Testis Kanseri Nedir? Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Nasıl Edilir?

Kanserle mücadele de bu sefer testis kanserini yeneceğiz. Erkeklerin korkulu rüyası testis kanseri hakkında her şeyi sizlere paylaştık. Testis kanseri nedir? Belirtileri nelerdir? Tedavisi nasıl edilir? gibi soruların cevapları aşağıda hemen göz atalım.

Testis Kanseri Nedir? Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Nasıl Edilir?
Yayın Tarihi: 9.11.2018 13:05:00

Sağlığın kıymeti, hastalıkta belli olur. Sağlığınız elden gitmeden kontrollere başlayın.

TESTİS KANSERİ​
Testis kanseri penis altında, deriden oluşan gevşek bir torba olan skrotumun içinde bulunan testislerde meydana gelir. Bu testisler erkek cinsel hormonlarını ve üreme için spermi üretir.Bu tip kanserler, kanser testislerin dışına yayıldığında dahi yüksek oranda tedavi edilebilir. Testis kanserinin türüne ve evresine bağlı olarak birkaç tedaviden birini veya birleşimini görebiliriz. Testis kanseri,çoğunlukla sperm üreten hücrelerde başlıyor.Kanser,ilk olarak testiste bezelye büyüklüğünde sert bir yumru olarak dikkat çekiyor ve çoğunlukla  dokunulduğu zaman ağrı yapmıyor. Birçok erkek tümörü kendisi keşfediyor ve tümör genellikle sadece tek testisi etkiliyor.

BelirtileriTestiste ağrısız elle hissedilen kitle ve şişme ile farkına varılıyor.

Her iki testiste bir kitle veya şişlik
Skrotumda (testis torbası) bir ağırlık hissi
Karında veya kasıkta hafif bir ağrı
Skrotumda ani sıvı toplanması
Bir testiste veya skrotumda ağrı veya rahatsızlık
Memelerin şişmesi veya hassasiyeti
Sırt ağrısı.

Tedavi Yöntemleri Tedavi seçenekleriniz, kanserinizin türü ve evresi, genel sağlık durumunuz ve tercihleriniz gibi birkaç faktöre bağlıdır. Hastalığın tedavisi için hasta testisin ameliyatla alınması gerekiyor. Fakat bu erkeklik işlevlerinin yerine gelemeyeceği anlamına tabiki gelmiyor.Çünkü kalan testis vücudun normal cinsel ve hormon üretme işlevlerini yerine getirebiliyor. Kanserli hücrelerin vücudun diğer kısımlarına yayılmasını önlemek ya da yayılmışsa tedavi için radyoterapi veya kemoterapi yapılıyor. Her iki testiste tümör olan hastalarda veya tek testisi olupta tümörü olan hastalarda testisin cerrahi, olarak alınmasından önce sperm dondurulma işlemi yapılıyor.
 
Cerrahi Müdahale
Radyasyon tedavisi
KemoterapiHABERİ PAYLAŞ

EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİDEFİLELER
Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X