Türk-İş Mayıs ayı yoksulluk bilançosunu açıkladı: Açlık sınırı artıyor

Türkiye İş Sendikası Mayıs ayı yoksulluk sınırı bilançosunu açıkladı. Türk İş verilerine göre 4 kişilik ailenin asgari gıda harcaması 2 bin 438.24 TL oldu.

Türk-İş Mayıs ayı yoksulluk bilançosunu açıkladı: Açlık sınırı artıyor
Yayın Tarihi: 15.06.2020 21:49:57

Türkiye İş Sendikası’nın yayınlamış olduğu son dakika açıklamasında göre Mayıs ayı yoksulluk sınırı belli oldu. Buna göre 4 kişilik bir ailenin geçinebilmesi için yapması gereken en asgari gıda harcaması 2 bin 438.24 TL olarak belirtildi. Türk-İş verilerinde dar gelirli vatandaşların temel ihtiyaçları için harcamaları artarken, mutfak enflasyonunun aylık atışı yüzde 2.71 artışla yüzde 14.80 oldu.

Haberlerozel.com’da yer alan son dakika habere göre salgının özellikle de dar ve sabit gelirli ailelerin ekonomisini etkilediğine yer verildi. Sağlık noktasında kritik hamleler yapılırken, işsizlik ve düşük gelir problemlerine karşı henüz etkileyici bir çözüm bulunamaması üzerinde duruluyor.

Dört kişilik bir ailenin aylık gıda harcaması tutarının yılın ilk 5 ayı için geçtiğimiz yıl sonuna göre 276 TL, temel gereksinimler için yapılması gereken toplam harcama tutarının ise 898 TL daha fazla olduğu açıklandı. Türk-İş, gıda harcamaları için gereken ek harcama tutarını geçtiğimiz yıla göre 314 TL, 4 kişilik bir aile için toplam hane halkı için ise 1023 TL olduğunu açıkladı.

 Gıda enflasyonu yıllık ortalama artışı yüzde 12.82 oldu

Türk-İŞ verilerine göre hazırlanan ekonomi haberi içerisindeki bilgilere göre yılın ilk beş ayındaki fiyat artışları yüzde 12.74 oranında yaşandı. Gıda enflasyonundaki son 12 aylık artış oranı yüzde 14.80 olurken, yıllık ortalama artış yüzde 12.82 olarak hesaplanmaktadır.

Bütün vatandaşların satın aldığı süt, yoğurt ve peynirlerde önemli denecek düzeyde bir fiyat değişikliği saptanmazken, peynir markalarının raflarda bulunmadığı görülüyor. Süt ve yoğurt marka seçeneklerindeki azalmalar da dikkatleri çekerken; et, tavuk ve sakatatlarda fiyat değişimi yaşanmadı. Av mevsimi sona ereceğinden balık tezgahları boşaldı, satışlar düştü ve esnafların büyük çoğunluğu çareyi dükkanlarını kapatmakta buldu.

Bakliyat ürünlerindeki artışlar ise yeni ayda da sürüyor. Sebze ve meyve ortalama kilogram fiyatı geçtiğimiz aya oranla yüzde 18.56 oranında artış göstererek 8.36 TL oldu. Meyvedeki artış oranı 45.57 olurken, hesaplamalarda bu ayın 19 sebze ve 9 meyve olmak suretiyle 28 ürün dikkate alınırken ekmek, pirinç, un, makana, bulgur ve irmik gibi ürünlerin yer aldığı grupta ise irmik fiyatındaki artış dışında da kayda değecek nitelikte bir değişiklik yaşanmadığı belirtiliyor.

Kaynak : https://www.haberlerozel.com/ekonomi/turk-is-2020-mayis-yoksulluk-siniri-verileri-aciklandi-yoksulluk-siniri-asgari-ucreti-geride-birakti-h975.html
HABERİ PAYLAŞ

 
 
 

ÇOK TIKLANANLAR