2 bin 324 TL ile 3 bin TL arası maaş alanlara 750 TL prim desteği verilecek

Türkiye, Korona virüs salgını sonrasında oldukça başarılı geçen sınavlar vermiştir. Özellikle işletmeler, esnaflar ve çalışanlar bakımından yani ekonomik düzeyde oldukça başarılı geçen sınavlar verildi.

2 bin 324 TL ile 3 bin TL arası maaş alanlara 750 TL prim desteği verilecek
Yayın Tarihi: 1.09.2020 20:43:00

Türkiye, Korona virüs salgını sonrasında oldukça başarılı geçen sınavlar vermiştir. Özellikle işletmeler, esnaflar ve çalışanlar bakımından yani ekonomik düzeyde oldukça başarılı geçen sınavlar verildi. Verilen bu sınavların aksine ülkemiz ekonomik durumu göz ardı edildiğinde vatandaşlarımızın ve tüm esnaflarımızın oldukça büyük destekleri oldu. İşte sırf bunun için vatandaşlarımızın prim desteği alabilmesini sağlamak amacı ile milyonlarca kişiyi etkileyebilmek ve ekonomik durumların düzelebilmesi amacı ile prim desteği getirildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından getirilen bu büyük fırsattan sonra on binlerce esnafın prim ödemesi gibi önemli bir ekonomik yükün ortadan kaldırılması amaçlanıyor. Vatandaşlarımızın büyük bir kısmını ilgilendiren bu önemli karar sonrasında ekonomik olarak rahat bir nefes alabileceği ifade ediliyor.

Milliyet'e yer alan habere göre destek kapsamına giren bir işyeri, kazancı 3 bin TL olan bir çalışanı için her ay 750.75 TL prim desteğinden yararlanabilecek. Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK) genelgesine göre, normalleşme desteğinden, kısa çalışma ve nakdi ücret desteğinden yararlanan ve işyerinde kısmi ya da tamamen haftalık normal çalışma süresine dönen işletmeler yararlanacak. Bu çerçevede, korona virüs sürecinde toplam 50 işçinin kısa çalışma ödeneğinden yararlandığı bir şirkette, bu işçilerin 30'unun kısa çalışmasının sona ermesi halinde, 30 işçi üzerinden destek verilecek. 20 işçinin kısa çalışma ödeneğinden yararlanması, prim desteğine engel olmayacak.

GÜN SAYISI ÖNEMLİ

Prim desteğinde, kısa çalışma ödeneği alan her işçi için ödenek aldığı aylık ortalama gün sayısı, nakdi ücret desteğinden yararlanan işçi için ücret desteği aldığı aylık ortalama gün sayısı dikkate alınacak. 2020 Ağustos, eylül ve ekim için çalıştırdığı işçi için prim desteğinden yararlanacak bir işveren, çalıştırdığı işçinin kısa çalışma ödeneği aldığı aylık ortalama gün sayısının 20, prim ödeme gün sayısının 30, prime esas kazancının da 3 bin lira olması halinde aylık 750.75 TL prim desteğinden yararlanmış olacak. Destekten yararlanacak işyerlerinin, kısmi ya da tamamen kısa çalışmayı sona erdirerek, haftalık normal çalışma sürelerine geri dönmesi şartı aranıyor. Örneğin, 100 sigortalının kısa çalışma ödeneğinden yararlandığı bir şirkette, bu sigortalılardan 50'sinin haftalık normal çalışma süresine dönmesi halinde, bu 50 sigortalı üzerinden destek alınabilecek.


KİMLERE VERİLMİYOR?

Genel bütçeye dahil daireler, katma bütçeli idareler, döner sermayeler, fonlar, belediyeler, il özel idareleri, belediyeler ve il özel idareleri tarafından kurulan birlik ve işletmeler, sosyal güvenlik kurumları, bütçeden yardım alan kuruluşlar ile özel kanunla kurulmuş diğer kamu kurum, kurul, üst kurul ve kuruluşları, KİT'ler, sermayesinin yarıdan fazlası kamuya ait olan ortaklıklar bu destekten yararlanamayacak.

BAŞVURU YAPILACAK MI?

İlgili konunun ayrıntıları henüz kamuoyu ile paylaşılmadı. Başvuru yolu paylaşıldığı zaman haber merkezimizden anında öğrenebilirsiniz.
 
HABERİ PAYLAŞ

 
 
 


ÇOK TIKLANANLAR