Erkek Cinsine Tapma Boyutuna Gelmiş Kadınlar Var.

Şapkayı önümüze koyup düşünmenin zamanı geldi de geçiyor. Kadın olmak değerlidir ama öz eleştiri yapan kadın olabilmek kadını daha da değerli yapar bence.

Ama yapamıyoruz!

Neden?

Takke düşer de kel görünür diye mi korkuyoruz?

Nasıl ki, “Ben erkeğim, yaparım” zihniyetinde olanlar varsa,

“Ben kadınım...” diyerek yeri geldiğinde üstünlük sergilemeye çalışanlarımız yeri geldiğinde de masumu, mağduru oynayanlarımız yok mu?

VAR!

Bu toplumda erkek cinsine tapma boyutuna gelmiş kadınlar var.

“Türk erkeği sevdiği kadına el kaldırır” diyerek kadın olmayı basitleştiren, kendisine, bedenine saygı duymayan kadınlarımız var.

Hemen hali vakti yerinde bir koca bulup, iki de çocuk yapıp sırtını bir adamın cebine dolayısıyla da insafına dayamış kadınlarımız var.

Ve sayıları inanın bana hiç de az değil.

Tam bir akıl tutulması.

Erkeklerden önce kadınlar eğitilmeli.

Her zaman kadının kendisine yaptığını başka hiç kimse yapmıyor diyorum. Ruh hastası olan adamları ayrı tutuyorum ama bu ülkede “erkektir yapar” zihniyetinde ki kadınlar olduğu sürece “ŞİDDETE HAYIR” söylemleri de laftan öteye gitmeyecek, gidemeyecek.
 
Kadınların yaptığı hata bu, adam saçını çeker şakalaştığını sanır birde üstüne “ayyy benimle uğraşmayı seviyor” der, birde kalkar bunu aşka, sevgiye bağlar.
 
Hakaret eder, “bir şeye sinirlenmiş” diyerek milyon kez kılıf bulur, geçer gider bunun adına da fedakarlık der, kendini fedakar ilan eder, “işte biz kadınlar böyle cefakarız” der.
 
En ufak bir şiddet gelecek ya da gelebilecek depremin öncü belirtileridir. Küçük sarsıntıları görmezden gelip tedbir almadığınız sürece gün gelir o depremin yarattığı enkaz olursunuz.
 
Bugün, “erkektir yapar”, “benimle uğraşmayı seviyor” diyerek kılıflar uydurarak görmezden geldiğin sana kalkan o el, yarın sana rahatlıkla da vurabilir seni yerlerde de sürükleyebilir.
 
Mağduru, acıların kadınını oynamak moda oldu. “Ben kadınım” deyip sıyrılmak da öyle...
 
Neden?
 
Kadınlarımızın çoğu malesef ki kolay olanın peşinde. Kendilerini var etmek yerine başkalarıyla var olmayı tercih ediyorlar. Var oluşları için kendilerini bilgi ile donatıp geliştirmek yerine bir erkeğin üzerine oynamayı tercih ediyorlar.
 
“Onu Kendine Aşık Et”, “Koca Nasıl Bulunur”, “O Yüzüğü Ona Nasıl Aldırtırsın” gibi kitapların sayısı az değil ve çoğunun yazarları da kadın.
 
Başkalarıyla var olan her şeye “peki” der, demek zorunda kalır. Her şeye “peki” diyen kolay yönetilir. “Ataerkil toplumuz” deyip işin içinden çıkmak da kolaycılık. Avcı - toplayıcı toplumlarda kadın kutsal ve egemendi. Sonradan ataerkil olundu.
 
Unutmayalım ki bir erkeği de yetiştiren kadındır!
 
“Erkek sevdiğine el kaldırır”, “kocamdır yapar” zihniyetli kadınlar nasıl erkek çocuklar yetiştirir ki...

ERKEĞİM YAPARIM KAFASINDA!

Bu yüzden önce kadınları eğitmeli.
 
En azından hiçbir cinsin birbirinden üstünlüğünün olmadığını, erkekler ve kadınların birbirlerini tamamladığını öğrenmeleri için.

Ayça Akın
[email protected]
www.aycaakin.com
Instagram : aycakn 

 
 
 

PAYLAŞ

 
 
 
 YAZARIN SON YAZILARI


TÜM YAZARLARYAZARIN EN ÇOK OKUNAN YAZILARI


Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X