Yalnız Olmanın Obeziteden Bile Daha Tehlikeli Olduğu Ortaya Çıktı

ABD'li bilim adamları yaptıkları araştırma sonucunda, yalnız yaşamanın obeziteden bile daha tehlikeli olabileceğini hatta ölümcül hastalıklara sebep olabileceğini açıkladı.

Yalnız Olmanın Obeziteden Bile Daha Tehlikeli Olduğu Ortaya Çıktı
Yayın Tarihi: 29.05.2018 13:49:00

Bazı insanlar özgürlüğünün kısıtlanmadığını düşündüğü için yalnız olmaktan keyif alıyor. Yalnız yaşamak bazı insanlar için gerçekten çok zor olabiliyor. Bu yüzden evlenmek ve bir aileye sahip olmak isteyen pek çok insanı etrafımızda görüyoruz. Yalnızlık bir halk tehlikesi haline geliyor ve araştırmacılar, New York Post'un gerçekleştirdiği bir araştırmaya göre, bekâr olmanın sizi obeziteden daha hızlı öldürdüğünü ileri sürerek yepyeni bir tartışma konusu ortaya çıkardı.

Çalışmada ABD'den araştırmacılar, yalnızlığın ve izolasyonun sağlık etkilerine değinen 218 çalışmayı incelediler. Huffington Post, yalnız bireylerin obezite ile karşılaştırıldığında% 30 oranında bir ölüm riskini% 50 artırdığını bulmuşlardır.

Brigham Young Üniversitesi'nde Psikoloji profesörü ve profesör olan Dr. Julianne Holt-Lunstad New York Post'a şunları söyledi: “Başkalarına sosyal olarak bağlı olmak, hem iyi hissetmek hem de hayatta kalma açısından çok önemli olan temel bir insan ihtiyacı olarak kabul edilmektedir.” Dr. Holt-Lunstad ayrıca şunları ifade etti: “Aşırı örnekler, insanlarla temastan yoksun olan ve genellikle ölmekte başarısız olan ve özellikle sosyal izolasyon ya da hücre hapsi bir ceza biçimi olarak kullanılmış olan gözaltında bakımdaki bebekleri göstermektedir. Yine de, ABD nüfusunun giderek artan bir kısmı, düzenli olarak tecrit yaşanıyor. ”Bu iddianın% 100 doğru olması için daha fazla araştırma yapılması gerekiyor, ancak elde edilen son bulgular dikkatleri üstüne çekmeyi başarıyor.


Huffington Post’un raporuna göre, İngiltere, Avrupa'nın yalnızlık başkenti.Buna ek olarak, 2017 sayımına göre yalnızlık, Kanadalılar için de büyük bir salgın haline gelebilir, çünkü daha fazla sayıda Kanadalı, hiçbir anne-baba veya çocuk olmadan yalnız yaşıyorlar.

New York'taki Weill Cornell Medicine'de doktor ve araştırmacı olan Dr. Dhruv Khullar, New York Times'a, sosyal olarak tecrit edilmiş bireylerin bozulmuş uyku, anormal bağışıklık yanıtları ve hızlandırılmış bilişsel gerileme yaşayabileceğine dair önemli kanıtlar olduğunu söyledi. Ayrıca, bilişsel olarak normal yetişkinler olan 79 Harvard Yaşlanma Beyin Çalışmasından toplanan veriler, yalnızlığın Alzheimer hastalığının preklinik bir işareti olabileceğini de ortaya koymuştur. Bir geriatrik psikiyatrist olan ve Boston'daki Brigham ve Kadınlar Hastanesinde nöroloji alanında çalışan araştırmacı olan Dr. Nancy J. Donovan, her katılımcıya yalnızlık konusunda üç soru sordu ve cevaplarını beyinlerindeki amiloid miktarı ile birlikte değerlendirdi.

Donovan ve meslektaşları bulgularını daha fazla incelediklerinde, depresyonun, hatta hafif depresyonun bile, bilişsel gerileme riskinde yalnızlıktan daha büyük bir etkiye sahip olduğunu bulmuşlardır. Donovan New York Times'a şunları söyledi: “Günümüzde normal bilişsel bozukluktan hafif bilişsel bozukluğa ve hafif bilişsel bozukluktan demansa doğru ilerlemenin artması için daha büyük depresif belirtilerle ilgili güçlü kanıtlar var.
HABERİ PAYLAŞ

 
 
 

ÇOK TIKLANANLAR