SGK'dan Sigorta Girişi Olanlara Büyük Müjde! Resmen Açıklandı

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)'dan , SSK ve Bağ-Kur'luların yanı sıra Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) ile ilgili son dakika önemli bir haber geldi! Son dönemde gündemi epeydir meşgul eden EYT ile ilgili yasal düzenleme olacak mı?

SGK'dan Sigorta Girişi Olanlara Büyük Müjde! Resmen Açıklandı
Yayın Tarihi: 3.08.2020 15:44:00

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)'dan , SSK ve Bağ-Kur'luların yanı sıra Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) ile ilgili son dakika önemli bir haber geldi! Son dönemde gündemi epeydir meşgul eden EYT ile ilgili yasal düzenleme olacak mı? EYT'lilerle ilgili maaş, ikramiye ve emeklilik tarihiyle ilgili önemli gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Yüz binlerce kişinin emeklilik hakkıyla ilgili EYT'de son dakika gelişmesini haberimizde sizler için hazırladık...

Milyonlarca çalışan, bir gün emekli olabilmek için çalışma hayatlarını sürdürüyor. Emeklilik konusunda da son dönemde gündem yoğun. Özellikle son 1-2 yıldır gündemi yoğun bir şekilde meşgul eden "Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT)" ile ilgili sıcak gelişmeler yaşanmaya devam ederken, SGK ve İş hukuku mevzuatında çalışanlar için birçok imkan sağlanarak emeklilik konusunda kolaylıklar sağlanıyor. Emekli olabilmek için yerine getirilmesi gereken şartlara; Doğum Borçlanması, Askerlik borçlanması gibi imkanlarla kolayca erişilebilmesi amaçlanıyor. Öte yandan 3600 prim ödeme gün sayısı şartının yanı sıra yaş şartını da tamamlayan vatandaşlar emeklilik hakkı kazanabiliyor.

Annelere Doğum Borçlanması İmkanı

SGK Mevzuatı, annelere doğum borçlanması yoluyla emeklilik imkanı tanımaktadır. Doğumdan önce en az 2 sene sigortalı olarak çalışan ve SSK tescili yapılan kadın çalışanların, 2 yıllık süreyi prim süresine ekleterek emeklilik hesabına katabilmeleri mümkün hale getirilmiştir. Anne, tam ve sağ bir doğumla çocuğunu dünyaya getirmişse, doğum borçlanması yoluna başvurarak emeklilik süresini aşağı çekebilmektedir. Bir anne çalışan, doğum borçlanması yoluyla en fazla 6 yıl kazanabiliyor.

Erkeklere Askerlik Borçlanması ile Emeklilik


Erkek çalışanlar da askerlik süresini emeklilik hesabına, belirli şartlarla katabilmektedirler. Askere gitmeden önce bir işe giden ve sigorta başlangıç tarihi askerlikten önce olan erkek çalışanlar, askerlik borçlanması yoluyla askerde kaldıkları süreyi emeklilik süresine ekleterek daha erken emekli olabilmekteler. Erkek çalışanlar bu yolla 1-2 yıl erken emeklilik fırsatından yararlanabiliyorlar.

3600 Gün Üzerinden EmekliliK

3600 Prim günü ile emekli olabilmek için belli başlı şartlar aranmaktadır. Buna göre;

- Sigorta girişi 9 Eylül 1999 öncesi olmalı,
- 15 Yıl hizmet süresi şartı tamamlanmalı,
- 3600 Prim şartı tamamlanmalı,
- Yaş şartı sağlanmalı,
- Erkeklerde 55, kadınlarda 54 yaş ve üzerinde olunmalı,

Bu şartları taşıyan vatandaşlar erken emeklilik müjdesinden faydalanarak 3600 prim güne ile emeklilik hakkı kazanmaktadırlar. Ancak emeklilik hakkının kazanılması için SGK'ya yazılı dilekçeyle müracaat edilmesi de gerekmektedir.
HABERİ PAYLAŞ

 
 
 

ÇOK TIKLANANLAR