Bizimle iletişime geç

Son Dakika Güncel Haberler, Ekonomik ve Finansal Gelişmeler

Gündem

20 Aralık 2020 Pazar 12:55:30

SSK, SGK, Bağkur Ve Emekli Sandığı İçin Müjde! Toplu Olarak 5000 Ödeme Verilecek! Mesleki Asgari Ücret Nedir?

Günümüzde asgari ücretle çalışan milyonlarca insan bulunuyor. Şuan ki bu zor süreçlerde asgari ücret elbette yeterli kalmıyor. Kira, fatura gibi birçok giderden sonra elde avuçta sıfır kalıyor. Normalde bile geçimi zor sağlarken bir de bu zor süreçte her şey çıkmaza girmiş durumda.

İşsizlik oranlarının da bir hayli arttığı günlerde asgari tutarında pek bir vasfı yok gibi görünüyor. Ülkece yaşadığımız bu zorluklar ardından elde edilecek bir kolaylık bekler olduk. Ve beklenen oldu. Yaşam şartlarını bir nebzede olsun iyileştirmek ve yaşanan ekonomik zorluğu aşabilmek için planlamalar yapılıyor.

Yapılan planlar doğrultusunda gözler şimdide asgari ücrete yapılacak olan zamda. Yapılan zamda insanların biraz olsun cepleri ve gönülleri rahatlayacak. Askeri ücrete zam neye bağlı olarak yapılmak? Asgari ücrete zam yapılırken göz önünde birkaç kriter vardır. Bu süreçte kriterler doğrultusunda zamlı ücretler açıklanıyor. Son olarak yapılan asgari ücret zammı 15,5 oranla zam getirilmişti. Yapılan zamlar sonra akıllara yapılan asgari ücret tutarları gelmeye başladı. Mesleki asgari ücret miktarının ne kar olup olmadığı merak uyandırmaya başladı.

MESLEKİ ASGARİ ÜCRET MİKTARI KAÇ OLDU?

Günümüzde mesleki asgari ücret kullanılmamakta fakat kullanılması hakkında ve gündeme gelebilmesi için fazlaca konuşulan konulardan birisidir. Merak uyandıran bir konu ise mesleki asgari ücret uygulaması başladığında ödeme tutarlarının ne kadar olacağı sorusudur. Mesleki asgari uygulama sonucunda ekonomi konusunda değişiklikler yapılması beklenen unsurlardan birisidir. İnşaat ustası, döner ustası gibi mesleklerin kayıt altına alınması bekleniyor. Bu unsurlar doğrultusunda bakıldığında en düşük asgari ücretin 3,700 olduğu belirtildi.

2020 ASGARİ ÜCRET NE KADAR?

Uzun çalışmalar sonucunda 2020 asgari ücret belirlenmişti. Yapılan çalışmalar neticesinde asgari ücret uygulamasının ardından çalışanlar arasındaki farklılığın kalkacağı saptanmıştı. Ortadan haksızlığı kaldırabilmek için işçilerin çalıştığı işlerin zorluk derecesine bakarak fiyatlandırma olacağı söylendi. İnşaat çalışanı ile masa başı işte çalışan işçiler arasındaki haksızlık giderilecek. 2020 yılı yapılan zam sonrası asgari ücret bedeli net olarak 2bin 325 TL olarak açıklandı. Bir önceki asgari ücretin miktarına bakarak 15.03 zam geldiğini gördük. Asgari ücret tutarı belli hususlara bağlı olarak hesaplanmaktadır. Bu hususlar SGK primi, gelir vergisi, işsizlik sigortası, damga vergisidir.

2020 YILI AGİ TUTARI AÇIKLANDI!

Asgari ücretlerin yanı sıra 2020 AGİ ödemeleri de oldukça merak uyandırıyor. Elbette de öyle oldu. En çok merak edilen konulardan biride AGİ tutarı ne kadar olacağı oldu. Diğer durumlarda da olduğu gibi bu durumda da çalışanların durumlarına göre değişiklik göstermekte. Herkese aynı miktar değil kişinin belirlenen husus çerçevesinde dahil olduğu kategoriye göre belirlenmektedir. Belirlenen ve ayrıştırılan unsurlar ise;

  • Bekâr olan bir çalışan 220 TL AGİ ödemesi alıyor.
  • Evli olup fakat eşi çalışmayan bir işçi için tutar 264 TL alıyor.
  • Evli, eşi çalışmayan ve çocuk sahibi bir işçi ise 331 TL olarak alıyor.
  • Evli, eşi çalışmayan ve 3 çocuk sahibi olan işçi ise 375 TL ödeme alıyor.

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

Güncel Haberler

Yukarı