Yabancı Bir Evde Neden Rahat Uyuyamayız?

Yabancı bir ortamda neden iyi uyuyamadığımızın sebebi aslında çok basittir. Bilincim açık uyuyorum diyenlerin dikkatine hadi bu durumu detaylarıyla okuyalım.

Yabancı Bir Evde Neden Rahat Uyuyamayız?
Yayın Tarihi: 4.09.2019 11:31:00

Bir otel veyahut yeni bir ev gibi yabancı bir ortamda iyi bir gece uykusu uyumayı zor bulduysanız, yalnız olmadığınızı söylemek isterim. 'İlk gece etkisi', uyku bilimcilerinin haberdar olduğu bir durum ve bu, uyku üzerinde çalıştıkları zaman, hesaba katmak zorunda kaldıkları bir etmendir; çoğunlukla uyku deneylerinde, bireyler evden uzakta ve laboratuvarda gözlendikleri zaman, onların ilk gece olan verilerini ayrı tutarlar.
 

ilk gece etkisinin gerçekleşmesine ne sebep olabilir? Yapılan yoğun çalışmaya göre, bir savunma mekanizması çeşidi olarak alışık olmadığımız ortamlarda yetersiz bir şekilde uyuruz. Her gün aynı koku, her gün aynı oda ve aynı yatak dışında çok farklı yerler de uyumak bizlere çok zor gelir. Dinlendiğimiz zaman yani, dinlenmeye çalıştığımız zaman,  beynin bir yarımküresi, genelde olduğundan daha uyanık durumda oluyor. Bu durum, muhtemel tehlikeleri atlatmak için bir gözü açık uyumanın bir tür beyinsel eşdeğeridir. Gözüm açık uyuyorum diyenler bu tedirgin durumu sürekli yaşıyor. Diğer insanlar ise sadece kendi odaları dışında alışık olmadıkları yerlerde dışarı çıkar. Halk arasında “bilinç açık uyumak” da deniyor.
HABERİ PAYLAŞ

 
 
 

ÇOK TIKLANANLAR