2020-2021 KYK Yurt Başvuruları Başladı Mı? KYK Burs Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

KYK burs sonuçları açıklandı mı? Yurt başvuruları ne zaman başlayacak? Yurt başvuruları nasıl yapılacak? Kyk yurt başvuru şartları neler?

2020-2021 KYK Yurt Başvuruları Başladı Mı?  KYK Burs Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?
Yayın Tarihi: 13.11.2020 09:00:00

2020-22021 KYK burs ve kredi başvuruları 8 Kasım itibarı ile tamamlandı. Bunun üzerine gözler KYK yurt başvurularına çevrildi. Üniversiteyi yeni kazanan öğrencilerle beraber ara sınıflarda okuyan öğrenciler de 2020-2021 yurt başvuruları hakkında bilgi edinmeye çalışıyor. Devlet yurtlarının işletmesini gerçekleştiren Kredi ve Yurtlar Kurumu, E-Devlet üzerinden açılacak olan KYK yurt başvurusu ile müracaatları alacak.


YURT BAŞVURULARI BAŞLADI MI?


KYK burs başvurusunun başlamasıyla birlikte gözler yurt başvurusunda. 
2020 KYK yurt başvurularına dair sürecin ne zaman başlayacağı ve takvimin ne zaman açıklanacağı henüz açıklanmadı. Yurt başvurularının da burs başvuru için son tarih olan 3 Kasım'dan sonra açıklanabileceği tahmin edilmekte.


KYK YURT BAŞVURULARI NASIL YAPILACAK?


Yükseköğretim Kurumları Sınavına girip ilk defa bir yükseköğretim programına girmeye hak kazanan hazırlık, birinci sınıf öğrencileri ile ara sınıf öğrencilerinin yurt başvuruları; Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından sınav sonuçları açıklandıktan sonra e-devlet kapısı üzerinden yapılacaktır. Normal öğrenim süresinde öğrenimlerini tamamlayamayan öğrencilere de bir öğretim yılı daha yurtlarda barınma imkânı sağlanmakta. Bu öğrencilerden yurtlarda hali hazırda kayıtlı olmayanlar ara sınıf öğrencileri ile birlikte başvuru yapacaklar.

ÖSYM tarafından ek kontenjanla bir yükseköğretim programına yerleştirilen öğrenciler, 7143 sayılı Kanun kapsamında aftan yararlanarak yeniden öğrenime başlayan öğrenciler, özel yetenek sınavı ile yükseköğretim kurumlarına giren öğrenciler, lisansüstü öğrencileri, yatay/dikey geçiş yapan öğrenciler, yurt içi ve yurtdışı değişim programına katılan öğrenciler, lisans tamamlama öğrencileri ve burslu olmayan uluslararası öğrencilerin başvuruları Bakanlık tarafından verilecek süre içerisinde e-devlet kapısı üzerinden yapılmakta.

Değerlendirme sonuçları; Bakanlık internet sayfası http://sonuc.gsb.gov.tr adresinden duyurulmakta.KYK YURT BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?


* Öğrencinin, örgün eğitim veren bir yükseköğretim kurumuna kayıtlı olması,

*Öğrenci ailesinin Kurum yurdunun bulunduğu şehrin belediye sınırları dışında ikamet etmesi (Sağlık Kurulu raporu ile %40 ve üzerinde engeli olduğu tespit edilen öğrenciler, lise ve dengi öğrenimlerini Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'na bağlı yetiştirme yurtlarında tamamlayan ve/veya Devlet koruması altında olan öğrenciler, anne ve babası vefat etmiş olan öğrenciler hariç)

* Öğrencinin, taksirli suçlar hariç, herhangi bir suçtan dolayı hakkında 6 ay ve daha fazla hapis cezası ile kesinleşmiş mahkûmiyeti bulunmaması,(Cezası tecil edilenler hariç)Cezası tecil edilmiş olsa bile, 12/4/1991 tarihli ve 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu ile 26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun İkinci Kitap Üçüncü Kısmının Beşinci Bölümü ile Dördüncü Kısımda düzenlenen suçlardan hüküm altına alınmamış olması ve bu suçlardan haklarında açılan derdest kamu davası bulunmaması,

*Öğrencinin, Kurum veya diğer resmi kuruluşların yurtlarından "Süresiz çıkarma cezası" veya öğretim kurumlarından 6 aydan fazla uzaklaştırma cezası almamış olması,

* Uluslararası öğrencilerin öğrenci belgesi, ilgili kamu kurum ve kuruluşlarından alacakları Türkiye Cumhuriyeti ikamet izni belgesi ile pasaportunun tasdikli fotokopisini vermesi,

*Zorunlu staj hariç asgari ücretin üzerinde ücretle bir işte çalışmaması,

*Öğrencinin, toplu yerlerde yaşamaya engel olacak seviyede akıl ve ruh hastalığı veya bulaşıcı hastalığı olmaması gerekmektedir.
HABERİ PAYLAŞ

 
 
 

ÇOK TIKLANANLAR