Yeni Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan Kimdir? Nereli? Kaç Yaşında? Mesleği Ne? Biyografisi?

Berat Albayrak'ın istifası ile başlayan süreçten 1 gün geçe herkes yeni Hazine ve Maliye Bakanı'nın kim olduğunu merak ediyordu. Yeni Hazine ve Maliye Bakanı artık belli. Peki Lütfi Elvan Kimdir? Kaç Yaşında? Nereli? Evli mi? Çocuğu Var mı? Mesleği Ne? İşte yeni Hazine ve Maliye Bakanı biyografisi

Yeni Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan Kimdir? Nereli? Kaç Yaşında? Mesleği Ne? Biyografisi?
Yayın Tarihi: 10.11.2020 00:26:00

Yeni Hazine ve Maliye Bakanı olan Lütfi Elvan 12 Mart 1962 yılında Karaman Ermenek'de dünyaya geldi. Ekonomist ve planlamacı olmasının yanı sıra aynı zamanda İTÜ Maden Mühendisliği fakültesini bitirdi. İngiltere'nin en saygın Üniversiteleri'nden birinde Leeds Üniversitesi'nde maden ve yöneylem araştırması dalında, Amerika Birleşik Devletlerinde'de Delaware Üniversitesi'nde ekonomi dalında yüksek lisans yaptı.

Etibank'da yüksek mühendis olarak iş hayatına yüksek perdeden giriş yapan Lütfi Elvan, DPT'de planlama uzman yardımcısı, uzmanı, kalkınma öncelikli yöreler daire başkanlığı ve müsteşar yardımcılığı görevlerinde bulundu. 

Lütfi Elvan ayrıca OECD Kırsal Kalkınma Grubu Başkan Yardımcılı ile Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Merkezi Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerini lakiyikle yerine getirdi. Bunun yarı sıra Lütfi Elvan AB Müzakere İzleme ve Yönlendirme Komitisinde üye olarak da görev yaptı.

23. dönemde Karaman milletvekili olan Lütfi Elvan Türkiye - AB karma parlamento komitesi eşbaşkanlığı, Türkiye Macaristan dostluk grubu başkanlığı ve Günaydoğu Avrupa İşbirliği Süreci Türkiye temsilciği görevlerini başarıyla tamamladı. 


24. dönem plan ve bütçe komisyonu başkanı oldu.

Bunun yanı sıra

7 Haziran 2015 genel seçimlerinde Antalya milletvekili,
1 Kasım 2015 genel seçimlerinde Mersin milletvekili,
64. hükümette reformlardan sorumlu başbakan yardımcısı,
65. hükümette kalkınma bakanı olarak kabinedeki görevine devam etmektedir.

Çok çok iyi düzeyde ingilizce bilen Lütfi Elvan evli ve 2 çocuk babasıdır.

Yeni görevi olan Hazine ve Maliye Bakanlığı görevinde kendisine başarılar dileriz.
HABERİ PAYLAŞ

 
 
 

ÇOK TIKLANANLAR