balkonun alt tarafında 10 metre mesafede idi. Ben buna rağmen korkutmak amacıyla o balkonlardan değil daha uzakta olan yatak odası balkonuna dönüp oradan iki el ateş ettim. Öncesinde gürültüye oğlum Kadir Eksil uyanmıştı. Söyle gitsinler ordan, dedim. Oğlum yatak odası balkonundan bu kişileri uyardı. Benim elimde tüfek duruyordu. Dışarıdaki kişi yine bana yönelik "Aşağıya in oradan konuşma, perdelerin arkasına saklanma" diyerekten sinkaflı sözlerle küfür etmeye devam etti. Ben de kızgınlıkla yatak odası balkonumdan tüfeğimin namlusunu düz tutarak ileri doğru ateş ettim, onlar benden aşağıda kalıyordu, aşağıya doğru hedef alıp ateş etsem araba dahi hepsinin vurulması gerekirdi, benim tüfeğimin namlusunu yatak tutmam halinde bile onlar çok aşağıda kalıyorlardı. Sonrasında arabadan bir kişi daha indi, direksiyon tarafımı diğer taraf mı tam hatırlamıyorum, o kişi ile beraber iki kişi olarak bana küfretmeye devam ettiler. Aşağıya in seni buluruz şeklinde de tehditvari sözler söylediler, ben tekrar 2 veya 3 el daha ateş ettim, arabaya binip gittiler. Hatta ikinci kişi ateş etme gidiyoruz, şeklinde söyleyince ben ateş etmeyi bıraktım, toplamda 4 veya 5 defa ateş etmiş oldum, beyan ettiğim gibi arabayı ve oradakileri hedef alıp namluyu aşağıya doğru eğerek ateş etmedim, arabanın çevresinde de iki kişi gördüm, üçüncü kişiyi görmedim", dedim.

Sanık Müdafii, Mağdur Eray Takniş e yönelttiği soru yöneltti. Polis tutanaklarında vefat eden Ahmetcan ın, olay yerinden daha ileri bir konum olan Aşık Veysel Caddesinde Eray Takniş ile diğer kişinin , Ahmetcan ı arabadan indirerek yola çıkarttıkları beyan edilmiştir. Neden doğrudan hastaneye götürmediklerini, neden vurulan kişiyi araçtan indirdiklerini ve ne kadar süre durduklarını sordu.

Mağdur ise, göğüsünden vurulan Ahmetcan ın vurulduğunu anlamadığını, bayıldığını sandığını bu sebeple araçtan indirdiklerini, birkaç dakika o mevkiide durduklaırnı beyan etmiştir.

Müşteki Eray Takniş ise arkadaşı Ahmetcan Avşar'ın vurularak hayatını kaybettiği günü anlattı. Ahmetcan Avşar ve Erkan Durmuş ile buluştuğunu söyledi. "Manzarası olduğu için olay yerindeydik. Oturup cep telefonundan müzik dinliyorduk, arabada ses sistemi yok ya da gürültülü bir konuşma da yoktu. Aracın pencereleri kapalıydı. Arkadaşım olan maktul Ahmetcan Avşar tuvaletini yapmak için arabadan indi. Ahmet dışarıdayken gürültü duyduk. Kapılar kapalı olduğu için ne konuşulduğunu duymadım. Erkan Durmuş indikten sonra silah sesi geldi." açıklamasını yaptı.

Müşteki Eray Takniş, silah sesi duyunca hemen arabadan indiğini söyledi. " Ben de arabadan indim, Erkan bana binayı göstererek ‘Yukarıdan küfrediyor’ dedi. Ben duymadım. Hemen sonrasında binadan üzerimize doğru ateş edildi. Arabayı çalıştırdım, Ahmetcan ‘Vuruldum’ dedi. Peşimizden de ateş edildi. Yolda polisleri görüp durumu anlattım. Şikayetçiyim." dedi.

Maktul Ahmetcan Avşar’ın ailesi sanık Şaban Eksil'den şikayetçi olduklarını ve en ağır cezayı almasını istediklerini söyledi.

Cumhuriyet savcısı Sanık Şaban Erdil'in tutukluluk halinin devam etmesini istedi.

Ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, bir sonraki celse tanıkların dinlenmesine ve sanığın tutukluluk halinin devam etmesine karar vererek, eksikliklerin giderilmesi için duruşmayı erteledi.

İddianamede Sanık Şaban Eksil’in "Kasten adam öldürme "suçundan müebbet hapis cezasıyla cezalandırılması istendi. "Kasten adam öldürmeye teşebbüs" suçundan 18 yıldan 30 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılması istendi.

 


HABERİ PAYLAŞ

 
 
 

ÇOK TIKLANANLAR