Son Dakika Haberi: Halkbank’ın Destek Paketi Korona Virüse Karşı Esnafa Can Suyu Oldu! Özel Bankalardan Hala Ses Yok!

Son dakika haberi: Korona virüs etkisinden dolayı ülkemiz ağır etkiler almıştır. Korona virüs durumundan olumsuz etkilenen hem halk hem işletmeci hem devlet birbirine kenetlenerek sorunların çözümünü aradı.

Son Dakika Haberi: Halkbank’ın Destek Paketi Korona Virüse Karşı Esnafa Can Suyu Oldu! Özel Bankalardan Hala Ses Yok!
Yayın Tarihi: 24.04.2020 21:09:00

Son dakika haberi: Korona virüs etkisinden dolayı ülkemiz ağır etkiler almıştır. Korona virüs durumundan olumsuz etkilenen hem halk hem işletmeci hem devlet birbirine kenetlenerek sorunların çözümünü aradı. Devlet Ekonomik İstikrar Kalkanı adında çıkarttığı paket kapsamında halka milyarlarca lira dağıttı. Halk devletin verdiği kurallara uydu, esnaf halka yardım etti, halk esnafa yardım etti.

Herkes birbirine yardım etti. Hatta bankalar dahi bu konuda birlik oldu. Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank birlik oldu “Esnaf Destek Paketi” çıkarıldı. Çıkartılmış olan bu yardım paketleri ile beraber hem halk rahat bir nefes aldı hem işletmeler can suyu aldı. Esnaf destek paketi kapsamında on binlerce esnafa kredi desteği sağlandı. Kredi kullanan bakkallar, marketler, zücaciye dükkânı olanlar ve daha niceleri. Her biri can suyu olsun diye Halkbank’tan Esnaf destek paketi kredisi kullandı. Halk isyan etti: “Kamu bankaları ellerinden geleni yapıyor, yardımcı oluyorlar. Maalesef, aynı çabayı özel bankalardan göremiyoruz” dediler. Söz olarak ne kadar doğru olduğunu biraz sonra anlatacağız ancak öncesinde Esnaf Destek Paketi’nden bahsedelim.

Esnaf Destek Paketi Nedir?

Esnaf destek paketi adı üstünde esnafa destek olabilmek için Halkbank tarafından çıkartılmış yeni bir kredi modelidir. Esnaf destek paketi ile beraber tüm esnaflar bu kredi modelinden faydalanarak işletmelerine can suyu bulabildiler. Esnaf destek paketi kapsamında başvuru yapan ve esnaf destek paketi alabilen kişilerin toplam sayısı 1 milyon adet. Bu kadar çok esnafın destek paketi kullanması demek 25.000.000,000 TL nakit para demektir. Devletimiz bu kadar kudretliyken daha onun gibi bir çınar bulunamamışken özel bankalardan umut bekleyen vatandaşlarımızı uyarmak isteriz. Zira özel bankalar şu aşamada çok nadiren kredi taleplerini onaylıyor. Halkın büyük bir kesimi özel bankaları kınıyor: "Krediye internet üzerinden başvuru yaptık, onaylandı, şubeye de gidip kredimizi kullandık. Özel bankalar ile alakalı genel olarak bütün esnaf arkadaşlarla hem fikiriz. Yani çok büyük farklar var. Kamu bankaları ellerinden geleni yapıyor, yardımcı oluyorlar. Maalesef, aynı çabayı özel bankalardan göremiyoruz. Özel bankalarında, stokçuluk kadar fırsatçılık seviyesine geldiğini görüyoruz. Faizlerde indirimi vesaire geçtim. Ekstra faiz uyguluyorlar. Bu zamanda kamu bankalarına daha çok yük biniyor bundan dolayı." Şeklinde ifadeler yer alıyor.


Esnaf Özel Bankalara Tepkilerini Gösteriyor!

Halkbank’tan kredi çekebilmiş tüm vatandaşlarımız özel bankalara karşı ağır tepkiler gösteriyor. Kendilerince her zaman haklı olan ve Halkbank’tan esnaf kredisi çeken kişilerin yorumları:

“Biz çok memnunuz. İstediğimiz şekilde malzememizi aldık, temin ettik. Bütün süreç güzel bir şekilde ilerledi. Devletimize bu konuda teşekkürlerimizi sunmalıyız. Kendileri projeleriyle önümüzü açtı. Devletimize çok teşekkür ediyoruz.”

“Krediye internet üzerinden başvuru yaptık, onaylandı, şubeye de gidip kredimizi kullandık. Özel bankalar ile alakalı genel olarak bütün esnaf arkadaşlarla hem fikiriz. Yani çok büyük farklar var. Kamu bankaları ellerinden geleni yapıyor, yardımcı oluyorlar. Maalesef, aynı çabayı özel bankalardan göremiyoruz. Özel bankalarında, stokçuluk kadar fırsatçılık seviyesine geldiğini görüyoruz. Faizlerde indirimi vesaire geçtim. Ekstra faiz uyguluyorlar. Bu zamanda kamu bankalarına daha çok yük biniyor bundan dolayı."
 
HABERİ PAYLAŞ

 
 
 

ÇOK TIKLANANLAR