2018 Kanlı Ay Tutulması Nedir? Ne Zaman Nerede Gerçekleşecek? Nasıl İzlenebilir?

Herkes 2018 yılının en kanlısı olacak bu ay tutulmasına kitlendi. Birçok kişi kanlı ay tutulması nedir? bilmiyor. Bu sebeple konuyla ilgili aramalar yapıyorlar. Peki kanlı ay tutulması nedir? Ne zaman olacak? Nereden izlenebilecek? işte cevabı...

2018 Kanlı Ay Tutulması Nedir? Ne Zaman Nerede Gerçekleşecek? Nasıl İzlenebilir?
Yayın Tarihi: 27.07.2018 14:01:00

Tüm dünya 'Kanlı Ay' tutulmasına kilitlendi. Tutulma bugün saat 20:13'te başlayıp yarın sabaha karşı 02:30'da sona erecek. 4 saat sürecek olan tutulma sırasında 22:30 - 01:13 saatleri arasında Ay tamamen kararacak. 'Kanlı Ay' tutulması Antartika, Avustralya, Asya, Rusya, Afrika, Avrupa ve Güney Amerika'nın doğusundan çıplak gözle gözlenebilecek. Tutulma, Türkiye'den de izlenebilecek.

Dünya, artık yüzyılın en uzun 'Kanlı Ay' tutulmasını bekliyor. Dünya'nın, Güneş ile Ay arasına girmesi sonucu yerkürenin gölgesi 1 saat 43 dakika boyunca Ay'ın görünen yüzünü tamamen örtecek ve 'tam tutulma' gerçekleşecek.

Bu gök olayı sırasında Ay kızıl bir görünüme bürünecek. Kuzey Amerika dışında dünyanın büyük bölümünden izlenebilecek olan tutulma, ocak ayındaki 'Süper Mavi Kanlı Ay' tutulmasından 27 dakika daha uzun sürecek.

TÜRKİYE'DEN GÖRÜLECEK
'Kanlı Ay' tutulması Antartika, Avustralya, Asya, Rusya, Afrika, Avrupa ve Güney Amerika'nın doğusundan çıplak gözle gözlenebilecek. Tutulma Türkiye'den de izlenebilecek.

Tutulma bugün saat 20.13'te başlayıp yarın sabaha karşı 02.30'da sona erecek. 4 saat sürecek alan tutulma sınasında 22.30-01.13 saatleri arasında Ay tamamen kararacak.

İŞTE AY TUTULMASI SAATLERİ

Gölgeli Ay tutulmasının başlangıcı: 20:14
Kısmi Ay tutulmasının başlangıcı: 21:24
Tam Ay tutulmasının başlangıcı: 22:30
Maksimum tutulma anı: 23:21
Tam Ay tutulmasının bitişi: 00:13
Kısmi Ay tutulmasının bitişi: 01:19
Gölgeli Ay tutulmasının bitişi: 02:12

KANLI AY TUTULMASI NEDİR?Kanlı Ay Tutulması Dünya'nın gölgesinin Ay'ı tamamen karanlığa bürüyerek Tam Ay Tutulması yaşandığı zaman gerçekleşir. Kanlı Ay Tutulması Dünya'nın gölgesinin Ay'ı tamamen karanlığa bürüyerek Tam Ay Tutulması yaşandığı zaman gerçekleşir ve bu sebeple Ay kırmızı renk görünür.;HABERİ PAYLAŞ

EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİDEFİLELER
Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X