Anneler için devlet muhteşem destek paketleri sağlıyor! Bu destek paketleri için bu adımları izleyin!

Devlet tarafından annelere yönelik muhteşem destek paketleri verilmektedir. Bu destekler ise korona virüs salgını kapsamında daha da genişletilerek annelerin geçim sıkıntısı ve çocuklarına bakım sıkıntısı çekmemeleri adına düzenlenerek sağlanmaktadır.

Anneler için devlet muhteşem destek paketleri sağlıyor! Bu destek paketleri için bu adımları izleyin!
Yayın Tarihi: 29.08.2020 14:48:00

Devlet tarafından annelere yönelik muhteşem destek paketleri verilmektedir. Bu destekler ise korona virüs salgını kapsamında daha da genişletilerek annelerin geçim sıkıntısı ve çocuklarına bakım sıkıntısı çekmemeleri adına düzenlenerek sağlanmaktadır. Genel olarak ise aylık verilen bu ödemelerin tutarları da maddi sıkıntı çeken haneler için uygun düzeyde olmaktadır. Böylelikle de maddi yardım alan aileler herhangi bir ekstra zorluk yaşamamaktadır.

Çalışan annelerin doğum yapması ile birlikte devlet bu annelere maddi destek sağlamaktadır. Doğum yapan annelerin ise bu noktada çocuk başına yardım aldığını söylemek mümkün olmaktadır. Anneler için sağlanan bu destekler ise öncelikle birinci çocukta 300 lira olarak belirlenmektedir. Doğum yapan annenin ikinci çocuğu ise bu ödeme 400 lira olarak söylenmektedir. Üçüncü ve sonraki doğumlarda ise bu ödemeler sabit 600 liradan karşılanmaktadır. Fakat ikiz ya da üçüz doğumlarda ise bu ödemeler çeşitli farklılıklara uğrayabilmektedir. Şöyle ki ikiz doğumlarda birinci doğan çocuğa 300 lira ve ikinci doğan çocuğa da 400 lira ödeme yapılmaktadır. Üçüz doğumlarda ise birinci çocuğa 300 lira, ikinci çocuğa 400 lira ve üçüncü çocuğa da 600 lira ödeme yapılmaktadır. Toplamda ise yapılan ödemelerin tutarı 1300 lira olarak belirlenmektedir.

ŞARTLI EĞİTİM PARASI YARDIMI NEDİR? TUTARLARI NELERDİR?

Şartlı eğitim parası çocuğunu okutmak için yeterli maddi duruma sahip olamayan annelere yönelik çocuk başına aylık verilen ödemelerdir diyebiliriz. Bu ödemeler ise çocuğun öğrenim durumuna göre farklı tutarlarda olabilmektedir. Yani ilkokula giden erkek çocuğuna aylık 35 lira yardım verilmektedir. Bu yardım tutarı ise ilköğretime giden kız çocuğuna da 40 lira şeklinde değişikliğe uğramaktadır. Fakat ortaokula giden erkek çocukları da aylık 50 lira ödeme almaktadır. Ortaokula giden kız çocukları ise erkekten daha fazla ödeme alarak aylık 60 lira ödemeye sahip olmaktadır.


Fakat verilen bu ödemeler öğrenime devam etmeyen çocuklar için kesilebilmektedir. Devlet bu ödemeleri yaparken çocuklar için belirli bir izin günleri verilmektedir. Aylık olarak verilen bu izin süresi dışında okula gitmeyen çocukların ödemeleri kesilebilmektedir. Bunun yanında ödemelerin çocuk başına yapıldığı bilindiği için aileden bir çocuğun ödemesi kesildiğinde diğer çocuğun ödemesi bundan etkilenmemektedir. Ödemesi kesilen çocuk ise tekrar başvuru yaparak gecikmeli şekilde şartlı eğitim yardımlarına sahip olabilmektedir.

ANNELER İÇİN MAMA VE BEZ YARDIMLARI

Anneler için devlet mama ve bez yardımları da sağlamaktadır. Genel olarak maddi durumu kötü olan ya da eşi vefat etmiş olan annelere verilen bu yardım çocukların bakımı için oldukça değerli olmaktadır. Bunun yanında yardımlar asgari ücretin altında çalışan anne ve eşleri için de verilebilmektedir. Devlet tarafından maddi olarak nakit şekilde verilen bu yardımlar aylık olarak gönderilmektedir. Çocuğun ihtiyacı olan mama ve bezlerin karşılanması adına 12 ile 24 ay süresince düzenli olarak bu yardımlar iletilmektedir. Annelerin bu yardımdan faydalanabilmesi için de e-Devlet üzerinden ya da Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığından başvuru yapması gerekmektedir.

e-Devlet üzerinden yapılan başvurular ise öncelikle PTT merkezlerinden alınan şifre ile geçerli olacaktır. Şifreyi alan anneler e-Devlet sistemine aldıkları şifre ve T.C. kimlik numaraları ile giriş yaparak başvuru adımlarını gerçekleştirebileceklerdir. Daha sonrasında ise başvurusu onaylanan anneler yine PTT merkezlerinden kendi adlarına açılmış hesaplarla yardım parasına ulaşabileceklerdir. Yardım parası ise sadece adı verilen anneler tarafından çekilebilecektir.
 
 
HABERİ PAYLAŞ

 
 
 


ÇOK TIKLANANLAR