Seyehat İzni Olmadan Özel Araçla Haftasonu Şehirler Arası Yolculuk Yapılamayacak

Seyahat izin belgesini kimler alabilir? Şehirler arası toplu ulaşım nasıl olacak? Daha önceden alınan yolcu biletleri ne olacak? Koronavirüs tedbirleri kapsamında getirilen hafta sonu sokağa çıkma yasağında, seyahatle ilgili farklı uygulamalar bulunmakta...

Seyehat İzni Olmadan Özel Araçla Haftasonu Şehirler Arası Yolculuk Yapılamayacak
Yayın Tarihi: 20.11.2020 20:00:00

İçişleri Bakanlığı genelgesine göre hafta sonları sokağa çıkma kısıtlamasının uygulandığı süreler içerisinde özel araçlarla şehir içi ya da şehirler arası seyahate çıkmak yasaklandı.
Koronavirüs tedbirleri kapsamında getirilen hafta sonu sokağa çıkma yasağında, seyahatle ilgili farklı uygulamalar bulunmakta.

SEYEHAT İZNİ OLMADAN YOLCULUK YAPMAK YASAK

Hafta sonları sokağa çıkma kısıtlamasının uygulandığı süreler içerisinde vatandaşların özel araçlarıyla şehir içi ya da şehirler arası seyahate çıkmamalarının esas olduğu vurgulanan genelgeye göre, İçişleri Bakanlığına ait "e-Başvuru" ve "Alo 199" sistemleri üzerinden ya da valilik/kaymakamlıklara doğrudan başvuru yoluyla Seyahat İzin Kurullarından izin almak kaydıyla özel araçlarıyla seyahat edilebilecekler. Seyahat izin kurullarından izin almak kaydıyla özel araçlarıyla seyahat edilebilecek kişiler şunlar:

Tedavi olduğu hastaneden taburcu olup asıl ikametine dönmek isteyen, doktor raporu ile sevk olan ve/veya daha önceden alınmış doktor randevusu/kontrolü olanlar.

Kendisi veya eşinin, vefat eden birinci derece yakınının ya da kardeşinin cenazesine katılmak için veya cenaze nakil işlemine refakat edecek olanlar (en fazla 4 kişi).

Bulunduğu şehre son 5 gün içerisinde gelmiş olmakla beraber kalacak yeri olmayıp ikamet ettikleri yerleşim yerlerine dönmek isteyenler (5 gün içinde geldiğini yolculuk bileti, geldiği araç plakası, seyahatini gösteren başkaca belge, bilgi ile ibraz edenler).


Askerlik hizmetini tamamlayarak yerleşim yerlerine dönmek isteyenler.

Özel veya kamudan günlü sözleşmeye davet yazısı olanlar.

Ceza infaz kurumlarından salıverilenler.

THY HAFTA SONU UÇUŞLARI İÇİN AÇIKLAMA YAPTI

Havayolu seyahatleriyle ilgili olarak, THY'den yapılan son açıklamada, "20 Kasım 2020 Cuma günü itibarıyla uygulanacak sokağa çıkma kısıtlamalarından, uçuşu bulunan tüm misafirlerimiz muaf tutulacak" ifadesi yer almakta.

ŞEHİRLER ARASI TOPLU ULAŞIM NASIL OLACAK?

İçişleri Bakanlığı genelgesine göre, şehirler arası toplu ulaşım araçlarında (uçak, otobüs, tren, gemi vb.) görevli olanlar ile bu toplu ulaşım araçlarıyla seyahat edeceğini bilet, rezervasyon kodu vb. ibraz ederek belgeleyenler istisna kapsamında olanlar arasında gösterildi. Bu kişiler, şehirlar arası toplum ulaşım araçlarıyla seyahatlerini gerçekleştirebilecek.
HABERİ PAYLAŞ

 
 
 

ÇOK TIKLANANLAR