3 Yıla Kadar Erken Emeklilik Fırsatı Gelen 45 Meslek! 900 Gün Erken Emeklilik

Sosyal Güvenlik Kurumu bünyesinde erken emeklilik fırsatı tanınan 18 mesleğe yenileri eklendir. SGK erken emeklilik hakkı tanınmış 18 meslek grubu 45’e çıkartıldı. Yeni eklenen meslek gruplarıyla birlikte Türkiye genelinde milyonlarca sigortalı erken emekli olabilme şansını yakaladı.

3 Yıla Kadar Erken Emeklilik Fırsatı Gelen 45 Meslek! 900 Gün Erken Emeklilik
Yayın Tarihi: 3.09.2020 23:11:00

Sosyal Güvenlik Kurumu bünyesinde erken emeklilik fırsatı tanınan 18 mesleğe yenileri eklendir. SGK erken emeklilik hakkı tanınmış 18 meslek grubu 45’e çıkartıldı. Yeni eklenen meslek gruplarıyla birlikte Türkiye genelinde milyonlarca sigortalı erken emekli olabilme şansını yakaladı.  Yeni gelen düzenlemeyle beraber Türkiye’de 45 meslek grubunda çalışan milyonlarca vatandaş 900 gün erken emeklilik hakkı elde ediyor.

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası kapsamında yapılan düzenleme sayesinde 900 gün erken emekli olma şansı olan meslek sayısı 18’den 45’ e çıkartıldı. SGK tarafından kategorize edilen meslek ağırlık sınıfında en üst seviyedeki meslekler için belirlenen kriterler genişletildi. Kriterlerin genişletilmesiyle birlikte ağır meslek grubuna giren meslek sayısı birden 18’den 45’e kadar çıktı. Bu meslek grubunda sigortalı olarak çalışan vatandaşlar, SGK yıpranma hakkı sayesinde 900 gün erken emekli olabilme şansını elde etti.

Milyonlarca Sigortalı 900 Gün Erken Emekli Olabilecek

Bazı meslek gruplarının taşıdığı riskler dolayısıyla, SGK tarafından bu meslek grubunda çalışan sigortalara özel haklar tanınıyor. Bu haklardan birisi de yıllık prim ödeme gün sayılarına meslek grubuna göre değişen oranlarda ilave yapılmasıdır. Sosyal Güvenlik Kurumu yıpranma hakkı olarak bilinen bu hak sayesinde milyonlarca vatandaş, bu meslek gruplarının dışındaki mesleklerde çalışan diğer sigortalılardan tam 2.5 yıl kadar erken emekli olabilecek.

SGK Yıpranma Hakkı Nedir?

5510 sayılı Kanun çerçevesinde meslek grupları risk gruplarına göre kategorize edildi. Yapılan yeni kategori sistemi sayesinde meslek gruplarının taşıdığı risklere göre gruplandırıldı. Yeni gruplandırma kapsamında eskiden çok riskli sınıfta olan 18 meslek grubuna yenileri eklendir. 27 yeni meslek grubunun eklenmesiyle birlikte çok riskli sınıftaki meslekler 45’e çıktı. Bu meslek gruplarının çok riskli olması nedeniyle yıpranma hakkı adı altında özel bir hak tanınmıştır. Yıpranma hakkı, çok riskli meslek gruplarında çalışan kişilerin, taşıdığı risklere bağlı yaşadıkları yıpranmaya karşı ek prim gün sayısı kazanmasıdır. Yani çok riskli meslek grubunda çalışan bir sigortalının 1 yılda 12 aylık olan sigorta prim ödeme gün sayısına 60 ile 90 gün aralığında ilave yapılıyor.

Yıpranma hakkı çerçevesinde yıllık prim gün sayısına eklenecek gün sayısı, meslek gruplarına göre değişkenlik gösteriyor. Buna göre yıpranma hakkıyla yılda 60 ile 90 gün ilave prim gün sayısı kazanılıyor. SSK emeklilik şartları kapsamında belirlenmiş olan 15 yıllık hizmet süresi göz önüne alındığında 900 güne kadar çıkan bir erken emeklilik hakkı ortaya çıkıyor.

Emeklilik Yaşı Düşürüldü

SGK tarafından yıpranma hakkı sınıflandırmasına giren sigortalılar için belirlenmiş olan emeklilik yaşı koşulu içinde indirim yapıldı. Bu düzenleme ile birlikte çok riskli grupta bulunan sigortalılar için emeklilik yaşı 2.5 yıl düşürüldü. Buna göre normal şartlarda emeklilik yaşı 52 olan sigortalıların yeni emeklilik yaşı koşulu 49.5 oldu.

Yıpranma Hakkından Nasıl Yararlanılır?

Erken emeklilik hakkı tanıyan yıpranma hakkından faydalanabilmek için sigortalıların ek bir başvuruda bulunmalarına gerek bulunmuyor. Çok riskli olarak belirlenen mesleklerde çalışan sigortalılar için SGK tarafından otomatik olarak uygun olan meslek grubuna göre emekliliğine eklenecek gün sayısı hesaplanmaktadır. Buna göre SGK tarafından çok riskli meslek gruplarında çalışan kişilerin emeklilerine en az 60 gün, en çok 90 gün olarak yıllık bazda ekleme yapılıyor. Madencilik ve yeraltı işleri meslek grubunda çalışan sigortalılar için ise yıpranma hakkı kapsamında emekliliklerine eklenecek gün sayısı 180’dir. Böylelikle aşırı yıpranma ve yüksek risk teşkil eden meslek gruplarında erken emeklilik imkanı oluştu.
 HABERİ PAYLAŞ

 
 
 


ÇOK TIKLANANLAR