Tarihe Büyük Saygısızlık! Utanç Verici Görüntüler!

M.Ö. 60 binli yıllara kadar uzanan geçmişiyle Karadeniz Bölgesi'nin ve insanlık tarihinin en eski yerleşim yerlerinden biri olarak bilinen Tekkeköy Mağaraları, ilgisizlikten harabe halde.

Tarihe Büyük Saygısızlık! Utanç Verici Görüntüler!
Yayın Tarihi: 17.11.2020 17:00:00

M.Ö. 60 binli yıllara kadar uzanan geçmişiyle Karadeniz Bölgesi'nin ve insanlık tarihinin en eski yerleşim yerlerinden biri olarak bilinen Tekkeköy Mağaraları, ilgisizlikten harabe halde.
Tarihi mağaranın duvarları kendini bilmezler tarafından sprey boya ile yazılan aşk yazılarıyla doldu. insanlık tarihinin en eski yerleşim yerlerinden biri olarak kabul edilen arkeolojik sit alanı Tekkeköy Mağaraları, ilgisizlikten ve bakımsızlıktan adeta harabeye döndü. Samsun'un Tekkeköy ilçesinde Fındıcak ve Çınarlı dereleri boyunca yükselen ve geçmişi M.Ö. 60 binli yıllara kadar uzanan Tekkeköy Mağaraları, madde ve alkol bağımlılarının da mekanı haline geldi.

Mağaralara girmek, gezmek tehlikeli ve yasaktır´ uyarılarına aldırış etmeyen vatandaşlar da bölgeye gelişigüzel, plastik su şişeleri, tıbbi maskeler, kağıt parçaları atıp kirliliğe neden oluyor. Bölge de yaşayanlar ise tarihi Tekkeköy Mağaralarının yetkililer tarafından koruma altına alınmasını istiyor.


İnsanlık tarihinin en eski yerleşim yerlerinden olan Tekkeköy Mağaralarını gezmeye gelen vatandaşlar ise, “Biz gezerken, gençler mağaranın içinde yiyip içmeye devam ediyordu. Her yerde çöpler var, tereddütle çıktığımız yerler de bile çöp gördük. Kullandıkları maskeleri, şişeleri hep atmışlar. Alanı gezerken, buranın biraz başıboş olduğunu gördüm. Müzeye girdik, orada da kimse yoktu. Yanlışlıkla başka bir odaya girdik hatta. Bu alanın korunması gerektiğini düşünüyorum, çünkü doğal ve tarihi bir alan. Ne yazık ki insanlar mağaraların her tarafını mahvetmişler, gezerken üzüldük. Burası tarihi bir yapı, bu nedenle herkesin dikkat etmesi gerekiyor. Ne yazık ki bazı vatandaşlar yüzünden mağaraların içi çok kötü durumda. Duvarlarına yazılar yazılmış, her yerde çöpler var. Bu alanın korunması gerekiyor. Aslında bu alanı gezerken korkuyoruz da çünkü `acaba yukarıda birileri var mı?´ diye endişe duyuyoruz. İnsanların bilinçli olması gerekiyor. Görevliler, bu alanı kontrol edebilir. Bütün mağaraların duvarlarında yazılar var. İnsanlar kullandıkları maskeleri atmışlar, çöplerini bırakmışlar, gerçekten çok üzücü bir durum. Çok güzel bir yer ama korunması gerekiyor” dediler.

TEKKEKÖY MAĞARALARI

Tekkeköy Mağaraları, MÖ 60.000 ila MÖ 15.000 yılları arasına tarihlendiriliyor. Alanın, bilim insanları tarafından Nuh Tufanı'ndan sonra insanların yaşamaya başladığı 3 yerden biri olduğu iddia ediyor. Büyüklü küçüklü mağaraların yer aldığı vadi, kente gelen yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor. Bölgenin kayaç yapısı nedeniyle mağaraların, üst üste bulunması sebebiyle de katlı yaşamın ilk yerleşkesi olduğu ifade ediliyor. 1977 yılında sit alanı ilan edilen ve 2013'te ziyaretçilere açılan Tekkeköy Mağaraları'nın yalnızca 96 bin metrekarelik kısmı gezilebiliyor. 360 bin metrekarelik bir alana yayılan vadide başlatılan çalışmalar ise sürüyor
HABERİ PAYLAŞ

 
 
 

ÇOK TIKLANANLAR