Neyinize Bakalım Peki?

Zaman zaman benzer durumu yaşıyorum, o soruyu soruyorum ama üstünde çok durmuyorum  bugün artık bu sorunun üzerinde ciddi şekilde durmam gerektiği kararını aldım.

Bence birçoğumuz durmalıyız. Çünkü durmayıp üzerini örttükçe iletişim dediğimiz şey yok olmaya yüz tuttu, değerlerin içi boşaldı.

Sabahtan beri hafif öfkeyle kafamda dönüp duran soru ve cümle şu;

Neden hep ben anlamak zorundayım, biraz da siz anlamaya çalışın!

“Yoğunum”,”Zamanım yok”, “Vakit ayıramıyorum” vb. kelime ve cümleler insanların diline pelesenk olmuş, yoğun olan da olmayan da sakız etmiş.

Bununla birlikte durumu sürekli başka örneklerle kapatma, örtpas etme, bir kılıf bulma çabası.

Bence samimiyetsizliğin yanında rolü kesen için de yorucu bir durum olmalı bu.

Zaman zaman görüştüğüm bir dostum – o dost olduğumuzu sanıyor ama ben sadece arkadaş olduğumuzu düşünüyorum, dostluk dediğin paylaşım gerektirir çünkü – sosyal medya'da güzel bir haberini paylaşmış. Gördüğüm halde görmemezlikten gelme kabalığını ve tebrik etmeme nezaketsizliğini gösteremezdim, tebrik ettim. Ardından kısa bir sohbetimiz oldu malum kendisi de yoğun olanlardan...

Sohbetin ilerleyen dakikalarında yazlığına gideceğini mutlaka beklediğini söyledi.

Teşekkür edip pek mümkün olmadığını söyledim ben de. Nedenini, yazlığının olduğu beldeyi sevip sevmediğimi sordu. Şu an için tatil planımın olmadığını ama yolum düşerse kahvesini içmek için uğrayabileceğimi söyledim.

Beklediğini, benimle sohbet etmenin güzel olacağını söyleyince bende şalter attı.

Ayça : Telefonum var sende, telefonda da sohbet edebiliriz.
X: Olur.
Ayça : Görüşmek üzere...
X: Mutlaka görüşürüz.
Ayça : Mutlaka mı? Bundan emin değilim telefonum ne zamandır sende var ama ne bir merhaba ne bir arama...
X: Ayça, yemin ederim annemi bile arayamıyorum. Çok yoğunum. Programlar, toplantılar... Kusura bakma. Sen bana bakma lütfen, biz eski dostuz.

SEN BANA BAKMA???????????????

Soruyorum sürekli “yoğunum” deyip “sen bana bakma”, “ben böyleyim” diyerek işin içinden çıkıp “biz dostuz” diyerek sürekli karşı tarafın alttan almasını, anlayış göstermesini bekleyip karşısındaki insanın beklentilerini, değerlerini hiçe sayanlara;

NEYİNİZE BAKALIM PEKİ?

Başkalarını bilemem ama bakacak bir şey bırakmadığınız için artık ben size bile bakmıyorum, yok sayıyorum!

Her iletişim, iletişim kurduğun kişiyle değerlendirilir. Ben benimle kurulan ya da kurulmayan iletişime bakarım başkalarını arayıp aramamana bakmam. Başkalarını arayamıyor olman beni bağlamadığı gibi hafifletici bir neden de değildir. İki kişi arasındaki iletişimde başkalarını aramak ya da arayamamak benimle olan iletişiminde hiçbir etken faktör olamaz.

Şayet gerek aile içi olsun gerek sosyal veya özel hayatınızda dengeyi bulamıyor, kuramıyorsanız ya ciddi anlamda zaman yönetme sorununuz var ya değer sorununuz var ya da bir şeyler işinize gelmiyor demektir.

Kıvıracağım, kılıf bulacağım derken samimiyetsizliğiniz dürüstlüğünüze leke sürüyor.

Kıvıracağım, kılıf bulacağım derken samimiyetsizliğiniz sizi hiç ediyor.

Kıvıracağım, kılıf bulacağım derken samimiyetsizliğiniz sizi rezil ediyor.

Bir iletişim iki kişiyle sağlanır. Arkadaşlıkların da, dostlukların da, duygusal ilişkilerin de özü iletişimdir. İnsanlar karşılıklı iletişim kurabiliyorsa, dialog oluturabiliyorsa, birbirilerini arayıp soruyorsa, birbirlerine zaman ayırıyorsa orada iletişim vardır, arkadaşlık vardır, dostluk vardır, ilişki vardır. Şayet ortada tek tarafın beklentilerinin karşılanması bekleniyorsa, tek taraf anlayış bekliyor karşı tarafın arkadaşlıktan, dostluktan, duygusal ilişkiden beklentisi, ihtiyaçları hiçe sayılıyorsa orada bırakın bir arkadaşlıktan bir dostluktan bir sevgililikten bir iletişimden bile bahsedilemez.

Gün herkes için 24 saat. Bazılarının önceliklerindensin bazılarının değilsin. Bazılarının 24 saatinin içinde yer alacak kadar değerlisin bazılarının değil.

Zaman kaybetmeyin. Arkadaşlığınızda, dostluğunuzda, ilişkinizde iletişimden dahi aciz olan bencil ve samimiyetsizlere yol verin.

Ayça Akın
www.aycaakin.com
Instagram : @aycakn
 
 
 

PAYLAŞ

 
 
 
 YAZARIN SON YAZILARI


TÜM YAZARLARYAZARIN EN ÇOK OKUNAN YAZILARI


Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X