Sigorta Girişi Olanlar Dikkat! SGK’dan 801 TL’lik Destek

Sgk cenaze yardımı sağlıyor. Kimler bu yardımdan yararlanabilir? Başvuru koşulları nelerdir? Ödeme kimlere verilir?

Sigorta Girişi Olanlar Dikkat! SGK’dan 801 TL’lik Destek
Yayın Tarihi: 1.12.2020 14:00:00

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) birçok farklı yardım ödeneğiyle vatandaşlara yardım imkanı sunmaya devam ediyor. Çalışanlara ek ödemeler verildiği gibi vatandaşların acılı günlerinde de devlet desteği sürüyor. Cenaze sürecinin ardından eş, çocuk, anne, baba veya kardeşlere 801 TL ödeme yapılıyor. 

Bu ödemelerden faydalanmak için başvuruda bulunmak zorunluğu olduğundan o dönem başvuru yapmayan vatandaşlar ödemeleri almayı unutabiliyorlar. Ancak 5 yıllık süre zarfında başvuru yaptığınız takdirde cenaze yardımından faydalanabiliyorsunuz.

SGK’DAN CENAZE YARDIMI

SGK'dan cenaze yardım parası almak isteyen vatandaşların bazı şartları sağlaması gerekiyor. Vefat eden kişinin sigorta ve prim ödemelerine ilişkin bu şartlar şunlar; Cenaze yardımı ödeneğini almak için vefat eden kişinin en az 360 gün prim ödemiş olması gerekiyor. Burada gözden kaçırılan bir diğer nokta cenaze yardımı almak için vefat eden kişinin, vefat ettiği tarihte sigortalı olmasına gerek yok.

2020 yılında 801 TL olarak ödenen cenaze yardımı için başvuru yapacak olan vatandaşlar SGK'ya dilekçe verecekler. Bu sürecin ardından ödemeler öncelikle eş ve çocuklar varsa onlara ödenir. Eğer yoksa ödemeler anne, baba veya kardeşlere yapılır.

Vefat tarihinden itibaren 5 yıl içinde başvuru yapmak mümkün. 5 yıl geçtiğinde ise kişilerin bu haktan vazgeçmiş oldukları kabul edilir ve başvuruya izin verilmez.


Cenaze yardımı sadece ölen kişinin ailesine bir kez ödenir. Ölüm aylığı ile karıştırılmaması gerekir.

KİMLER İÇİN CENAZE YARDIMI ALINIR?

Sigortalı bir kişi, iş kazası veya meslek hastalığı sonucu vefat ettiğinde,

Malullük, yaşlılık veya sürekli iş göremezlik raporu olan kişilerin vefatı gerçekleştiğinde,

Kendisi adına en az 360 gün olmak şartıyla yaşlılık ve ölüm sigortası primi bildirilen sigortalı kişiler öldüğünde hak sahipleri cenaze ödeneği için başvurulabilir.

Eğer 360 gün yaşlılık veya ölüm sigortası primi bildirilmiş ise kişinin öldüğü zaman sigortalı olup olmadığına bakılmaz.
HABERİ PAYLAŞ

 
 
 

ÇOK TIKLANANLAR