Aktif Sigortalılara Yeni Emeklilik Şartları: 49 Yaş Altındakiler de Erken Emekli Olabilecek

Aktif Sigortalılara Yeni Emeklilik Şartları: 49 Yaş Altındakiler de Erken Emekli Olabilecek

Aktif Sigortalılara Yeni Emeklilik Şartları: 49 Yaş Altındakiler de Erken Emekli Olabilecek
Yayın Tarihi: 4.05.2023 22:24:00

49 Yaş Altındakiler İçin Erken Emeklilik Şartları Belli Oldu! 49 yaş altındaki vatandaşlar için erken emeklilik şartları belirlendi. Önceden prim gün sayısı ve çalışma süresi gibi kriterler önemliyken, yeni güncellemelerle birlikte şartlar değişti. Peki, 49 yaş altındakiler için emekli olmak için ne gerekiyor?

Öncelikle, 9 Eylül 1999 tarihinden önce bir iş yerinde çalışmış olanlar için durum farklı. Bu kişiler, 25 yıl sigortalı olarak çalışmaları ve 5225 gün prim ödemeleri şartıyla erken emekli olabilecekler. Yapılan güncellemeyle birlikte, 49 yaş altındaki diğer kişilerin de erken emeklilik imkanı sağlanıyor. Prim gün sayısı ve çalışma süresi kadar yaş da artık önem kazanıyor.

Yeni düzenleme sonrası, 49 yaş altındaki kişilerin erken emeklilik için gereken şartlar şu şekilde:


- 49 yaş altında olmak
- 3600 prim gün sayısını tamamlamak
- En az 25 yıl sigortalı olarak çalışmış olmak

Bu şartları yerine getiren kişiler, 49 yaş altında olsalar bile erken emeklilik imkanından yararlanabilecekler. Özellikle son dakika EYT haberlerini takip edenler için bu karar oldukça önemli bir gelişme olarak değerlendiriliyor.

Ancak, henüz yasa netleşmediği için detaylar net olarak belli değil. Meclis açıldıktan sonra yasa kesinleşecek ve 49 yaş altındaki vatandaşların erken emeklilik için gerekli şartlarını yerine getirmeleri halinde emekli olabilecekleri kesinleşecek.

49 yaş altındaki vatandaşlar için erken emeklilik imkanı sağlanıyor. 3600 prim günü, 25 yıl sigortalı çalışma ve yaş şartlarını yerine getirenler erken emeklilik fırsatından yararlanabilecekler. Ancak, detaylar netleşmeden önce kesin karar vermek mümkün değil.
HABERİ PAYLAŞ

 
 
 


ÇOK TIKLANANLAR