Aile Bakanlığı'ndan 2 Bin TL Yardım Desteği! Maddi Durumu Kötü Olanlara Destek

Pandemi sürecinde ihtiyaç sahibi olan ailelere çok sayıda yardım programı ile nakit para desteği sağlayan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı şimdi de maddi durumu kötü olan, ekonomik anlamda sıkıntı yaşayan kişilere 2 bin TL para yardımı gerçekleştiriyor.

Aile Bakanlığı'ndan 2 Bin TL Yardım Desteği! Maddi Durumu Kötü Olanlara Destek
Yayın Tarihi: 29.09.2020 22:42:00

Pandemi sürecinde ihtiyaç sahibi olan ailelere çok sayıda yardım programı ile nakit para desteği sağlayan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı şimdi de maddi durumu kötü olan, ekonomik anlamda sıkıntı yaşayan kişilere 2 bin TL para yardımı gerçekleştiriyor. 2 Bin TL Nakit para yardımı için vatandaşlarca araştırmalar başladı. Detayları haberimizde sizler için hazırladık...

Daha önceki dönemler içerisinde bir dönem Bakanlık tarafından uygulamaya alınan ödünç para sistemi tekrar gündeme geldi. Devlet ihtiyaç sahibi olan vatandaşlara aslında faizsiz ve masrafsız bir şekilde 2 bin lira borç para verecek. Vatandaş bu parayı alarak acil olan ihtiyaçlarını giderecek ve ardından vadesi geldiğinde bu borcunu devlete geri ödeyecektir.

ÖDÜNÇ PARA YARDIM SİSTEMİ HAKKINDA!

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilecek olan ödünç para sistemi bakanlık tarafından açılmış olan yardım programlarından bir tanesidir. Bu programla birlikte havuzda biriken birikimler ihtiyaç sahibi ailelere zamanlanan sürelerde borç para şeklinde verilecek, yardım almakta olan vatandaş daha sonra ekonomik durumu rahatladığında almış olduğu parayı geri ödemekle devlete karşı yükümlü tutulacaktır.

DEVLETTEN ÖDÜNÇ PARA DESTEĞİNİ KİMLER ALABİLİYOR?

- Başvuru gerçekleştirecek olan vatandaşların devlete ya da bankalara bir borcu bulunmaması,
- İlk kez borç almak için müracaat da bulunması,
- Alacak olduğu borca tekabül edecek biçimde iki kefil gösterebilmesi,
- Talep formunu tam ve eksiksiz bir biçimde doldurması,
- Aldığı borcu devlete karşı geri ödeyecek aylık gelire sahip olması ve ödeme noktasında risk grubu içerisinde yer almaması şartları mevcuttur.

Özellikle son zamanlarda covid-19 salgını sebebiyle yurttaşların nakit paraya olan ihtiyacı arttı ve bakanlığın sunduğu kampanya, bankalardan kredi kullanmakta zorlanan vatandaşlara umut ışığı oluyor. 


Vatandaş devletten faizsiz bir şekilde borçlanacak ve aynı zamanda acil nakit para ihtiyacını tamamlamasının ardından belirlenen tarih boyunca almış olduğu bu borç miktarını sisteme geri verecektir. Bu sonuçla havuzda ihtiyaç sahipleri noktasında devamlı bir nakit para birikimi bulunacaktır.

ÖDÜNÇ PARA VERME KONUSUNA YÖNELİK KANUN HÜKMÜNDE OLAN KARARNAME!

Ödünç para sistemi hakkında ayrıntılı açıklamalar yapan bakanlık, bu yardım kararını Merkez Yönetim Kurulu Yardım Yönergesi'nin 8. maddesine göre aldıklarını ifade etti. Bu açıklamalar neticesinde birçok alanda bu ödemeleri gerçekleştirecek olan bakanlık, TOKİ ve Belediye konut projelerinde ödemesi bulunan kişilere bu ödemeleri yapacaklarını söyledi. Ödünç para uygulaması haricinde duyurulan bu ödemelere Konut Edindirme Yardımı ismi verildi. Diğer bir taraftan herhangi bir sıra dışı durum anında konut onarım yardımı da kişilere sağlanacak.

Bu yardımlar kapsamında ödenecek olan tutarlar şu şekilde;

- Konut kredisi yardımı alan bireylere 18.000 TL'ye karşılık 14.400 TL yardım sağlanacaktır.
- Konut onarım yardımı alan bireylere 10.000 TL net, 11.208 brüt ödeme yapılacaktır.

Konuya ilişkin gerekli açıklamalar ise madde 8'de ayrıntılı bir şekilde verilmiştir. Madde 8'e göre ise sandık üyelerine istedikleri halde Ödünç Para Yardımı sağlanacağı, Konut kooperatiflerine ortak olanlara, TOKİ yani Toplu Konut İdaresi veya belediyelerce toplu konut projelerinden yararlanan vatandaşlara kendilerine konut tahsisi yapılanlara, kooperatif veya toplu konut inşaat düzeyinin %60'a ulaşması şartıyla konut edindirme yardımı alan kişilerle birlikte evlerinin yangın, sel, deprem fırtına gibi afetler sebebiyle Konut Onarımı Yardımlarına başvuran kişilere yapılır şeklinde geçmektedir. 

Bahsi geçen madde çerçevesinde ise ödünç para sisteminden faydalanmak isteyen vatandaşlarımızın talepte bulunmaları için yukarıda belirttiğimiz şartlara sahip olmaları ve istenen şartları yerine getirmeleri gerekmektedir. Belirtilen koşulları yerine getirmeyen kişiler konuya ilişkin talep gerçekleştiremezler.
HABERİ PAYLAŞ

 
 
 

ÇOK TIKLANANLAR